Tresač za šljive, višnje i dr.

Izgleda da su i njih kao i trabante pojele svinje:svinja:

ja sam prošle godine imao neki vatrogasni pojas koji sam stavljao oko stabla.širok je nekih 15-20 cm i izuzetno je jak.vidjao si sigurno na buvljacima liči na širi španer crno crvene boje.na obe strane ubačene alke samo se zakači kukom i udri. naravno oštećenja kore nema
 
Poslednja izmena:
E bas sam se nasmejao kad procita Radilica od auta,i kod nas je jedan pravio tresac na istu foru i stavio radilicu od warburga,posledica probe je bila:puko izvod kardana na traktoru i covek slomio ruku kad je spao sa traktora.Ekscentar treba da bude jako mali,sitno cimanje,kakva radilica od auta,jel uopste znate koliki je to hod:ppozdrav:
 
kakva radilica od auta,jel uopste znate koliki je to hod

A ti si baš siguran da si siguran?

Malo si ti tresača viđao očigledno, a na tvoju nesreću jedan od tog malog broja je bio loš pa se desilo to što se desilo.

Nema veze koliki je taj ekscentar jer nije on taj koji određuje amplitudu vibracije stabla, on služi samo da kružno kretanje kardana pretvori u pravolinijsko, oscilatorno kretanje poluge. Isto kao i u motoru.

Dalje se reguliše amplituda i nema šanse da izvod kardanapukne, jer ono ne trpi skoro ništa, pošto se zmeđu njega i ekscntra istavlja kardan.

ajd evo ti par sličica toga pa razmišljaj

picture085dw.jpg


picture086x.jpg
 
Na onom Mirkovom tresacu je samo nedostajalo da se traktor prevrne i ubije komsiju koji je stajao pored da snimi izum:haha:
 
pa ne ide sajla direktno na radilicu pa na drvo nego se preko poluge smanji hod.ali svejedno treba izbegavati kačenje direktno na izvod kardana a mislim da je 1:1 za višnju presporo.šljivu otrese sa većim hodom jer je i stablo visoko ali višnju teško.za višnju treba brzo i sitno

znaš kako kaže Jare"Što se voziš na kamion kad neznaš da se voziš":bravo:
 
Ja nisam tresao višnju do sad, i sam se pribojavam da li je dovoljno brzo 1:1.
Mada sam napravio krutu vezu umesto sajle, pa se nadam da će mi to pomoći.
Videćemo
 
Za sada planiram da tresem sljivu i na njoj cu ga usavrsavati a kasnije ako bog da i visnju.
Ovaj sto je Gvozdeni postavio izgleda dobro reseno jer neide direktno na vratilo nego na polugama stoji a do njega kardan pa mislim da mogu i jace vibracije da se omoguce tu.
Meni se nije svidjalo kod ovih predhodnih sto se ekscentar kaci direktno na vratilo i moze da mu naskodi toliko cimanje.
 
Ja najviše iskustva i imam sa višnjama i trešenjem. iz iskustva znam da će donekle odraditi posao 1:1 i kruta veza ako su višnje idealno zrele i krupne,ako im je peteljka zrela i lako se kidaju vrlo lako ali nije to baš to.sa sajlom i 1:1 teško osim da rediš neki veći hod i više natežeš stablo.
mnogo manje ostane na stablu i imas više mesta za promenu frekvencije kada je ubrzanje bar 1:2.a meni se najbolje pokazalo kada u toku samog trešenja promenim naglo broj obrtaja

neka me neko ispravi ali čini mi se da je idealno za višnju od 1000 do 1200 obrtaja u minuti a kardan na traktoru ima 720 na 2000o/min motora a 540 na 1500

mada za sada je lepo vreme i višnje lepo napreduju po svemu sudeći ko je uložio i kako treba odradio biće solidan kvalitet a samim time i lakša berba

gvozdeni mozes li da mi uslikaš kako si planirao kačenje krute veze na drvo to me interesuje još uvek se premišljam kako da radim.mislio sam da odradim obe mogućnosti i španer i kruta veza pa koja bude bolja da tako radim
 
Slikaću ali neće biti neke naročito kvalitetne slike, aparat riknuo a telefon loš :)

nego na polugama stoji a do njega kardan pa mislim da mogu i jace vibracije da se omoguce tu.

Što se vibracija tiče sa njima traktor nema nikakvih problema, zategneš dobro lance i traktor miruje. Ograničenje vibracija su izdržljivost sajle i konstrukcija tresača.
Ako je to jako tresi do mile volje.
 
Evo jednog automatizovanog berača za šljive, samo traba desetak ljudi oko njega da ga opslužuje :haha:.
http://www.youtube.com/watch?v=cG-8gcKVri4

možda bi se ovde i nabralo nešto ali fali organizacije,a možda ljudi i nemaju puno pa se ne žure.

A što se tiče ovog firme BADE iz Prokuplja ovo je već ozbiljna stvar, čak za razliku od Elektronikovog ima dupli elevator. Kao što se vidi ispod snimka kaže se da neće biti previše skup, videćemo, a možda kolega Pešut zna nešto bliže s obzirom da je to njegov kraj.
http://www.youtube.com/watch?v=AMAZFzTQg6g
 
Poslednja izmena:
Mozda je malo prevelik,ali bi mogao da se iskoristi,nije to problem prilagoditi na zeljenu vibraciju.
 
