luka kv je napisao(la):
piskavac nerezan nikada, ojebava sa rodom a ranke slabo-zbog toga rekoh da odem do sela i orezem .zasto me pitas da li ranka radja?video sam da je malo spremila rodnih pupoljaka -a i od cega ce,ni djubreno ni rezano.mada,doduse i piskavcu je isto ali on ce da razvali koliko je spremio pupoljaka.piskavac ubija kako radja. nego burazer nije znao kako da prska i sta mu je,njega zakacila monilija kad je bio pred zrenje,pa upropastila sve.a kakav je za rakiju raspitacu se kad odem u selo za vikend
Pa tesko je ovako napamet reci zasto ne radja bolje.
Ono sto se zna je:
Crvena ranka je apsolutno samobesplodna sorta (tripolidna je, ali to je vce genetika, da ne smaramo time, uglavnom ne moze bez oprasivaca)
Da li je to ili ne uzrok slabog roda najjednostavnije je da proveris je da pogledas ima li u neposrednoj okolini stabala ranke koja dobro radjaju. Kod komsije ili tu okolo negde. Ako takva postoje zanci da oprasivaca ima ako ne onda to ostaje kao moguci ali ne i siguran razlog.
Sledece sto se zna je da je ranka sklona alternativnom radjanju, postoje godine kad ona ne rodi i pored nepostojanja vidljivog razloga, dodje joj tako
pa treba i to imati u vidu i ne donostiti zakljucak na osnovu jedne ili dve godine slabijeg roda.
Zna se takodje i to da je tvoj vocnjak na prilicno nepovoljnom mestu (kotlina reka) a to su povoljne okolnosti za kasne mrazeve pa je moguce da oni prorede rod.
Dalje, treba imati u vidu cinjenicu da ranka nije selekcionisana sorta vec skup klonova koji se medjusobno ipak razlikuju, pa ne bi bilo lose ako se moze proveriti kako su radjala stabla od kojih su uzeti ti izdanci kad je vocnjak podizan i tako otkloniti sumnju na genetsku uslovljenost slabijem rodu.
Posto ranka nije bas zahtevna sorta sto se uslova gajenja tice ne verujem da je zemljuiste bas toliko siromasno pa da zbog toga ne radja.
Ono sto ti mozes da uradis je da orezes onako kako je Dragojlo opisao, ako imas vremena mozes i da povijes grane, zastitis i pratis kad i koliko cveta. Ne mislim da treba to da djubris azotnim (prolecnim) djubrivima ali mozda ne bi bilo lose da kasnije (kraj jula avgust dakle kad se desava diferencijacija rodnih pupoljaka za naradnu godinu) taj proces pokusas da pospesis folijarnom prihranom (prihrana preko lista)
Sto se sarke tice ja licno nisam naisao na istrazivanja oko osetljivosti ranke na sarku sljive ali ono sto znam iz vlastitog iskustva je da je ranka ili sasvim otporna ili bar jako tolerantna na sarku.
U mom kraju sarka sljive hara, licno imam nekoliko stabala ranke koja su okruzena zarazenim stablima i tako vec godinama i na njoj nema simptoma.
I kad smo vec kod sarke. Ne postoji sarka lista i sarka ploda, sve je to isti virus samo sto se kod nekih sorata kao sto je lepotica simptomi ne pojavljuju na plodu pa je on neostecen sto ne znaci da stablo nije zarazeno.