Tov junadi

Koristio sam ranije komplet sanov program od milsana preko megia do primasana, i mogu reci da je na pocetku bio dobar, ali je iz godine u godinu jako opadao kvalitet. Ne koristim sano vec neko vreme ni za svinje ni za goveda ne znam kakva je sad situacija. Za bikove sad uzimam Inbergov premiks sa aktivnim celijama kvasca i vise sam nego zadovoljan. U martu bi trebalo da izbacim turu koja je od pocetka hranjena sa njim pa cu videti rezultate. Za sad izgleda bolje nego ijedan koji sam koristio. Sauman nisam nikad koristio i suvise mi je bilo skupo, mada su me mnogi koji su ga koristili ubedjivali da se isplati. Ovaj inbergov kosta 1500-1600 dinara 20kg i ide ga 3%.
Druze tovio sam proslu turu id 40komada sa bigbull premiom i sad ovu turu 50kom sa rindmastom.....sve pisem i stavljam na papir....ima i do kvaliteta teladi ali vecinom je hrana u pitanju....bolji mi je prirast ove godine i manje koncentrata trosim iako sam ubacio u proseku manju telad nego prosle godine.....vazem merim proveravam par komada i sve pisem....Cena bigbilla je jako primamljiva ali uporedi hemiski sastav i sve ce ti biti jasno....

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
1f9c2f3f07a0df29071e77e8ba7a80b8.jpg
e3cb147d0b7d080719992608cfb9b4e1.jpg
9c910789bba49353c5afa2a26c2f68f0.jpg
405894e07367608f79ce782a5a39b4a6.jpg
db57bc22dcaaa9782e023c3d141b2180.jpg
malo slika☺☺☺

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Druze tovio sam proslu turu id 40komada sa bigbull premiom i sad ovu turu 50kom sa rindmastom.....sve pisem i stavljam na papir....ima i do kvaliteta teladi ali vecinom je hrana u pitanju....bolji mi je prirast ove godine i manje koncentrata trosim iako sam ubacio u proseku manju telad nego prosle godine.....vazem merim proveravam par komada i sve pisem....Cena bigbilla je jako primamljiva ali uporedi hemiski sastav i sve ce ti biti jasno....

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

Ni ne kazem da je Inberg bolji od shaumana, samo kazem da je meni skup. Mada ima i onog da ono sto u pocetku izgleda jeftino, na kraju izadje mnogo skuplje. U Inbergu dobijem rabat i odlozeno placanje, a sa saumanom nema tu mogucnost, a pritom mi je u startu 3 puta skuplji. Od premiksa koje sam do sada koristio Sano, Gebi... Inberg mi se najbolje pokazao, takodje vodim evidenciju o utrosku hrane i vrsim kontrolna merenja(pantljikom) na svakih mesec dana. Samo, ja ne hranim kao ti po 50 komada u turi, nego kupujem po nekoliko malih teladi pa cim ih zaljucim kupujem druge, tako da mi stalno pristizu bikovi za prodaju. I u potpunosti se slazem sa tvojom konstatacijom da je hrana bitnija od genetike.
 
Ni ne kazem da je Inberg bolji od shaumana, samo kazem da je meni skup. Mada ima i onog da ono sto u pocetku izgleda jeftino, na kraju izadje mnogo skuplje. U Inbergu dobijem rabat i odlozeno placanje, a sa saumanom nema tu mogucnost, a pritom mi je u startu 3 puta skuplji. Od premiksa koje sam do sada koristio Sano, Gebi... Inberg mi se najbolje pokazao, takodje vodim evidenciju o utrosku hrane i vrsim kontrolna merenja(pantljikom) na svakih mesec dana. Samo, ja ne hranim kao ti po 50 komada u turi, nego kupujem po nekoliko malih teladi pa cim ih zaljucim kupujem druge, tako da mi stalno pristizu bikovi za prodaju. I u potpunosti se slazem sa tvojom konstatacijom da je hrana bitnija od genetike.
U pravu si......Ali nisam ja rekao da je inberg los.....jedan je od boljih proizvodjaca hrane....ja koristim njihove peletirane startere 2i3 i dopunske smese do 250kg ali kazem da im je premiks losiji jer su isli na cenu a ne kvalitet. Daleko od toga da su losi ...pricao sam iskljucivo o premiksu za tov junadi. A sto se tice poslovnosti svaka cast inbergu....sve na vreme...rabati ...popusti....odlozeno placanje . Potpuno si u pravu.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Šaumana imaš kod Ljubiše u Gospođincima, ako si zainteresovan mislim da imam broj pa ću ti poslati na pp. Zadnje 3 godine koristim LiraMix-ove premikse i jako sam zadovoljan, 10-11 meseci od telenja budu preko 500kg. Ali ja tovim isključivo svoju telad i pratim ih od prvog dana. Manje količine mleka (nikad više od 2l u obroku, prvih nedelju dan 3xdnevno a nadalje pa do 8. nedelje 2xdnevno) i već 10. dan im uvodim u ishranu starter a tek posle 5-6 nedelja seno. Posle odbića silaža i zobena slama plus koncentrat.
Komso,jel ima on prodavnicu?ako nema moze broj na p.p.
 
