Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
Amerikanci pisu da je "zbog izgleda bolje nego ocekivane zetve u Ukrajini" cena zitarica na berzama u padu, a oni proizvode 3% svetske
 
Pa realno Ukrajina je Americka. Oni raspolazu sa svim prirodnim resursima.
Oni vode rat sa rusima.
Jel se seca neko da je pre ovog rata Ukrajina ikad spominjana kao neki faktor za cenu 🤔
Kao u Balkanskom spjunu.
Culi smo za Ukrajinu kao sto smo culi za Madagaskar.
Spominjali ili ne ona je tu gdje jeste od pamtivijeka . Zitnica Evrope uvjek bila , kolicine proizvodi takve kakve proizvodi. Najveca povrsina , a pogotovo zapremina najkvalitetnije zemlje na svijetu.
 
Све то стоји, али не могу ни они ићи до бесвести и граница неисплативости. Погледајте мало на јт каналима за колико продају робу. Изненадићете се.
 
Spominjali ili ne ona je tu gdje jeste od pamtivijeka . Zitnica Evrope uvjek bila , kolicine proizvodi takve kakve proizvodi. Najveca povrsina , a pogotovo zapremina najkvalitetnije zemlje na svijetu.
Niko ni ne spori to sto kazes. Ja samo pitam da li se neko seca da je pre 4 godine Ukrajina spominjana kao faktor koji obara cenu.
Ja iskreno ne.
 
Jbg , a znao si da tvoj kukuruz uglavnom zavrsi u Konstanci , a na tu "pijacu " zna se ko jos dovozi robu ,Rumunija i Ukrajina, ili u Izmail pored , al to je to
 
Bas naprotiv. Moj kukuruz ide za Italiju, kamionima, ili zavrsi na farmi. Otkupljivac ima dobru izvoznu pricu sa Italijanima, a drugi je velik proizvodjac konzumnih jaja.
Dakle nije bas svako zrno zavrsilo u Konstanci.
Ja iskreno mislim da smo se mi malo primili na tu pricu Konstance, a posebno je postala aktuelna od korone. Gde je kukuruz koji ide preko BiH za Tursku, pa Albanija.
Imam ja bas dobru cenovnu istoriju kukuruza. Znalo se koliko se moze zaraditi. Sad se malo igraju sa nama i prave od nas 🐒
 
Ko god misli da će da se opari od proizvodnje kukuruza kao sirovine neka zna da nema ništa od toga.
Ljudi ukapirajte da od kukuruza morate da hranite neku marvu!Znam da nije lako odreći se gospodskog života ali žalim slučaj.Nismo mi ukrajina ili usa pa da imamo svako od nas po 1000 do 2000 ha.
Prema tome pamet u glavu,što pre priznamo sebi biće nam lakše
 
A od koje kulture moze da se tako ekstra opari da bi rekao da kukuruz nije rentabilan ako se ne proturi kroz stoku.
 
A od koje marve moze ekstra da se opari bas me interesuje?Tek tu ima izazova,kako od proizvodnje pa do krajnjeg plasmana.Gde s stokom nema cinculiranja neka ga jos 2 nedelje,mesec, dva.Roba kad stigne za prodaju mora se utopiti po ceni takva kakva je a otkupljivaci to veoma dobro znaju i onda j*bu.Stocarstvom se bavimo 4 generacije unazad i u najboljem slucaju mozes zaraditi 20-30% vise kroz stoku nego kroz ratarstvo.Neka idealna kombinacija je raditi i jedno i drugo pa kako gde bolje prodjes.
 
Nema tu neke velike matematike, problem je cena i ništa više.Jednostavno ne može da bude cena kukuruza ista 20godina, to ne pije vodu, da ne ulazimo u detalje, jedini problem je to.Trenutno je situacija takva da za litar dizela treba oko 12kg kukuruza, prost račun.Ako za jedan hektar treba stotinak litara za kompletnu obradu, onda je jasno da je to samo 1.2tone za gorivo i tu su još 3-4 tone, za seme, hemiju, djubrivo, osiguranje i to je to.Često imam neki osećaj da pojedinim ljudma nebi smetalo da otkupna cena bude 7-8dinra ali samo da vlast obeća subvencije i da im da 20000po hektaru i to je super a ovamo izgube 80000 i to uopšte nema veze.Država je napravila tako kvalitetnu priču, ljudi su vezani repromaterijalom, bukvalno možeš da uzmeš sve što ti treba i sve to vraćaš kada skineš usev u toj priči ne možeš da zaradiš ni jedan jednini dinar.Ko može sam da finansira,može da čeka i sa prodajom, ima mesta da proda po nekoj drugoj ceni
 
A i kad bude prosjecna godina i rod ,ostane neka zarada . E onda dolaze dva druga problema .Prvi sto radimo male povrsine da ta zarada bude dovoljna za funkcionisanje a drugi sto je inflacija bila pa taj novac koji ostane vrijedi mnogo manje .
 
Bolna istina je da to više ne traba raditi, ja sam se zajebao prošle godine, pa sam dobro pukao, pa ove godine mi bilo žao da ostavim njive, hajde još jednom da posejem i opet pucam isto.To malo zemlje koje imam, sada postaje veliki teret, ogroman.Ako ne radim, za par godina ne može da se udje u njivu ako radim, ja moram da finansiram iz dzepa a zarade nema.Sama držaba nas tera da se ugasimo, mislim na nas sitnije.Nema tu više leba, gotovo je skroz.
 
Nazad
Vrh