Trenutna cena psenice roda 2010.godine

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tarana,ajd molim te,ukratko,za nas koji se logujemo preko fona,pa ne mozemo da otworimo link... u dwe reci,o cemu je rec :d
Post je spojen: [time]1281347018[/time]
_________________________________________________
Tarana,ajd molim te,ukratko,za nas koji se logujemo preko fona,pa ne mozemo da otworimo link... u dwe reci,o cemu je rec :d
 
Ako budemo izvozili pšenicu, naši silosi će ostati prazni
Zbog odluke Rusije da zabrani izvoz pšenice i naglog porasta cene ove žitarice u svetu, Srbiji preti opasnost da ostane bez pšenice. Stručnjaci upozoravaju da bi, privučeni višom cenom, trgovci mogli da povećaju izvoz iz Srbije, što bi moglo da isprazni naše silose.
Ako budemo izvozili pšenicu, naši silosi će ostati prazni

Rusi sve pokvarili... Zbog zabrane izvoza pšenice iz Rusije skočila cena na berzama

U Srbiji će ove godine biti proizvedeno oko 1,6 miliona tona pšenice, pa će nam u silosima ostati oko 300.000 tona viška, procene su domaćih stručnjaka. Tona pšenice u Srbiji trenutno košta oko 136 evra, dok se tona pšenice u susednoj Mađarskoj, na primer, plaća 168 evra.

Pomoćnik direktora Instituta za ekonomiku poljoprivrede Vladana Hamović kaže da je pre dve godine došlo do manjka pšenice u Srbiji upravo zbog toga što su trgovci, vođeni prilikom za veliku zaradu, prodali više nego što su smeli, pa smo posle uvozili pšenicu po mnogo višim cenama.

- Situacija je bila slična ovoj, jer smo imali pšenice taman toliko da se zadovolji naše tržište, a neko ju je izvezao jer je napolju bila bolja cena. Ovo je primer koji ne bi trebalo da se ponovi - objašnjava Hamovićeva.

Predsednik Unije privatnih pekara Zoran Pralica kaže da bi veliki izvoz pšenice povećao cene u našoj zemlji, što bi uticalo i na veće cene hleba.

- Apsurdno je pominjati bilo kakve izvozne kvote, a što se tiče viškova, mislim da ih mi i nemamo jer je ovogodišnji rod lošiji pa će morati da se meša sa prošlogodišnjom pšenicom. Dakle, izvoz mora odmah da se zaustavi, jer bi to poremetilo i cene na našoj berzi. Ukoliko bi došlo do poremećaja cena na berzi, onda bi i dogovor Unije pekara sa Ministarstvom trgovine da zadržimo cene belog hleba propao. Zato apelujem da se zatvorimo kao što su to Rusi uradili, jer bi od izvoza samo pojedinci profitirali, dok bi svi ostali građani bili na gubitku - upozorio je Pralica.

Izvor:press
 
"Objava zabrane izvoza pšenice iz Rusije malo je uzdrmala svetsko tržište žitarica, učinila ga za trenutak nervoznim...ali nema razloga za paniku", kazao je Saković, ocenjujući da je to "mera koja ide u prilog ruskim proizvođačima i trgovcima žitaricama i zbog toga je na kraju krajeva i doneta".
Prema njegovim rečima, sam podatak da je ta mera vremenski ograničena na tekuću godinu "govori u prilog tome da su razlozi pre svega politički i ekonomski, a ne zbog nedostatka ili manjka u proizvodnji žitarica na svetskom nivou".
Posle dve rekordne godine u proizvodnji pšenice, ove godine se očekuje nešto manja svetska proizvodnja za oko 20 miliona tona i iznosiće ukupno 661 milion tona, što je još uvek iznad nekog petogodišnjeg proseka, ukazao je direktor "žita Srbije".
Saković ističe da u Rusiji zaista postoji ozbiljniji pad proizvodnje pšenice, jer je ovogodišnji rod umanjen za oko 19 miliona tona, odnosno za nešto više od 25 odsto.
"S obzirom da oni (Rusija) raspolažu dosta velikim rezervama, nisu uopšte bilansno ugroženi, šta više, očekuje se da će onog trenutka, kada prestane zabrana, Rusija izvesti nešto više od 10 miliona tona pšenice", dodao je Saković.
U četvrtak su, posle objave privremene zabrane izvoza pšenice iz Rusije, berze širom sveta reagovale, cene tog žita su "skakale" u dozvoljenim limitima koji se kreću do maksimalnih 20 odsto, ali već juče, a pogotovo od ponedeljka očekuje se blago smirivanje cena, naveo je Saković, ukazujući da je pšenica u proseku u zadnjih desetak dana poskupela oko 50 odsto. "Ne treba očekivati da će se cene vratiti na pređašnji nivo.. neće svakako, cene će ostati relativno visoke, no još uvek nema nikakvih najava da će dostići i oboriti rekorde koje smo imali 2008. godine", istakao je on.
Saković je kazao da su ta dešavanja na neki način uticala i na naše tržište i to tako što su se do sada odrazila na ponudu, jer su trgovci, odnosno oni koji imaju robu, prestali da je prodaju, pa se pšenica u četvrtak i petak teško mogla kupiti "po bilo kojoj ceni", jer se svi nalaze u "određenom presabiranju i iščekivanju šta će se to desiti."
"Neminovno je da će pšenica poskupeti, to se očekivalo i bez ove ruske 'intervencije', samo će sa njom taj procenat poskupljenja biti nešto veći od očekivanog", kazao je Saković, uz napomenu da je teško reći šta je trenutna cena pšenice na srpskom tržištu, "pošto niko ne želi da je proda".
On je dodao da bi, prema njegovom mišljenju, realna cena, imajući u vidu svetska kretanja, izvozne i cene u okruženju, na jučerašnji dan, bila 16 dinara bez poreza na dodatu vrednost (PDV) za kilogram.
Saković je rekao da, pošto Srbija u ovom trenutku raspolaže količinama pšenice većim od domaćih potreba, "nema potrebe za kakvim hitnim ni iznuđenim merama."
On je kazao da treba prepustiti tržištu da formira cenu na nivou koji bi odgovorao i ponuđačima i kupcima, napominjući da bi potreba za eventualnim merama vlade mogla da se pojavi tek ako bi naš izvoz prešao 400.000 tona, i "čak ni tada ne bi trebalo razmišljati o zabrani izvoza", već o ukidanju carine na uvoz pšenice.
Saković je ukazao da su poslednja pomeranja cena pšenice na svetskom tržištu "povukla" i cene kukuruza na gore, koji "donekle prati poskupljenja", pa su cene znatno iznad onog nivoa koji je bio očekivan pre desetak dana.
On je upozorio da bi se na tržištu Srbije mogli pojaviti određeni problemi baš u prometu kukuruzom, jer je " dobar deo" kukuruza novog roda, odnosno više od 500.000 tona već prodat i to po cenama koje su u tom trenutku bile aktuelne, a koje su nešto niže od trenutnih.
Prodaja ovogodišnjeg roda kukuruza je počela u martu sa cenom od 100 evra po toni sa isporukom oktobar - decembar, a cena kukuruza je u četvrtak, kao posledica "loma" na svetskim berzama, bila 165 evra, precizirao je Saković.
On je objasnio da bi do problema moglo doći u samoj isporuci kukuruza, odnosno ispunjavanju odredbi ugovora, u slučaju da "do tada tržište ne reaguje i svede cene na neki drugi nivo", napominjući da neispunjavanje ugovornih obaveza "povlači dosta visoke kaznene poene" i arbitražu nadležne međunarodne institucije ( GAFTA).