za junad koja su tezine nekih 300kg .planiram da probam sa njim pa me interesuje proverena receptura sta sve da dodam.unapred hvala
 
za junad koja su tezine nekih 300kg .planiram da probam sa njim pa me interesuje proverena receptura sta sve da dodam.unapred hvala
Tu bi trebalo oko 12...13posto proteina....to je dovoljno. Ja sam stavljao 10kg suncokretove sacme..... 5kg sojine sacme... 85kg kukuruza i 3posto imberg BIGBULL PREMIUM premiksa. Ako imas stocnog brasna...moze i ono 10kg. Cwna premiksa je oko 1700dinara dzacic od 20kg nije skup

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Opet ovde čupate koncentrat iz konteksta obroka, ako neko koristi samo seno i koncentrat , pa onda da li je seno lucerka, crvena detelina, sejana livada, prirodna livada, da li je kislo, nije kislo, na vreme pokošeno, zaksnela kosidba... to sve utiče na kvalitet koncentrata, plus upotreba silaže menja drastično stvari, i sve to utiče na sastav premiksa koji se ujključuje u koncentrat. Kvalitet koncentrata zavisi od kvaliteta i količine kabaste hrane koja se daje grlima. To da li koncentrat ima 12 ili 15% proteina, to je manje bitna stvar, već to koliko to grlo konzumira proteina i energije, njihov balans u toku dana, i da li je premiks omogućio pravilnije varenje, optimalan odnos esencijalnih supstanci za dobro zdravlje i prirast.
 
Koncentrat je koncentrat i tu ne treba filozifirati....Ja ga dajem po volji od prvog dana ...naravno krecem sa 16 do 17 posto za telad pa zavrsavam sa 12...do 13 posto protwina..... sve sto dajes pored od kabaste hrane je plus......a june ce da 7nese sta njemu treba....ako je lucerka kvalitetna pojesce manje koncentrata....ako je silaza kvalitetna pojesce opet manje koncentrata.....kabasto hranivo ...hrani ko sta ima....moze i slama. Ja njima dam na volju pa nek biraju

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Opet ovde čupate koncentrat iz konteksta obroka, ako neko koristi samo seno i koncentrat , pa onda da li je seno lucerka, crvena detelina, sejana livada, prirodna livada, da li je kislo, nije kislo, na vreme pokošeno, zaksnela kosidba... to sve utiče na kvalitet koncentrata, plus upotreba silaže menja drastično stvari, i sve to utiče na sastav premiksa koji se ujključuje u koncentrat. Kvalitet koncentrata zavisi od kvaliteta i količine kabaste hrane koja se daje grlima. To da li koncentrat ima 12 ili 15% proteina, to je manje bitna stvar, već to koliko to grlo konzumira proteina i energije, njihov balans u toku dana, i da li je premiks omogućio pravilnije varenje, optimalan odnos esencijalnih supstanci za dobro zdravlje i prirast.
Mislim bez veesjanja da ti imas vise iskustva u teoriji....malo manje u praksi....ja tovim junad vec 15 godina i to ne malu kolicinu.....isprobao sam sve vrste tova od vezanog do pase.... I najbolji je slobodan tov po volji.....jer govedima ti das sve kako je na ov9j slici
e09320262ec0ce1e8ae8fe74bdd53181.jpg
a oni uzimaju sta im najvise odgovara. Neki pojedu manje kabaste vise koncentrata ...neki obrnuto..
..znaci moje je da im dam na volju uvek u svakom momentu a oni ce da uzmu i zadovolje svoje potrebe i za kabastim hranivim i za koncentrovanim hranivom. Isto kao sto svaki covek ne jede iato tako ni svaki bik ne jede isto ...zato predrasuda da bik bolje napreduje na vezu pada u vodu. Ja kad bi ti napisao kakv je prirast mojih junadi....ti ne bi verovao....ali ipak cu napisati....15 marta su usli sa prosekom od 112kg mereni svaki pojedinacno zbog pracenja.....15 novembra je prosek ....vagajuci manje vece i srednje bikove uzet je prosek od 520minimalno do 550kg maksimalno. Posto mi je kabasto hranivo kisla lucerka koja nema proteina i najlosiji kukuruz u silazi.....onda mislim da je za taj prirast ...pored tovnih karakteristika goveda....najzasluzniji dobar KONCENTRAT

