Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 184 52,7%
  • Ne

    Glasovi: 165 47,3%

  • Ukupno glasača
    349
Kako zašto , rekorde površine planirane za sjetvu i zalihe kukuruza daleko veće nego što se očekivalo .
Тачно колега, али су те залихе на скоро историјском минимуму. А очекивали су их аналитичари који само прате кукуруз, али га не продају. При томе те рекордне површине су већ смањене у односу на скоро 100 милиона акри претходно очекиваних. На страну што је већа и потрошња, а из неког разлога ниеј ретко видети текстове који очекују смањење потрошње. :sta: А уместо кукуруза иде више соје, али та иста соја није вриснула са ценом као кукуруз. Пратићемо следећих дана, али видим да од синоћ и јутрос гомила чланака, скоро као да се правдају за ову шпекулацију. Не бих био изненађен и да се нека истрага покрене, нормално сазнаћемо резултате можда тамо некад.
 
Treba reci da je u americi uglavnom gmo kukuruz za razliku od evrope. Nema logike da cene budi priblizne, a kamoli iste.
 
htfd6g.jpg
 
И Чикаго има своју Будимпешту. :haha:


Прошле године 1 динар иза Будимпеште и 4 динара иза Париза. Сада 0,6 динара испред Будимпеште, и 2,3 динара иза Париза. Још мало.
 
Pa jel jos negde otisao kukuruz gore ili samo kod nas u bavanistu vidim da niko ne pise cenu ( MISLIM NA KAMION)
 
Gledam malo i slušam cene kod otkupljivača.Kad je cena padala striktno su pratili berzu iz sata u sat,a sad kad cena ide gore danima kasne.Sad je pravi momenat videti koji otkupljivač je kakav.
Da ja mogu prodao bih sve po 26rsd bez razmišljanja.
 
kod nas u selu i dalje 19 din
Nije valjda...Prave se prosti,sto ih ne nazoves i pitas jel znaju kojom se cenom trguje na berzi i da li misle da ce s tom cenom nekog prevariti ili pridobiti za dalju saradnju!Bezobrazluk bre...Au...kad pada,frka-dzeva svi pricaju,sad kad skace svi cute!Kakav smo to narod,zato nam sve i ide tako! Ajde neka bude 1-1,50 manje od berzanske ali to je 22,50-23,50 minimum a ne 19!Uzas...
 
Produktna berza Novi Sad:
Sojina sačma 44% - 69,84 din/kg sa PDV-om
kukuruz29.3..JPG

psenica29.3..JPG


- - - - - - - - - -

Zarko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu Zahvaljujući činjenici da cene primarnih poljoprivrednih proizvoda beleže značajniji rast već treću nedelju za redom, tokom protekle nedelje došlo je do otvaranja tržišta i značajnog povećanja prometa. Ostvareni nedeljni količinski obim promet od 2.923 tone, kao i vrednosni obim prometa koji je u nedelji za nama iznosio 98.760.430,00 dinara za skoro pet puta su veći nego prethodne nedelje. Ujedno ovonedeljni promet preko „Produktne berze“ u Novom Sadu predstavlja rekordan nedeljni obim prometa, u ovoj kalendarskoj godini. Registrovano je čak 35 berzanska ugovora, što dovoljno govori o intenzitetu trgovanja, uz podatak da su u strukturi prometa, učestvovala samo četiri artikla: kukuruz, pšenica, soja i sojina sačma. Kukuruz apsolutno dominira u domaćem prometu o čemu govori da se od ukupno 35 zaključena berzanska ugovora čak 21 odnosi na kukuruz. Na ovom tržištu tokom protekle nedelje prometovano je 1.520 tona kukuruza, uglavnom za potrebe domaće prerađivačke industrije, što potvrđuje podatak da su se, pojedinačno posmatrano, ugovori zaključivali u količinskom rasponu od 25 – 200 tona. Ponderisana nedeljna cena iznosila je 24,35 din/kg, sa PDV-om (22,54 din/kg, bez PDV-a), što je za čak 9,44 % više nego prethodne nedelje. Cena se tokom nedelje kretala u raponu od 21,00 – 23,50 din/kg, bez PDV-a, uz jasno izražen uzlazni cenovni trend tokom nedelje. I tržište pšenice je bilo prethodne nedelje prilično živo. Prometovano je 805 tona hlebnog zrna po prosečnoj ceni od 26,54 din/kg, sa PDV-om (24,58 din/kg, bez PDV-a). Time je i ponderisana nedeljna cena ove kulture u porastu u odnosu na prethodnu nedelju, ali je taj rast procentualno izražen na nivou od 5,44 %, ipak relativno posmatrano manji nego na tržištu kukuruza. Početak nedelje na tržištu pšenice sa cenama koje su dostizale i 25,00 din/kg, bez PDV-a, potvrdio je prošlonedeljne pretpostavke da će i na ovom tržištu nakon zastoja doći do cenovnog pomeranja naviše. Ipak do kraja nedelje cena pšenice se vratila na 24,00 din/kg, bez PDV-a, što bi moglo da bude indikativno kada se procenjuje cenovni trend ove kulture u narednom periodu.
Slično kao i tržište žitarica i tržište soje beleži cenovni rast, Sojom u zrnu trgovano je u respektabilnoj količini od 350 tona po jedinstvenoj ceni od 65,88 din/kg, sa PDV-om (61,00 din/kg, bez PDV-a), što je za 2,19 % više nego prethodne nedelje. Uzroke, što soja u zrnu već drugu nedelju za redom beleži cenovni rast, možemo tražiti sa jedne strane u raspoloživim količinama na strani ponude, a sa druge, u zvaničnoj visokoj ceni semenske soje namenjenoj predstojećoj setvi. Konsekventno rastu cene soje u zrnu došlo je i do cenovnog rasta na tržištu sojine sačme. Prometovano je 248 tona ovog artikla po prosečnoj ceni od 69,86 din/kg, sa PDV-om (58,22 din/kg, bez PDV-a), što je za 3,96 % više nego prethodne nedelje. Rast cena pšenice, kukuruza i soje, odrazio se i na novi rast indeksne vrednosti PRODEX-a. Ovaj berzanski indeks na današnji dan beleži vrednost od 246,20 indeksnih poena, što je za 8,68 indeksnih poena više nego prošlog petka.
 
Gledam malo i slušam cene kod otkupljivača.Kad je cena padala striktno su pratili berzu iz sata u sat,a sad kad cena ide gore danima kasne.Sad je pravi momenat videti koji otkupljivač je kakav.
Da ja mogu prodao bih sve po 26rsd bez razmišljanja.
Apsolutno isto razmisljamo. Mislim da je cena oko 25 e ok cena koja bi svima odgovarala.
 
Nazad
Vrh