Tov junadi

U prošloj turi bikova jedan je imao sličan problem ali dijelu izmedju vrata i plećke, isto neki gnoj ispod kože, veterinar je rekao da je to neka gadna infekcija i davao mu antibiotoke pa je prošlo posle možda mjesec dana.
 
U nedelju smo natovarili 7 komada, 534 kg prosek, cena 2.10 eura. Kupljeni 15. juna 2011., u proseku teski bili 120 kg .
 
Imam problem sa jednim bikom od nekih 380-400 kg naime u poslednje vrijeme dosta manje jede kao da ima neki problem a primjetio sam da mu je koljeno na prednjoj nozi dosta uvecano kao da je oteklo kao da ima nesto u koljenu neka voda gnoj ili tako nesto sta bi to moglo biti i da li je problem sto ne jede upravo taj sto ima nekih problema sa tom nogom i sta bi to moglo biti samo da napomenem da je bik u vezu?

Taj otok na kolenu je najverovatnije posledica udarca u betonski valov ili dugotrajnog zuljanja o isti. Meni se to cesto desava, ali se ne odrazava na apetit. Problem nastaje jedino ako je otok toliki, da bik ne moze da ustane. Ako ustaje i stoji to slobodno odbaci kao uzrok smanjenog apetita.
 
Citao sam malo postove unazad, ima dosta zanimljivih informacija, dajte ljudi, koja je matematika ?, vidim da se tove oko godinu dana, koliki su troskovi ?, a koliko ostane ?, ako je cena 2e po kg. Pretpostavljam da se to ne bi ni radilo da nije isplativo. Evo, razmisljam o objektu za 20 kom. Sta mi sve treba ?. Da li ima subvencija po grlu ?
I ja bih nekome rekao ko dodje sa strane i kaze - hocu da se bavim ratarstvom - da je bolje da ni ne pocinje, posto mu treba zemlja, masine, znanje itd,...Ali, ipak bih cenio da mi neko napise svoje vidjenje u par recenica.
 
Taj otok na kolenu je najverovatnije posledica udarca u betonski valov ili dugotrajnog zuljanja o isti. Meni se to cesto desava, ali se ne odrazava na apetit. Problem nastaje jedino ako je otok toliki, da bik ne moze da ustane. Ako ustaje i stoji to slobodno odbaci kao uzrok smanjenog apetita.

Bojim se da se kod njeg radi bas o problemu koju sam ja imao sa mojim bikom. Jaka infekcija i skupljanje gnoja pod kožom i isti simptom - gubitak apetita.
 
Citao sam malo postove unazad, ima dosta zanimljivih informacija, dajte ljudi, koja je matematika ?, vidim da se tove oko godinu dana, koliki su troskovi ?, a koliko ostane ?, ako je cena 2e po kg. Pretpostavljam da se to ne bi ni radilo da nije isplativo. Evo, razmisljam o objektu za 20 kom. Sta mi sve treba ?. Da li ima subvencija po grlu ?
I ja bih nekome rekao ko dodje sa strane i kaze - hocu da se bavim ratarstvom - da je bolje da ni ne pocinje, posto mu treba zemlja, masine, znanje itd,...Ali, ipak bih cenio da mi neko napise svoje vidjenje u par recenica.

Kratko i jasno (moje neko misljenje) da nije vredno truda hraniti bika na ovu cenu teladi i hrane, zarade mozda ima mozda nema sve zavisi kakvo je tele evo moji kad sam uzimao neki su spram drugih bili mozda u 10kg a sad su blizu 100razlike kad ih pogledas ovako a jeli su isto a ima jedan bio je naj manji al ima diznu moze stalu pojesti jarme lagano jede kao dvojica zajedno i on je presisao neke koji su bili veci od njega, zato, igra bez pravila sa dooooosta obaveza, zivaca i znoja. I sve to nije problem aj da kazem kad bi znao na cemu ces biti za godinu dana, znaci nesigurno do daske, dzaba ti subvencija neka bude cena 0.2centi manja to ti je 120evra po biku...
 
Evo Dusane ja cu ti napisati sto objektivnije mogu.O isplativosti necu pisati proceni sam, iz tvojih postova u drugim temama vidim da si ozbiljan u poslu kojim se bavis.
Ako se planiras baviti tovom duzi vremenski period , dobro dosao u drustvo ,a ako mislis da je to prilika za neki brzi dobitak odmah da ti kazem nije.Staro pravilo kod tova junadi je da kada kupis tele i odhranis bika kada ga prodas on mora da kupi dvoje teladi i da ti ostane novca , to sto je preko to ti je zarada.
Primer; kod nas ima prekupaca koji nude telad da doteraju ,a da ih platis tek kada ih prodas kao bikove.Mnogi su to videli kao povoljnu priliku i usli u taj posao i nakraju se ispostavilo da su celu godinu radili za drugog.Tele koje su uzeli bilo 540e hranili ga 12 meseci prodali kao bika od 580kg po 1.8e platili nakupcu telad i nisu imali dovoljno da za svoj novac kupe sledecu turu.
Subvencije su neke u najavi(5000din po grlu) ali nikako da se preciziraju uslovi.
 
Koliko bi to tele bilo para da su ga odmah iskesirali?
5.000 jake mi subvencije i sad se svi zalete zatvore na konto tih 5000kao pomoci kobajagi drzave a onda cena za godinu dana i gde si sta si
 
Ja racunam ovako, mi ovde stalno kupujemo obradivu zemlju, 2 ha zemlje, ovde kod mene su oko 30.000e, to se isplati za koliko ?, 10 godina ?, mozda i duze. A taj novac uloziti u stocarstvo bi sigurno bilo isplativije, to je samo moje razmisljanje, znam da je to tezak posao, obaveze svaki dan, neizvesnost cene i plasmana.

 
DusanA Zarade i nema ili je minimalna ali dobijas pare na gomili i ostaje ti stajnjak sigurno

Velika je to obaveza a ja kako sam skapiro ti nisi stalno u Crepaji nego dolazis po potrebi a to tako nemoze,u stocarstvu moras da si prisutan 24/7 cele godine.....
Na cenu teleta od 600evra i prodajnu od 2evra veoma malo ostaje a mnogo ulazes,prvo treba da spremis kabastu hranu a to se neradi za dan ili mesec a ako kupujes onda nemas racuna sigurno..........:ppozdrav:
 
Sta sve treba za objekat za 100 bikova, kolika kvadratura, koliko novca po vasoj proceni za objekat, koliko za telad ? Hranu imamo.
 
Za slobodan tov treba 2 do 2,5 Kvadrata po biku,i to zavisi do koje težine planiraš da ih toviš,ako ideš preko 600 kila onda im treba više. A koliko novca treba za objekat to je prilično diskutabilno. A za kupovinu 100 teladi hteo ne hteo moraćeš preko nakupaca i tu je cena po komadu 500 i kusur evrića.
 
Nazad
Vrh