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ne slažem se... Jel bi ste Vi jelu hleb sa pitom? I druga stvar ako grla više vole konc hraniva i unose manje kabastih, tako oni hoće, rizikujemo poremećaje u varenju i slabije iskorišćevanje hrane. Jedino gde se slažem jeste da je ishrana po volji najefikasniji tov. Ja se relativno ozbiljno kući ovim bavim od 2004. godine, tako da niste mnogo duže u poslu, doduše tov junadi je sporedna delatnost, tovimo ono što naše krave otele muških teladi, to je do 5-6 grla godišnje. Ono što mi je dalo iskustvo saradnja sa nekim od najboljih stočara u Srbiji i rezultati koje su postigli uz neku moju pomoć. Tako da sam imao i sad imam ljude sa kojima sarađujem koji imaju 5 i 100 grla u tovu, u ovom i onom sistemu, i svaki je priča za sebe, i sistem i odgajivač. Slažem se da je u Vašem slučaju koncentrat bio presudan ali taj isti koncentrat kod nekih ljudi koje znam sa foruma i bave se istim poslom kao i Vi pa na kraju i ja, ne bi bio ekonomičan jer imaju odličan kabasti deo obroka i nema svrhe za takvim koncentratom, jer ga životinje ne mogu u potpunosti iskoristiti, tj koriste proteine kao najskuplju komponentu obroka u energetske svrhe, što je skup sport. Kod Vas je ako se ne varam prosečan dnevni prirast oko 1700 grama, što je izvanredan rezultat, i iskreno nisam još čuo da je neko imao toliki u celoj fazi tova, pa i u najbolji na zapadu najbolji prosečan prirast na celoj grupi bio je 1480 grama, da sam mogao biti siguran u podatke. Nemojte samo da bude kao u SAD-u kad sam bio imaju 2kg prosečan dnevni prirast a grla sa 13 meseci imaju 450-500 kg,bar da nam rekoše da su mlađi pa ne kompčamo se mi na leđima Ameri. :ppozdrav: Inače u celom stočarstvu, tov junadi sa kupovinom teladi je najjednostavniji posao i to potpisujem.
 
Poslednja izmena:
Srdjane,u koliko kvadrata ti naguras ovih 12 velikih?jel imas problema sa nadunom i jel mozes reci koliko ti jedan bik pojede hrane u tovu?
Imam 4 boksa.... 28 kvadrata je taj i u njemu je sad 13komada i u drugom od 28 kvadrata je 13komada.... treci boks je 30kvadrata i tu je 14 komada cetvrti je 22kvadrata i tu je 10komada.... otprilike 2.1 do 2.2kvadrata po biku
5535b0781ed4ee7be5ad4a3632bce45b.jpg
24ae516f55443985d6ad6339ae9a8d21.jpg
d58a8d181e7943310f716951fa774aa2.jpg
trenutno je prosek pojedenog koncentrata oko 1300kg po junetu a prosek je 520kg...... prosla tura mi je pojela oko 1700kg do 590kg.....telad obicno ubacujem od 110 do 115kg.... nemam problema sa nadunom jer cim telad dodju odmah ima dam granule na volju i seno na volju....granule inbergove su dobre jer imaju sve da formiraju burag ....posle mesec dana izbacujem seno i ubacujem lucerku....uvek sve na volju i nikad neces imati problema sa nadunom.....ali najbitnije su te granule za telice da oni lepo formiraju burag. a sadrze i probiotike...posto su oni sa mleka dovezeni direktno iz stala oni se ne mogu prejesti .......u pocetku samo lickaju i sami postepeno povecavaju....i nema problema sa prolivom....