izvor (Tanjug - Ekos)

 
cekaj bre bobi.polako...
vidis da nekima zivci popustaju....


trgovano na produktnoj.
 
LJudi,ko god ima psenice na lageru NE PRODAJTE je dok god cena ne dodje na bar blizu svetske cene koja je trenutno preko 220 e/t ::novac::
 
citajuci ove izvestaje, ne zelim ni da zamisljam najgori scenario.
ono sto mogu da napisem, jeste da jos jednom potvrdim ono sto svi znamo, da je nasa politicka elita nesposobna, bezidejna, nekompetentna, korumpirana bagra, koju bi trebalo sto pre najuriti. prodaja vecine skladisnih kapaciteta nakupcima je za dozivotnu robiju svih potpisnika tih prodaja. umesto da imamo drzavu koja ce da kontrolise trziste pomocu robnih rezervi i na taj nacin zastititi kako potrosace, tako i proizvodjace, mi imamo supljoglavce koji nam ispiraju svakodnevno mozak recima izasli smo iz krize, najjeftiniji smo u regionu, srbija veliko gradiliste.
videcemo za par meseci, a mozda i brze, kako ce se izokrenuti situacija sa poskupljenjem mesa, hleba i ostalih zivotnih potrebstina, i to samo zbog nekolicine politicki podobnih tajkuna i novokompanovanih biznismena.
nazalost samo deo poljoprivrednih proizvodjaca ce profitirati, nadam se da ima dosta onih koji su ostavili svoju psenicu na lager i da cekaju rasplet na haoticnom srpskom trzistu.
 
I ako najurimo ove sa vlasti, doci ci drugi sa drugim imenom i isto zeljom! DA PUNE SEBI DZEPOVE ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
zato nam trebaju izbori svake godine, da shvate da se lako mogu naci sa druge strane, nezasticeni sa mogucnoscu corkiranja.
 
pa ljudi šta vam je ne treba posejati pšenicu onda mafija nećevoditi psihološki rat protiv seljaka već sledeće godine će nas zamoliti da posejemo da nebi uvozli sa pariske berze
 
rasa02 je napisao(la):
LJudi,ko god ima psenice na lageru NE PRODAJTE je dok god cena ne dodje na bar blizu svetske cene koja je trenutno preko 220 e/t ::novac::

Dodjoh danas sa odmora.
Sa mesta otkupa gde sam predao pšenicu na lager javili da se pšenica sa lagera može prodati po ceni 12 + PDV odmah, a ako kasnije onda ništa pre 01. januara. Ja mislio da uzmem pare oko novembra, sad se nadam da će u februaru ili martu biti dobra cena inaće biće ludilooo.
 
Ako se ostvari veća cena pšenice, to će biti samo izuzetno ove godine. Već sledeće će biti sve po starom ako vremenske prilike u svetu budu iole normalnije o odnosu na ovu godinu. Zato sam sve više na stanovištu da se jedino nešto može postići bojkotom setve. Od protesta i apela nema leba.
 
Naprawio plodored za sl. godinu. psenica sa 27kj,smanjena na 16. sa nekadasnjih 50% powrsina,psenica sada na íspod 20% na mojim njiwama. da nije arende,ne bih zrno sejao.
 
@dukej
Delim misljenje.

Psenica bi se jos manje sejala. Fora sto se kroz psenicu dobro unistavaju korovi, poboljsava se stanje njive. Ali zarada na psenici je... ::lose::
Kod nas u selu, sam cuo da placaju oko 13 dinara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh