Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
Danas sam vidio da se kukuruz u poljoprivrednoj apoteci prodaje na malo po 42KM/100kg (25.25din/kg) a određeni otkupljivači ga uzimaju od seljaka po 33KM/100kg ( 19.84din/kg). Niko ne pamti ovako visoku cijenu u sred žetve (ponegdje i pri kraju). Od vlasnika apoteke sam čuo da je i soja značajno poskupila no nisam pitao za cijenu jer je ne kupujem.
 
Ma to da ce cena brzo padati kao sto i rasla je cisto nagadjanje...bukvalno nista ama nista neznamo poslednjih 5 do 6 godina...pre se znalo vrses u septembru je ta cena ako stavis u cardak ili silos imas bar 2 i vise dinara...ova prosla je bila opet dobra ko je mogao da ceka...cena isla i do 19 cak i 20 din a vecina dala po 16 i manje...zbog korone ekonomija je u problemu,ameri kupuju kukuruze...
 
Ne znam šta će biti sa cijenom ali kukuruz masovno ide negdje i to po neobično visokoj cijeni (prošle godine je otkupljivan po najviše 23-24KM/100kgm ili 13-14din/kg sa 14% vlage) tako da se realno smanjuje prostor da cijena kasnije padne. Kukuruza ima toliko koliko ga ima na našim prostorima, iz uvoza ga očigledno nema a naš domaći kukuruz ide nekud. Zaključak je da će ga biti sve manje i manje na tržištu sem ako neko ne počne da nam ga izvozi ali ti to je upitno jer postoji manjak i jaka potražnja istog na evropskom i svjetskom tržištu tako da smo u "ko vas je*e" situaciji, nama niko neće ni htjeti da izveze jer smo malo i nesigurno tržište a istovremeno ima jake i sigurne kupce kao što je npr Kina ili SAD.

Sve to može da dobro dodje nama proizvodjačima koji ga prodajemo ali isto tako može da sahrani domaće stočarstvo/peradarstvo koje em ima problem sa izvozom i plasmanom em je kukuruz preskup za njih. Kada oni propadnu ili se njihova potrošnja značajno smanji, mi proizvodjači ostajemo na milost ili nemilost izvoza/uvoza koji će i nas da sahrani kada se npr. sledeće godine u svijetu pojavi višak kukuruza.

Sve u svemu, vrlo neobična i, kako mi se čini, opasna situacija.
 
Po nekoj logici nebi trebala padati . Ako se iskristalise da je smanjena ponuda u odnosu na potraznju trebalo bi ostati jaka do sledece jeseni zato sto se kukuruz uglavnom proizvodi na sj polulopti i nema odakle da dodje ogromna kolicina . Za razliku od soje koja u januaru stize u Brazilu pa njena cijena u ovom slucaju tada moze da padne . Mada neide sve uvjek po logici.
 
Kod nas zakovana cena na 17din, izgleda da je doslo vreme da menjamo skladistara.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Jel to preko neke berze? Dacu i ja na tu cenu. Mozes poslati kontakt ako hoces
Da preko berze, moras biti tamo da bi dobio vrh cenu inace neces dobiti jer su to namazani trgovci i cenkaju se kao "cigani" ti ga zoves sutra on ti kaze ne moze platiti tu cenu jer je stala i ide na dole ti nemas uvid dali ide ili blefira. Poslao sam ti u pp.
 
Nazad
Vrh