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Ne slažem se... Jel bi ste Vi jelu hleb sa pitom? I druga stvar ako grla više vole konc hraniva i unose manje kabastih, tako oni hoće, rizikujemo poremećaje u varenju i slabije iskorišćevanje hrane. Jedino gde se slažem jeste da je ishrana po volji najefikasniji tov. Ja se relativno ozbiljno kući ovim bavim od 2004. godine, tako da niste mnogo duže u poslu, doduše tov junadi je sporedna delatnost, tovimo ono što naše krave otele muških teladi, to je do 5-6 grla godišnje. Ono što mi je dalo iskustvo saradnja sa nekim od najboljih stočara u Srbiji i rezultati koje su postigli uz neku moju pomoć. Tako da sam imao i sad imam ljude sa kojima sarađujem koji imaju 5 i 100 grla u tovu, u ovom i onom sistemu, i svaki je priča za sebe, i sistem i odgajivač. Slažem se da je u Vašem slučaju koncentrat bio presudan ali taj isti koncentrat kod nekih ljudi koje znam sa foruma i bave se istim poslom kao i Vi pa na kraju i ja, ne bi bio ekonomičan jer imaju odličan kabasti deo obroka i nema svrhe za takvim koncentratom, jer ga životinje ne mogu u potpunosti iskoristiti, tj koriste proteine kao najskuplju komponentu obroka u energetske svrhe, što je skup sport. Kod Vas je ako se ne varam prosečan dnevni prirast oko 1700 grama, što je izvanredan rezultat, i iskreno nisam još čuo da je neko imao toliki u celoj fazi tova, pa i u najbolji na zapadu najbolji prosečan prirast na celoj grupi bio je 1480 grama, da sam mogao biti siguran u podatke. Nemojte samo da bude kao u SAD-u kad sam bio imaju 2kg prosečan dnevni prirast a grla sa 13 meseci imaju 450-500 kg,bar da nam rekoše da su mlađi pa ne kompčamo se mi na leđima Ameri. :ppozdrav: Inače u celom stočarstvu, tov junadi sa kupovinom teladi je najjednostavniji posao i to potpisujem.
Nemam razloga fa lazem sebe... prosek mi je prosle ture bi 1.67prirasta a ove ocekujem isto oko 1.7.... Neki dan su mi bili veterinari da vakcinisu bikove zbog bilesti PLAVOG JEZIKA i gledaju u pasosima starost i ne mogu da veruju ...cude se da da bikovi od 9...10.. meseci starosti imaju preko 500kg... ne veruju ...nema pametovanja tu.... Dobar starter na volju..... ciscenje od parazita 2 puta prvi put odmah a drugi za mesec dana.....tako i vitamine.... toplomer u ruke i svaki dan merenje temperature i vakcinisanje....jer za tele je temperatura smrt....a ti kad vidis simptome onda je vec kasno.... navuklo je nesto na pluca ili bubrege ili ne formira burag i zato zaostaje u tovu i gubi na prirastu.. ljudi rade preventuvu sa praskovima i inekcijama ali to je glupost ...kao da zdravog coveka lecis ... . gledam zdravo ...napredno tele jede ...veselo a stavim toplomer ono temperatura preko 40 ....i ono pregura to ali ostavi posledice....Zato nije samo ishrana u pitanju 30 posto je i vodjenje racuna o zdravlju.... Malo tome posvecuje paznju. Mislis da je lako svaki dan hvatati 50 teladi i meriti temperaturu ali zato je prirast toliki. Svi mi zovemo veterinara kad se pojave simptimi a onda je kasno. I znam da odaberem dobro tele ...kod simentalca svi gledaju ledja glavu but a meni je duzina teleta prioritet....kratko tele je kao loota ..zakuje se na 400kg ....Tako da ima dosta toga sto utice na prirast...U startu mi je prirast bio oko 1.35... do 1.45 dok nisam sve doveo do nekog nivoa i sad je to 1.65 a ove godine se nadam 1.7. Covek uci dok je ziv.

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Baš tako, rezultate koje ostvarite idu isključivo Vama u korist pre svega kroz novac, a forum nema nikakve koristi od toga sem saveta kako i ljudi koji ovo čitaju da postignu takve rezultate. Iskreno, nigde u Srbiji sa ljudima sa kojima pričam a da mogu da budem siguran u tačnost podataka nisam sreo prirast veći od 1500 grama, govorimo o prosečnom dnevnom prirastu i teladima nabavljanim sa većeg broja gazdinstava. E sad što se tiče lečenja tu nemam previše iskustva, kod mene u štalu veterinar svraća samo kad je osemenjavanje i teže teljenje i štrojenje prasadi. Bika ili junicu nismo lečili pa skoro 10 godina (da se ne ureknem :) ), telad su naša, od prvog dana se sa njima radi kako treba i nema problema. Eventualno neki proliv kod teleta al to kaodiar rešava za 2 sata. Iskreno ja samo zamišljam kako svaki dan hvatam ili neko drugi da hvata 50 teladi i meri im temp, to je velik posao al očigledno donosi rezultate, zato samo napred. Ja Vam samo kažem da nije sve samo im dati, već šta, koliko i kada im dati. I slažem se da se čovek uči dok je živ, pogotovu u poljoprivredi.
 
Nazad
Vrh