Tov junadi

Европској унији годишње недостаје 700.000 тона квалитетне јунетине. Изразили су вољу да у наредних пола века сваке године од Србије купују по 50.000 тона. Али, креатори економске политике остали су глуви на то. У 1990. години извезли смо 30.000 тона, а у 2015. само 315 тона. Дакле, 100 пута мање.
http://www.politika.rs/scc/clanak/361142/Pogledi/Poljoprivreda-nije-atraktivna-za-strance



Majku mu, pa gde završe ovdašnja junad ?

Za tih 315 tona treba oko 1.500 grla, gore dole.

Podatak je verovatno tačan...
 
Podatak je 100% tacan ,junad i krave potamanise kreatori agrarne politike u zadnjih 20 godina.
Svojom pricom i delima su odvratili mala domacinstva od tog posla a to je nosilo nasu proizvodnju u poljoprivredi uopste.
Samo jedan podatak sa pocetka 90-tih da na otkupnom mestu gde sam nosio mleko je bilo 175 proizvodjaca a sad na tom otk. mestu ima njih 8.
Nek su u proseku tih 175 imali po 2 krave (a imali su vise) to je 350 krava ,koliko sad ovih 8 treba da ima da bismo dosli na isti br. krava.
Svaka ta krava je imala po tele godisnje ,neka je 50% muskih za dalji tov, to je lepa kolicina junetine.
I ovo je podatak za samo jedno otkupno mesto u Bogaticu , a bilo ih je 5 u to vreme +drzavna farma Ogled koja je tovila cini mi se oko 250 kom godisnje.
 
Sve je to otišlo u sunovrat i po ovakvim uslovima teško da će se ikada povratiti.Kod mene u selu trenutno stanje broji jedva 600 grla krupne stoke(tu su sva grla uračunata od teladi,junadi,krava).Pre nepunih 10 godina selo je brojalo blizu 3000 grla sa tendencijom porasta ali se to nije ostvarilo niti će ikada više.
 
Ali mnoge znam da ne odustaju i čak šta više povećavaju broj grla valjda zbog državne zemlje.:svinja:
 
Imam i jedan i drugi uslov ispunjen pa sam dobio šipak. Ustvari dobio sam ali 30km daleko a u našem ataru ništa.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Kupio sam malo je teško pronaći inače vakcina ketl master štiti goveda od upale pluća radim vakcinu i revakcinu nakon 14 dana nemam lečenja i problema da nema te vakcine ne bih tovio junad prvo nju kupim pa onda telad
 
Ketl M4 je najbolja vakcina sto postoji. Slazem se sa kolegom markojx. Bez vakcine nema tova jer su gubici ogromni.. Moj drugar je probao sa nekom spanskom trovalentnom i virus je probio vakcinu. Kod mene nijedno. Znaci KetlMaster4 .... pa puno praznih mesta posle nje.
985e780e007404b69a38a973f3e60265.jpg


Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Danas merili obim grudi. Najveci 175 cm najmanji 150 cm. Krajem septembra bi trebalo da napune godinu,ako me secanje dobro sluzi. Imam osecaj kao da tokom ovog letnjeg perioda i velikih vrucina nista napredovali nisi...

1264bix.jpg


2cqfqzn.jpg
 
Nazad
Vrh