Teljenje krava

Hvala!
Danas opet prinova,ovog puta musko dosta krupnije. Krava prvotelkinja,muke sa teljenjem opet,tele kontra okrenuto ovoga puta posle visesatne borbe smo uspeli da je otelimo. Ne znam zasto imamo taj problem sa junicama koje se prvi put tele,kod prosle isto bilo uvrnuto tele,pa carski rez pa uginuce... Za malo da bude slican scenario i kod ove.
Probaj da osemenjavas junice sa bikovima koji daju sitniju telad i preporuceni su za osemenjavanje junica

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam do sad po tom pitanju imao dosta srece,unazad 7 ili 8 godina trazim seme od takvih bikova,i telad jesu sitnija,i cena je nesto manja,al se u 95 posto slucajeva krave same otele,proletos prvotelka sa blizancima recimo,usao ujutru u stalu a oni stoje na nogama...
 
I ja cekam jednu...bice posle ponoci...a okrenuto je ja guzicu,ne bi pustio da se sama teli,da se tele slucajno ne udavi u plodovoj vodi,a namesta se bas u sred noći,jbg..
 
Veterinar je veceras pregledao,oko 7,a nije hteo da teli na silu,kao sama ce ona kad dodje vreme,i doslo je,malo pre sam izvukao dva mrtva teleta,prvi je isao na guzicu,a drugi je bio nesto zapetljan,jedna sam nasao levu nogu...verovatno da su zato i uginuli,da su se zapetljali..

- - - - - - - - - -

A imao sam neki los osecaj,zato sam i zvao vetrinara vcrs,e sad cekam sta je sledece sranje u stali,prosle nedelje visoko steona krava slomila novu,sad blizanci mrtvi...sad cekam sta je trece,a imam jos krava pred telenje ovih dana..

- - - - - - - - - -

Interesantno da je za godinu dana od njih deset ovo treci blizanci...
 
Pa sto nije telio na silu ako je vec video da ide naopako.Mogo je da spasi barem jedno.....jbg u njihovu glavu......kod mene su oba bila mrtva i zapetljana i jako duboko,jedva smo mogli rep od prvog da dohvatimo......

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Ako mogu reci tako na zalost smo navikli na takve stvari...vec sam pisao cini mi se,da na njih 15 do 20 u stali na 6 meseci mora bar jedno govece da ode,a sa njima i zarada...al jbg..sto kaze ratko njima o glavu...
 
Paaa...e jbg kad ga slusas ubedi te lako...pregledao,kaze ide unatraske,krava izgleda sasvim veselo,al nije skroz otvorena pa kao da je ne kida bez potrebe,bolje za kravu da sacekamo jos malo...nismo znali da su dvojke,a cesto dodje do komlikacija nekih kad su dvojke...a sta sam mogao drugo da radim sem da verujem coveku od struke..?racunam nije neki klinac,doktor je,otelio ih je na hiljade....a i nemam boljeg u indjiji,neke druge sam vec batalio,samo mi on ostao...
 
Pa Zoki morala je izbaciti vodenjak kad je pregledao ,osim ako je nije pregledao rektalno.
A cim je utvrdio da ide zadnjim nogama napred tu je pretpostavka tezeg teljenja i mogucih komplikacija.
Veca mogucnost da se naguta plodove vode ,pupcana vrpca u 90% slucajeva se zakida kod samog stomaka i treba je prositi i podvezati itd...
 
Pa Zoki morala je izbaciti vodenjak kad je pregledao ,osim ako je nije pregledao rektalno.
A cim je utvrdio da ide zadnjim nogama napred tu je pretpostavka tezeg teljenja i mogucih komplikacija.
Veca mogucnost da se naguta plodove vode ,pupcana vrpca u 90% slucajeva se zakida kod samog stomaka i treba je prositi i podvezati itd...
Pitam iz razloga što mi nije jasan veterinar-šta je čekao.Pa blizanci se lakše tele bez obzira kako idu.Po meni je ovo bio veliki propust veterinara.
 
I kod mene problem.
Carski rez kod jedne junice danas, tele vec bilo uginulo,
a juce ujutru se videli njegovi pokreti u kravi.

Nadam se da ce krava proci bolje, cekam i strepim, ali .... najteza stvar u govedarstvu je to uginuce,
i koliko god da se covek trudi ne moze da se navikne na njega.
 
I kod nas jedno teljenje posle duzeg vremena. Tele musko, otac Vanmeile, jako krupno tele, al je sve proslo kako treba.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Korisna prinova profo....:ppozdrav:
Otkud tako krupno od njega , ja imam jednog otelio se sitan a i sad je sav neki malen.
 
Nazad
Vrh