Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 184 52,6%
  • Ne

    Glasovi: 166 47,4%

  • Ukupno glasača
    350
Znače zemljak Miladin se opoštenijo.Svaka mu čast .Morat ću ga zvat .Neznam za prevoz ,imam od Šamca do Prnjavora 90km.
 
Lako je tebi se zezat.Dekalb dao 9t. Prodo davno pa nemaš ovih briga.
Snijeg pao ,auti se čukaju odmah i dijelovi dobro idu.
Ufatio soma od 100 kila ,pun zamrzivač ribe.
Plus što si i lopova upeco na sarmu .Oće te.:haha:
 
Stari udbaš nema šta . A nisi čitao da sam na sudu za proteste i uzurpaciju zemlje , pa slomljen plug , pa soju predao po 0.76 a sad uvoze iz Srbije po 0.85 , pa odbili subvenciju za soju jer Lijanović nije potpisao neki ugovor sa EU ,.... crno-bojeli svijet.
 
Ja ,obrni okreni ,standardno zajebano, u svakoga. Eto soja u Srbiji skoro duplo nego u Americi.
Možda i ja povećam na 20 -30 ha. umesto kuk.Odosmo van teme.OFF. Ja sam mogao danas jedan kamion prodati ali nisu hteli tovariti.
Tovarili kompoziciju vagona (pšenica) sigurno za Ploče.Šefica zvala nekoga i kaže ,nemože .Nema radnika za to.
 
zovni ga i vidi koliko će ti ponuditi,potražnja mu nije velika ali pošto sarađujemo dugo vremena uzeo je.Možda radi toga što planiram kupovinu kod njega kojekakvih điđa miđa u vrijednosti 70 ooo keki.

- - - - - - - - - -

Znače zemljak Miladin se opoštenijo.Svaka mu čast .Morat ću ga zvat .Neznam za prevoz ,imam od Šamca do Prnjavora 90km.
tanko je to koliko je bio zagulio jesenas
 
Snjima sam trebao da dogovorim proizvodnju silaže na 20ha sa utovarom na kamione , kako god proračunam bilo bi mi isplativije nego zrno , al sad kad sam nazvao , jer prema tome treba planirati i koje hibride i koje parcele i sl , kaže nebi bio problem da mu ti kupci silaže nisu dužni baš veliku cifru , pa se ništa nezna.
Inače ovde se pominju cijene oko 34 na kamion , to je oko 20 din.
 
