Tresač za šljive, višnje i dr.

Pešut, svaka čast, ovo je jednostavan način definitivno, ovo radi sasvim dobro.
Ja mislim da bi samo trebalo napraviti neki fiksni "kišobran" da višnja pada u njega i to je.
 
prve godine kada sam pokusavao da napravim neki berač malo sam se precenio i pravio i kišobran i ventilator da duva i traku sve na jednoj mašini.video sam da mi baš ne ide pa sam se prošle godine vratio od nule i ispalo je dobro samo ovako da se trese na cerade(radni vek ovih plavih je dve godine ako se malo pripaze i zavisi od površine naravno).e sad zima je duga i probacu opet nešto da sastavim sad bar imam dosta iskustva i znam sta ide a sta ne i imam neke nove ideje koje mi tada nisu padale na pamet.
uvek padne po neki list i grančica.to kod svakog trešenja ima.pogotovu ako ima po neka tvrdoglava grana koja nije još uzrela pa mora da se zamoli motkicom.ove krupnije grane odmah izvadimo sa cerade lakse je tako.lišće smo prvo malo prebirali ručno u gajbama.punimo gajbe do pola jer se tako manje prevrću višnje po gajbi a dva radnika idu za nama i čiste i dopunjuju.e onda se neko od tih radnika setio da probamo sa vodom.i zaista ide duplo brze,radi se u hladovini kući i fino se osveze brčkajući se.veće kade se napune vodom i višnje se sipaju i odmah vade dalje.lišće ostaje na površini ide neverovatno brzo.ovde nisu problem zeleni listovi to se lako i brzo odstrani ali ima onih sitnih suvih zaperaka koji rastu iz peteljke.e oni se bas lako odstrane vodom a rukom je to nemoguća misija.višnja čistija i bolje izgleda nego rukom kad se bere
ali definitivno cu i ja praviti nesto za izduvavanje lišća pa makar to bilo i za drugi traktor zakačeno pa za tu mašinu prikolica i odmah ide i utovar.ionako su mi uvek dva traktora u višnjaru
a za obilazak nije problem nikakav mozemo kad god rešiš:ppozdrav:
 
e onda se neko od tih radnika setio da probamo sa vodom

Nije valjda da se gazda nije toga prvi setio :osmeh:

I ja sam tako radio, a ako se nisi setio evo još jedne cake.
U tu kadu prvo straviš parče mreže, one za zasenu plastenika. Toliko parče da pada preko ivica kade. Sipaš višnju, povadiš to lišče i sve to što ispliva, onda dvojica podignu tu mrežu i sva višnja je na njoj. Samo je izruče u gajbicu, nema kupljenja po dnu kade.
Ali
Tu je problem, koji sam ja imao ove godine, sa plodovima oštećenim od grada. Ima ih i gde pola ploda nema, samo košpa i deo ploda. Takvi ne isplivavaju i ne odvajaju se od ostalih višanja.
Mislim da bi tO rešio taj neki selektor, trijer, klaser..bem li ga kako bi se zvalo. Neka rešetka kroz koju bi propadali sitniji plodovi, koja eventualno stoji malo koso, da se okrugli, zdravi plodovi skotrljaju, a ti nepravilni se zadržavaju ili propadaju.
To mi je neka početna ideja, ali duga je zima, ima vremena da se misli, a i kad se vidimo možda smislimo neku genijalnu ideju.
Biće nas trojica, pa ko zna, možda nešto i izmozgamo :)
 
Poslednja izmena:
maa gazda se razume pomalo u metal,srafove,bušilice, brusilice, aparate za varenje.ali po vodi samo plutam, jedva plivam i :riba:

treba biti oprezan sa vodom.kad ubrana višnja dodje u dodir sa vodom i stoji tako na suncu krene odmah proces fermentacije.zrelije krenu da menjaju boju.treba paziti zamalo da se zadnji dan zeznemo sreca mala količina, primetili su u hladnjači ali nisu pravili veliki problem.
teško je mašinski odvojiti te oštećene plodove.moze se samo kalibrirati nesto kao za I i II klasu ali treba izbegavati veliko tumbanje oštećuje se plod,gnječi se i brže otpušta sokove i gubi se na kvalitetu i kvantitetu.najprostije je imati neku traku transportnu,ispod neki vetar da izduvava lišće a radnik da počisti vrh gajbe ako ima baš mnogo tih oštećenih.na tom principu rade svi ovi mašinski berači

pa više mozgova mora nešto da se smisli i iskopira.čekam kad budete mogli idemo svi
 
Pa ako bi se napravila jedna pokretna traka koja je mrežasta, pa da prvo na 1m dužine prođe iznad nekog jakog ventilatora, a da se onda ista traka provuče da prođe kroz vodu pa opet 1m ceđenja pa u gajbe. Možda malo komplikovanije od mrežice za plastenike... (inače ovo sa mrežicom je genijalna ideja), ali kao što rekoste duga je zima.
 