A što se tiče ovog firme BADE iz Prokuplja ovo je već ozbiljna stvar, čak za razliku od Elektronikovog ima dupli elevator. Kao što se vidi ispod snimka kaže se da neće biti previše skup, videćemo, a možda kolega Pešut zna nešto bliže s obzirom da je to njegov kraj.
http://www.youtube.com/watch?v=AMAZFzTQg6g

Naravno da znam čoveka, postavljao sam ovaj video već negde.Bace i Pločnik su susedna sela.mašina radi sasvim zadovoljavajuće.video sam obe u radu i radi bolje od elektronikove.ima par drugačijih rešenja poboljšanih naravno.kao prvo može da trese niža stabla a ima mogućnost podešavanja visine.sve hidraulika naravno.ima ove dve trake koje izvlače plod tako da se manje rasipa i bolje izvuče,od starta je imao sekciju izdvojenu na traktoru a ne ko ovi sa onim ručkama bože sačuvaj pa su posle tražili doplatu da se prepravi.

e sad selo ko selo ljudi ko ljudi.on ima 2 ovakve mašine.još uvek nije počeo sa prodajom.nego kad krene berba ima svoje ekipe radnika i radi uslužnu berbu po selima.zavisi od višnjara ali uzimaju se lepe parice jer naplaćuje po kilu kao i berači a danas moze obrati po 10-15t i više
do sada mašine nije prodavao.ljudi su pričali svašta.te kako su ga ovi tužili jer im je skinuo patent te svašta nešto.šta je istina nemam pojma
jutros sam čuo vest da ima i treću i da traži 15000 za nju.što znači skuplja od elektronikove a jeftinija od ovih stranih

ono što je bitno da je moj excentar stigao od strugara i ja odoh da sklapam moje jeftinije sokoćalo :ppozdrav:
 
Cena od 15 000 eura nije veća od elektronikove, sada na sajmu bio 13000 a PDV, ali sam se nadao da neće preći 10 000, onako od oka, tj. mislio sam da ne dere kao oni gore, uzimaju 5000 za patent, mada je i to u redu ali mi Srbi smo siroma narod pa umesto da u svakom selu ima par komada, nema u celoj južnoj srbiji par komada. Nadam se da će tvoj selja da reši da napravi nešto i za prodaju jer kad prođe sezona berbe druga je daleko, a u međuvremenu neka pravi mašine. Da li si čuo da je brao i šljive sa njim jer mene zapravo više interesuje zbog šljive, mada bi nešto radio i višnju. Nadam se da ću ga upoznati pa da vidimo šta misli o tome da nas modernizuje ali za malo pristojniju sumu.
 
pa čovek je mašinac ne pravi samo to.radi i druge mašine za preradu voća.čovek samo hoće da unovči svoje znanje.ako neko zna bolje moze slobodno da krene za manje pare.
a dok ne skupim znanje iz hidraulike ovih dana je završen i isproban moj prosti tresač v2.0 za divno čudo radi sasvim pristojno.ove godine sam ga odradio po ps-u sa sve masinskom obradom i ležajevima pa ne očekujem veće kvarove.slikao sam najbitniji deo iz svih uglova a imam i video sa probe samo ako stignem da ga postavim



ram je samo stari od prosle godine a sve ostalo je sad prepravljeno.vrlo jednostavno običan spaner oko drveta i obe strane za ovu kuku zakačim, povučem ručicu blokiram doboš i on počinje da trese.kardan je stalno upaljen da ne moram stalno drugi stepen da drndam kvačilo.ima snage i brzine koliko voliš i mnogo je lako raditi

a evo i video.ovo sam jednu probao kako ide.u principu sve su pale odmah posle prvog trešenja ali sam ja malo posle gledao mašinu da vidim kako radi mehanizam pa sam bezveze drndao pa je i po neki list opao.inače ovo je sa hodom od 6cm posle sam spustio na 4 radi još bolje.treba samo podesiti ugao-nagib mašine i za to sam uradio posebnu krutu vezu i kači se na lomljivi klin a ne na mesto za topling tako da ne trpi opruga

 
Pešutu sam obećao slike načina kačenja tresača sa čvrstom vezom pa evo.
Kasnim ali ...
Prilično funkcionalno iako možda tako neizgleda, kači se za par sekundi, skida i lakše

DSCN0007.jpg
[/URL][/IMG]

DSCN0009.jpg
[/URL][/IMG]

DSCN0008.jpg
[/URL][/IMG]
 
Prodje i berba.sumiraju se rezultati.sve u svemu nije loše.evo malo ideja za zimus ko je dokon i ima volje.
ovako radi gore pomenuti majstor.snimci nisu nešto telefonom sam snimao ali bitno da se vidi ideja.mašina funkcioniše perfektno ja sam zadivljen,kapa dole majstoru


a ovako to radim ja sa svojom ekipom :bravo:.otprilike izadje više nego duplo jeftinije i malo sporije naravno.ali bitno da radi radnju


moze to i malo brze samo kada su mi obe ruke slobodne
 
uh, moramo mi, bar što se mene tiče, malo odložiti onu posetu koju smo dogovarali.
Ali samo odložiti, ne i otkazati.
Nego, kako posle trešenja odvajaš list, grančice, suve ili oštećene plodove ako ih ima?
Ja se nosim mišlju da napravim neki stacionirani selektor koji bi sadržvao i neki ventilator.
Čini mi se da je to jednostavnija varijanta.
 
Nazad
Vrh