Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 184 52,7%
  • Ne

    Glasovi: 165 47,3%

  • Ukupno glasača
    349
produktna5.4..JPG
 
Promet robe na Produktnoj berzi od 01. aprila do 5. aprila 2013.
Novi Sad, 05. april 2013.g.
Žarko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu
Posle tronedeljnog opšteg rasta cena na tržištu žitarica, protekle nedelje cene su se najpre stabilizovale na dostignutim cenovnim pikovima, a u drugoj polovini nedeljnog perioda su počele blago da padaju. Kada se desi takav tržišni scenario da posle dužeg perioda rasta, cene počnu da padaju, tražnja se povlači sa tržišta u iščekivanju daljeg pada cena što za posledicu ima i pad obim prometa. U protekloj nedelji preko „Produktne berze“ u Novom Sadu realizovan je promet od ukupno 1.569 tona robe, čija je vrednost iznosila 42.050.150 dinara. Količinski obim prometa za 46,32% je manji nego prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost na berzanskom tržištu razmenjene robe bila za 57,42% manja u odnosu na prethodni nedeljni period. Podatak o dobrom izvoznom rezultatu pšenice u martu mesecu, daje sam po sebi objašnjenje zašto je tržište ove robe bilo tako intenzivno prethodnih nedelja, a cena na obostrano prihvatljivom i relativno visokom nivou. U nedelji za nama međutim, ovo tržište se u velikoj meri pasiviziralo, a cena je u padu. Razloge za takvo tržišno ponašanje nalazimo pre svega u sve glasnijim najavama o intervenciji države na ovom tržištu. Licitaranje o modelima intervencije i cenom po kojoj bi se intervenisalo, jednostavno je stvorilo atmosferu iščekivanja i neizvesnosti, što svakako utiče na negativno raspoloženje tržišnih učesnika u smislu većeg otvaranja na tržištu. Hlebnim zrnom se trgovalo na samom početku i na samom kraju nedelje. Početkom nedelje tržište je otvoreno cenom 24,60 din/kg bez PDV, dok je poslednjeg nedeljnog dana trgovanje zatvoreno cenom 23,50 din/kg. Prosečna cena je iznosila 26,12 din/kg (24,19 bez PDV), što je za 1,58% niža cena u odnosu na prethodnu nedelju. Prateći trendove svetskih berzi, cena kukuruza je krajem nedelje pala i na našem tržištu. Ovo tržište je i dalje dinamično, međutim, cenovna kolebanja su malo usporila intenzitet trgovanja. U toku nedelje cena se kretala u rasponu od 23,65 din/kg bez PDV, pa do 22,80 din/kg. U nedostatku ozbiljnijeg izvoza, trgovanje kukuruzom je i dalje orjentisano pretežno za potrošnju na domaćem tržištu. Prosečna cena trgovanja u nedelji za nama je iznosila 24,88 din/kg ( 23,03 bez PDV). To je rast u odnosu na prosečnu cenu iz prethodne nedelje za 2,16%, ali je cenovni trend u toku same nedelje imao silazeću putanju.
Na berzi u Novom Sadu trgovalo se još samo robama iz soja kompleksa. Sojino zrno se prodavalo po ceni od 67,18 din/kg (62,20 bez PDV) što predstavlja cenovni rast od 1,97% u odnosu na prethodnu nedelju, dok je kupoprodajni ugovor u trgovanju sojinom sačmom sa 44% proteina zaključen na nivou 70,20 din/kg (58,50 bez PDV) . PRODEX je konsekventno padu cena pšenice i kukuruza na kraju nedlje pao za 1,89 indeksnih poena u odnosu na poslednji dan trgovanja u prethodnoj nedelji i zaustavio se na poziciji 244,31 indeksnih poena.
 
Danas se malo raspitivao oko cene
- dzakiran na kamion oko 24din
- Coric agrar 22din, ali potrebna analiza na aflatoksin
- NS Sanac 24,5din (kaze juce su placali 26din), isto potrebna analiza na aflatoksin
 
Znam da za analizu ćelije od 50 vagona treba tačno 120 uzoraka.Ne kažem da se plaća 120x 5000din nego samo kako rade te analize.Danas sam gledao kukuruz u kotarkama kod jednog lokalnog poljoprivrednika i sve se zeleni.Po meni se može desiti da kukuruz sa lagera bude daleko skuplji nego kukuruz koji će se tek kruniti,a vrlo verovatno da se deo kukuruza i neće otkupljivati koliko je buđav.

Znam sigurno da SGS izlazi na teren ,uzorkuje i nosi na analizu.
 
U avgustu će već da se kruni novi rod samo tako.Ima da ga suše i sa 30 %vlage da bi došli do zdravog zrna.
 
Čuvajte se avgusta vi koji čuvate kukuruz do zadnjeg , mislim da je najsigurnije prodati u julu . Na svjetskom nivou cijena i ove godine je kao i prethodne dvije prisutna tzv inverzija cijena , to je slučaj kada je velika razlika izmedju trenutne cijene ovog kukuruza i cijene novog roda . Kod nas se ne trguje mnogo "na zeleno" ali na većim tržištima gdje se uveliko trguje već rodom 2013 , opet je prisutna ta inverzija , gdje je sada razlika od 2$/bu izmedju starog i novog roda recimo u septembru. Po pravilu te cijene se moraju izjednačiti i to se uvjek dešava u avgustu. To se desi na dva načina ili rastom cijene novog kukuruza , što je rjedje ali je tako bilo prethodne dvije godine zbog suše i slabijeg roda , Češće se te dvije cijene izjednače naglim padom cijene kukuruza u avgustu.
 
Nazad
Vrh