Kod mene je jedan sivonja umisljeni pronalazac sa svojim rucno radjenim tresacem pomlatio pola stabala tako sto ih odrao po kori a ono sto je preostalo to se kasnije sve osusilo.Nisam bio tu kad su on i zet tu skalameriju isprobavali na mom vocu a da sam bio otero bi ga u majcinu odmah.Kad sam sutradan video sta su uradili doslo mi je da ih sa sikirom darivam po ledjima.
 
Da oživim malo temu, mi smo sad u pregovorima da uzmemo tresač za višnju.. imamo 15ha oblačinske višnje, pa ako neko ima iskustva, bilo bi dobro da iznese :)
 
@inchillout

Sto dalje to bolje od tresaca za visnje. Bio je u djurdjevu jedan tresac, koriscen je 1 ili 2 godine i od tada se prodaje mada mislim da i dan danas nije prodat.

Kazu ljudi nenormalno je razdrmao korenov sistem i desavalo se da su visnje bile na zemlji posle obilnih kisa i jakih vetrova.... i onda sledi samo motorka. To je sve sto sam cuo.
 
@inchillout

Sto dalje to bolje od tresaca za visnje. Bio je u djurdjevu jedan tresac, koriscen je 1 ili 2 godine i od tada se prodaje mada mislim da i dan danas nije prodat.

Kazu ljudi nenormalno je razdrmao korenov sistem i desavalo se da su visnje bile na zemlji posle obilnih kisa i jakih vetrova.... i onda sledi samo motorka. To je sve sto sam cuo.
Mi smo bili na sastanku sa dva različita proizođača, isto se plašim da će koren izdrmati a čuo sam i da hoće stablo da ošteti.. ali ekonomski gledano, štednja je ogromna ako radi posao iole kako treba.. Kaže čovek da je unapređeno dosta ugovorili smo da 5ha u Junu bere 150-200 ljudi, 5ha bere jedan berač, a 5ha drugi berač pa ćemo da vidimo... A ja sam još plus u banatu i tvrda nam je zemlja.. Skeptičan sam po tom pitanju..
 
Mi smo bili na sastanku sa dva različita proizođača, isto se plašim da će koren izdrmati a čuo sam i da hoće stablo da ošteti.. ali ekonomski gledano, štednja je ogromna ako radi posao iole kako treba.. Kaže čovek da je unapređeno dosta ugovorili smo da 5ha u Junu bere 150-200 ljudi, 5ha bere jedan berač, a 5ha drugi berač pa ćemo da vidimo... A ja sam još plus u banatu i tvrda nam je zemlja.. Skeptičan sam po tom pitanju..

Prof. Evica Mratinic u svojoj knjizi Visnja tvrdi da se ne preporucuje branje oblacinske visnje masinski zbog plitkog korenovog sistema i zbog male bujnosti stabla. Posledica je izvaljivanje stabala.
 
Koja su to dva razlicita proizvodjaca, ako nije problem? Posto i ja planiram da pazarim, a znam samo za jednog?
 
Nije isto tresti stablo na 30cm od zemlje i na 100cm od zemlje. Mora se pogoditi prava frekvencija tresenja da bi bio pravi ucinak i da bi se treslo stablo najkrace moguce vreme a da ima najbolji ucinak i tada nema ostecenja.Kad ga baja uhvati da ljulja i da vuce tu ne pomaze nista. Mora malo i da se zna a ne samo da se udara po gasu pa posle nevalja tresac sve se osusilo. Mislite o tome.
 
Ja imam tresač za višnje i zbog strukture zemljišta (kamenjar) nisam sa njim postigao pravi učinak. Problem je kod prilaza tresača ka višnji gdje mu smeta kamen koga kod mene ima masu. Što se tiče rasklimavanja voćaka i oštećenja to su samo priče. Uz malo pažnje sa ovim tresačem se trese bez štete za višnju. Ja sam tresao prošle godine i može se vidjeti kako izgleda voćnjak bez oštećenja je.
U koliko nekom treba neka se javi. Tresač je nov bukvalno nije tresao par tona višanja.
 
Nazad
Vrh