Teljenje krava

Jutrošnja prinova

zkiqtt.jpg
 
Mislim da nismo a ova tema se odavno svela na to. Nema ničega u vezi pomaganja, da li telite sami ili zovete veterinara, kada pozvati vetrinara, postupka sa teletom posle telenja...
 
Mims je napisao(la):
Mislim da nismo a ova tema se odavno svela na to. Nema ničega u vezi pomaganja, da li telite sami ili zovete veterinara, kada pozvati vetrinara, postupka sa teletom posle telenja...

Kod mene su se u od pocetka ovog meseca otelile tri krave ( dve krave + jedna junica ), dve osemenjavane simentalcem i jedna RHF. Sve tri su se same otelile, tako da nije bilo potrebe za pomaganjem.
Naravno da postoje slucajevi kada obavezno treba zvati veterinara da bi se izbegle nepotrebne komplikacije ili gubitak teleta ili krave.
U slucajevima kada je slucaj jednostavniji, imamo uigranu ekipu od nas pet, sest, sto zavisi od potrebe. Pomazem pri telenju kod krava kod kojih ne postoje ozbiljne komplikacije vec skoro 20 godina.
Sto kod sebe ili kod prijatelja godisnje otelimo sigurno pedesetak krava i vecinom su to jednostavni slucajevi kada treba korigovati polozaj teleta i dovesti ga u porodjajni kanal.
Najslozeniji slucaj koji sam imao u skorije vreme, je bio kada smo kod drugara otelili blizance koji su isli zadnjim polozajem.
Inace postupak sa teletom posle telenje kod nas je sledeci: odnosi se na pripremljeno mesto za telad, osusi se trljanjem suvom slamom i dezinfikuje mu se pupak. Posle sat, dva zavisno od slucaja dobija kolostrum iz kofice i to bi bilo to. Telad se hrane isprva tri puta dnevno, a posle pet, sest dana dva puta - ujutru i uvece.
 
Kod mene roditelji pomazu pri teljenju,cale izracuna 285 dana ali pretezno prenesu koji dan,cale im popravi glavicu pomognemo im vukuci za prve nogice,a onda za zadnje dignemo tele uvis jer se znaju napiti plodne vodice pa grce kad disu, anekad nemogu proci bez veterinara!Pre 20ak mjeseci jedna nosila tele 304 dana,morali smo zvati veterinara u4h ponoci pocela da se gusi, on je izveo na livadu pa smo okretali i kravu i vet.dobila zapetljaj materice a tele krenulo u pluca. izvadili smo zivo tele pre mjesec smo ga prodali kao bika tez760kg.
 
Veterinar je ekstra strucnjak a i ljudina,privatnik drzi 10ak sela vec teze sve stigne!ugusio je ove iz drzavni ambulanti sto zive od poreza udaranja markica ipelcovanja kucica toliko o vet.A sto se tice krave prvim nogama je stalno bila u jaslama, glavu je digla u tavan njeno disanje je bilo stenjanje!.Krava je sm uvoz iz Austrije u3em teletu.Slicni simptomi su bili u striceve krave koja je bila u 8om mjesecu steonosti nakon 5 dana lijecenja vet. muje predlozio da je otele, stric nije prihvatio mislio da je upala pluca posto je pokisla 2 3 puta,ujutru je bilo kasno za sve kada su je rasjekli vet je rekao da je nosila blizance i da suje ugusili.
 
Nazad
Vrh