Tov junadi

Posto sam nov u ovom poslu uzeo sam 4 bika jedno staro 8 nedelja drugo 2 nedelje trece 3 nedelje i cetvrto isto 3.. E sad uzeo sam megi 35 pa me zanima koliko se daje kako to ide i ovima malima sam uzeo milsan to znam 125gr na 1l dajem 3l ujutru i 3l uvece na 40c da bude voda. E sad zanima me tim malima ta tri jel bi mogao i njima da dajem megi 35 i koliko?
 
Malima i treba da dajes megi, to je starter do 3 meseca. A Milsan ide 125 g u litar, znaci 125 g plus 875 ml vode, a na litar ide 140-150g...
Malima meggi po volji...
Inace pise sve na dzakovima..
 
Malima i treba da dajes megi, to je starter do 3 meseca. A Milsan ide 125 g u litar, znaci 125 g plus 875 ml vode, a na litar ide 140-150g...
Malima meggi po volji...
Inace pise sve na dzakovima..

A reci mi ovim od 8 nedelja jel dosta nekih 50g megi na jednu ipo fanglu kukuruzne prekrupe? I jel ima do dosta u 2 obroka dnevno? Dajem mu i pored deteline
 
Meggi ide 35% a ostalo do 100 % idu žitarice, u tvom slucaju kukuruzna prekrupa. Ako ides sa fanglama, a mislim da jedna hvata oko pola kg, onda malo vise od pola fangle meggi i jednu prepunu prekrupu ili meri dok ne uhvatiš ruku. Mada ja uvek merim, da bi bio jednoličan koncentrat, što bih i tebi preporučio..
Tom od 8 nedelje MISLIM da je dovoljno 1 kg dnevno, jer jede pored toga i detelinu, pa može zbog viška proteina da dobije proliv, a to kod tova nije poželjno.... Dodaj mu malo više prekrupe van koncentrata da bi imao i masu, meggi ti u sebi ima i minerale i vitamine, zbog čega je i važan...
 
Meggi ide 35% a ostalo do 100 % idu žitarice, u tvom slucaju kukuruzna prekrupa. Ako ides sa fanglama, a mislim da jedna hvata oko pola kg, onda malo vise od pola fangle meggi i jednu prepunu prekrupu ili meri dok ne uhvatiš ruku. Mada ja uvek merim, da bi bio jednoličan koncentrat, što bih i tebi preporučio..
Tom od 8 nedelje MISLIM da je dovoljno 1 kg dnevno, jer jede pored toga i detelinu, pa može zbog viška proteina da dobije proliv, a to kod tova nije poželjno.... Dodaj mu malo više prekrupe van koncentrata da bi imao i masu, meggi ti u sebi ima i minerale i vitamine, zbog čega je i važan...

Hvala na savetu.
 
Ja koristim Megi u tovu ove ture junadi od početka kada su imali oko 150kg (7 komada, sad su oko 250kg, jedan ima i 300 jer je esktra rasan) i više sam nego prezadovoljan. Junad jedu kao blesava, nikad do sada nisam vidio da stoka može da ima onakav nevjerovatan apetiti. Žderu kao gusjenice.
 
Znam, svakako sam planirao da predjem na nešto za veću junad, već su prešli kilažu za koju je Megi namijenjen. Zaista je skup, vreća košta oko 25 eura.
 
Hitno mi treba savet tele mi dobilo proliv sta je najbolje da mu dam? Jel bi znao neko zbog cega,zute je boje? dal je zbog zobi?
 
Da li bih mogao da drzim bikove samo na silazi I koncentratu. Ili Mora da se daje j detelina?
 
Mora detelina ili seno dok su manji,posle mozes da dopunis silazu i koncentrat sa nekim jeftinijim hranivima npr.sojina slama ili kukurzovina.
 
Koliko bi se isplatilo da tovim bikove, ali da detelinu kupujem. Da proizvodim samo silazu, kukuruziste, jecam, tritikale. Da li bi kukuruzovinu moral da baliram ili bi mogao da ostavim da se osusi kao za branje I onda siliram.
 
Veliki bi mi problem bila detelina. Obicno treba da se kosi kada je zetva. I gde su pre. A I to sto kazete presa, kosacica, sunce. Treba mi za to minimum 5000e. A gledao sam za neki silazni tov, treba jako malo deteline. A ne bi drzao mnogo, do 20 komada. Mozda ni toliko.

- - - - - - - - - -

Nemora detelina, moze koncentrat, silaza i slama... Silaza se radi dok je stabljika kukuruza zelena, kad se osusi, nije to to..

Ne mora nikako detelina ili?
 
Nazad
Vrh