[h=1]KUKURUZ[/h]Za kukuruz (Zea mays) se kaže da je „zlatno zrno”, lako svarljiv i hranljiv sa biološki vrednim sastojcima. Odličan je izvor gradivnih materija. Jela od kukuruza su ukusna i zdrava u skoro svim oblicima i kombinacijama. 100 g ima 380 kalorija, a kukuruzno brašno 368 kalorija. Dobar je izvor skroba, biljnih proteina, složenih šećera i folata. Sadrži: 12,7% vode, 10% proteina, 73% ugljenih hidrata, 4,3% masti, 1,3% mineralnih materija i 2,3% celuloze.
Zrno kukuruza ima najveću klicu koja sadrži najveći deo masti i šećera. Od nje se proizvodi ulje visokog kvaliteta, bogato je vitaminom A, C i E (vitamin plodnosti), nezasićenim masnim kiselinama – linolnom i linolenskom, fitosterinima i fitohormonima. Ulje se preporučuje kao lek kod progresivne staračke ateroskleroze (smanjuje nivo holesterola). Dovoljno je da se svakodnevno koristi 20 g ulja kao dodatak redovnoj ishrani kroz nekoliko meseci.
Najvažnije sorte kukuruza (Zea mays) su:
- Zuban (Z.m. indentata) – važnije sorte su rumski, šidski, vukovarsk i dr.;
- Tvrdunac (Z.m. indurata) – važnije sorte su osmak žuti, banatski žuti, beli osmak i dr.);
- Šećerac (Z.m. saccharata);
- Kokičar (Z.m. everta) i
- Meki škrobnati (Z.m. amylacea).
Za ljudsku ishranu se koristi kukuruz tvrdunac, šećerac i kokičar, a meki za ishranu stoke.
Kukuruz tvrdunac (Zea mays indurata) - hranljiva, energetska i biološka vrednost slična je ostalim žitaricama. 100 g kukuruza sadrži oko 380 kalorija. Najznačajnija vrsta kukuruza za ishranu ljudi je tvrdunac, koji može biti žute, bele pa čak i crne boje. Ova vrsta kukuruza sadrži više proteina u odnosu na druge vrste kukuruza. Poznat je po bogatom sadržaju ugljenih hidrata 73% (posebno skroba), proteina (bez glutena) 10% (nešto niže biološke vrednosti) i masti 4,3% koji su odličan energetski materijal, kao i 2,3% celuloze. Sadrži 1,3% mineralnih materija (najviše fosfora, kalijuma i magnezijuma, gvožđa u tragovima) i vitamine: E, karotin (provitamina A), vitamine grupe B i drugih sastojaka. Žuti kukuruz ima više vitamina A nego beli. Iz skroba se dobija grožđani šećer odličnog kvaliteta. Mlevenjem kukuruza dobijaju se različiti mlinski proizvodi: finim mlevenjem dobije se brašno (belo ili žuto), grubim mlevenjem kukuruzni griz, palenta ili prekrupa. Posebnom preradom dobijaju se kukuruzne pahuljice (korn*fleks). Jela od kukuruza su ukusna, zdrava i lako svarljiva. Podseća na povrće, hranljiv je za srce i krvni sistem, pomaže zdravlju zuba. Ova vrsta kuruza preporučuje se u kombinaciji sa mahunastim povrćem, mlekom ili sa premazom maslaca od kikirikija. Daje mnogo energije. Najukusniji je mlad, kuvan ili pečen na žaru. Kukuruz oskudeva u dvema aminokiselinama, lizinu i triptofanu, pa ga treba (da bi proteini bili kompletni) kombinovati sa mahunarkama.
Lekovita svojstva: pospešuje apetit, poboljšava seksualne slabosti, lučenje žuči, snižava šećer u krvi, sprečava formiranje kamena u bešici, otklanja smetnje u mokrenju, smanjuje rizik od raka dojke i prostate, koristi kod srčanih oboljenja. Ulje od kukuruznih klica snižava nivo holesterola u krvi. Tokom termičke obrade (kuvanja) aktiviraju se antioksidativni molekuli i na taj način štite organizam od raka. Dok se kukuruz kuva (ili peče) oslobađa se ferulička kiselina kojoj se pripisuju antikancerogene osobine. Ovo antioksidativno delovanje raste proporcionalno vremenu obrade.
Kontraindikacije kukuruza: kod nekih osetljivih osoba dovodi do odložene alergije koja se ispoljava hroničnim umorom, depresijom, psihičkom napetosti, artritisom…
slika03.jpg

Kukuruz šećerac (Zea mays saccharata) - pripada posebnoj podvrsti kukuruza koju karaktereše veliki sadržaj šećera. Po hranljivoj vrednosti sličan je ostalim žitaricama. 100 g jestivog dela ima 81 kaloriju. Kukuruz šećerac sadrži: proteine (2,89%), šećera (glukoze 1,02%), skroba (15,12%), celuloze (0,49%), mineralne soli (kalcijum, fosfor, gvožđe, kalijum, malo cinka i bakra), vitamine (A, B1, B2, B6, PP, D i E). Posebno je bogat jednostavnim šećerima. Utvrđeno je da kukuruz ima skoro dva puta veće antioksidantno dejstvo od jabuke. Nakon berbe stajanjem brzo gubi na kvaliteti. Koristi se u svežem i konzervisanom stanju kao kuvano zrno ili kuvani klip u mlečno voštanoj zrelosti. Upotrebljava se na isti način kao žitarice ili povrće za kuvanje i pečenje, za supe, varivo ili salate, deserte i kao samostalno jelo. Za kuvanje je najbolji svež kada se na klipovima svila osuši. Spoljašnje listove otkinuti i tako neoljušten u klipu kuvati u malo osoljene vode. Za decu je poslastica, za mlade izvor snage, za starije održavanje linije a za vegetarijance bolje hrane nema. Deluje umirujuće, hladi, donosi vlažnost.


 
Izgleda da cemo guliti po proji ako padne na 10din/kg, jer za nesto drugo nece biti para.
Ako uskoro padne na 10din ostavljamo ga do daljnjeg dok se ne oporavi cena.
 
Pa valda se nesto osusilo :osmeh: Nece biti klot proja,al treba i ostale racune savremenog covecanstva platiti.::samo bes::
 
Nazad
Vrh