Tov junadi

Posto si nov prvo da ti pozelim dobrodoslicu i da te posavetujem da malo listas teme jer je na slicno pitanje bilo puno debate do sad. Ja licno ne tovim cistog holstajna makar on bio i crveni. Jest da je nabavka teladi jeftinija od tovnih rasa, ali kasnije kroz tov vidi se razlika u napredovanju i duzini tova. Ako imas svoju telad onda ima logike da ih tovis, ali kazem budi spreman na losiju konverziju duzi tov i na kraju nizu cenu prilikom prodaje jer im je radman manji. Jedino je subvencija i kod njih 15000 po biku.
 
Holštajn ukratko:
Prirast 1,2 kg dnevno
Hrana identična kao i kod simentalca
Ulaz 360 eur kilaža 110-115 kg
Izlaz uvek oko 570 kg ako nema puno škartova
Period tova 13-14 meseci

Prodajna cena oko 2 eur

Prosek potrošnje hrane oko 3kg dnevno cca 30000 din za period tova.
Lucerka i silaža oko 30000

Oko 200-250 eur po grlu + subvencija je zarada ako nema uginućai puno škartova tu treba uračunati i još neke troškove ali okvirno je to to.



Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Hvala vam na odgovorima

- - - - - - - - - -

Holštajn ukratko:
Prirast 1,2 kg dnevno
Hrana identična kao i kod simentalca
Ulaz 360 eur kilaža 110-115 kg
Izlaz uvek oko 570 kg ako nema puno škartova
Period tova 13-14 meseci

Prodajna cena oko 2 eur

Prosek potrošnje hrane oko 3kg dnevno cca 30000 din za period tova.
Lucerka i silaža oko 30000

Oko 200-250 eur po grlu + subvencija je zarada ako nema uginućai puno škartova tu treba uračunati i još neke troškove ali okvirno je to to.



Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Od cega ti se sastoji kocentrat, ja sam jesenas uzeo 15 teladi simentalca
 
Ne znam kolege kako je kod vas ali ovde na severu je haos sa uginucima. Prodao sam jednu turu a nemam pojma ni dal da uzimam novu telad... Komunalci toliko posla imaju da ti ponekad tele stoji i po 5 dana u dvoristu

Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Koliko se plati kazna ako zakoljes tele ili june, bolje nego da crkne i tako stoji? Jedan drugar tako uradio i posle rekao da mu ukrali bika iz stale, ali ne znam kako je prosao

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
I ovde je opsti haos ,skoro da nema tovljaca koji nije imao stete.
Kod mene u ovoj turi od 10 kom. tri uginuca jedan skart i ogroman saldo za lecenje.
Uneli smo cudo uvozom teladi bez karantina.
 
Znam jednog sto je kupio 43 kom. a 22 crkla i jos jednog kupio 23 a 10 crklo... Ja sam od prosle ture 23 kom a 3 crkla i tako dalje,ima primera kolko oces. Vecina koristi cattle master ali izgleda da se razvio neki novi virus ili sta vec... ili telad dodju vec zarazena pa im nema pomoci... nemam pojma

Poslato sa COL-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Ratar torak@
goranpejcic@
Nisam imao vremena ni za kakvu preventivu ,telad dosla zarazena .
Radio sam kao i do sad, cim sidju sa kamiona vitaminska potpora i ciscenje od parazita ,medjutim vec drugi dan po dolasku je pocela igranka.
Telad stigla u petak jutro a u nedelju jutro su cetvorica imala temp. preko 41C.Tretman isprva isao pojedinacno a kasnije svima.
Dvojica su zalecena posle prvog tretmana ,trojici se vracala temp. jos dva puta a ova trojica sto su stradala i jos dvojica njima se vracalo ne znam ni koliko puta.
Dok traje terapija i dva tri dana posle izgledaju "normalno" vec cetvrti dan padaju.
I tako nesto preko dva meseca je trajalo.
Dva su stradala od komplikacija sa plucima ,a treci je nedavno jer su mu silni antibiotici upropastili crevnu floru i nisam nikako mogao da mu stbilizujem varenje.
Prolazila nesvarena hrana kroz njega kao cikov kroz patku.
Srecom od mojih goveda (krave i junad od mojih krava) ni jedno nije obolelo.
 
Ljudi sto ne pisete ugovor zsa dobavljacima?

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh