Tarupi

Momo druze, cekici su ti zakon za to sto ti treba. Sa ravnim nozevima ti je secka za slamu, tarup je za zetvene ostatke, a mulcer sa cekicima je neprikosnoven za sve to i grane do 5cm debljine. Ni jedno od toga nabrojanog nesme da ide u zemlju jer jednostavno nije za to predvidjeno da radi.
Ja sam imao mulcer sa cekicima i radio je na 540o/min, kolega ima isti mulcer ali radi na 1000o/min, nebo i zemlja je razlika u sitnjenju zetvenih ostataka, on secka kao duvan.
 
Hvala ti . Znači čekići su bolji i u kukuruzovini i sojinoj slami ? Nisam mislio da ore zemlju ali da bar malo zamiješa ostatke sa zemljom da brže trunu i ako naidje na neku neravninu ostalu još od oranja ili krtičanjak da poravna malo . Znači da tražim koji radi na 1000 obr ?
 
Pa ako hoces da uvijas, tako je. Opet ti kazem, zemlju zaboravi! Jako je veliko opterecenje kad zahvati ponegde zemlju, trpe kaisevi, zemlja ulepi masu bas ustopa kad zakaci. Mulcer brije do zemlje.
 
Nikako ne smijes dohvatati zemlju za malcerom!Rotor se vrti ogromnom brzinom (2500-3000 obrtaja) i cim dodirne zemlju odma gusi traktor,da ne govorimo ra to strasno trosi nozeve. Podesis na par cm do zemlje i udri i opet moras paziti na neravnine da ne udari.Kad budes radio sa malcerom vidjeces i sam,zakacice zemlju nekad.Nije nimalo prijatno ni malceru ni traktoru.Sa nozevima je laksi za goniti,sa cekicima nesto teze.Sitno granje mogu i nozevi,za 3-5cm vec trebaju cekici.Cekici su takodje jako skupi,posebno za ozbiljnije malcere. Ja sam sa sitnjenjem kod mog malcera prezadovoljan,ima 44 noza na 230cm,mljeo sam i travu sa njim,ostane lijepo i ravno.Problem nastaje u tragovima kombajna,ako je vlazno kombajn utisne masu u zemlju i malcer ne moze da je digne.Najvaznija stvar kod rada sa malcerom je oprez-ne daj nikome da bude iza malcera dok radi.Nevjerovatno je kolikom silom baca,obicna kocanjka leti 50m daleko.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Jel može da rasturi , one kako bi ih nazvao ostatke stabljike kukuruza , pridonjke stabla , prizemni dio ? Šta bude snjima , jel počupa ? Sojina slama , iako ima sječku kombajn i rastura ipak nemože na 5.5m da jednako rasturi , najvišeje po sredini kombajna , kako se koji nosi sa tim ?
 
E taj podatak mi treba, da li neko zna koliki je tacan broj obrtaja osovine sa nozevima ( cekicima ), ako je 540o/min brzina kardana na traktoru? A kolika je sa 1000o/min na izlaznom vratilu traktora. Na sajtovima proizvodjaca vidim da ima mulchera sa 540 i 1000o/min kardana, a dali im je ista brzina osovine sa nozevima?
 
Na malceru mora biti oznaceno za koju brzinu kardana je namijenjen. NIKAKO ne smijete goniti malcer koji je za 540 o/min na kardanu od 1000o/min jer ce se rotor vrtiti prebrzo i moze doci do ogromne havarije. Broj obrtaja rotora zavisi od proizvodjaca, nije to fiksno definisano.

Momo, moze dobro da rasturi ako je predvidjen za to. Neki malceri imaju zatvoreno kuciste i ono sto melju ostave rasporedjeno iza sebe. Neki imaju otvroen zadnji dio sa metalnim krilcima koja usmjeravaju masu lijevo i desno i tako je rasture. To zavisi od modela. Panjeve od kukuruza iskida do zemlje, ne cupa ih ali isjecka na vrlo sitne komade sav nadzemni dio. U principu, sve sto je manje ugazeno kukuruziste malcer bolje odradi. Kao sto sam rekao, kada se masa ugazi u zemlju kombajnom ili traktorima ne moze malcer da je digne i usitni, nebitno jel ima nozeve ili cekice.
 
Postoje li malceri sa bocnim pomakom? Pitam zbog tarupiranja sitnog rastinja i grana, posto je nemoguce terati traktor preko toga.
Kako je to reseno?
 
Ovaj naš može da se izbaci bočno da viri više od 1m od točka.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Mislim da je onaj stari zmajev tarup zakon za žetvene ostatke

Danas sam radio kukuruzovinu poslije kombajna, dužine 50-100cm......odlično napravi, al je sporo, zmajev tarup je puno brži, imam roto malčer od 150cm,zakačen na fergusona i hvata dva reda.....
 
Mislim da je onaj stari zmajev tarup zakon za žetvene ostatke

Danas sam radio kukuruzovinu poslije kombajna, dužine 50-100cm......odlično napravi, al je sporo, zmajev tarup je puno brži, imam roto malčer od 150cm,zakačen na fergusona i hvata dva reda.....
Ja sam sa zmajevim tarupom i traktorom 80ks isao oko 4kj za jedan sat, jako brz posao

Ovaj naš može da se izbaci bočno da viri više od 1m od točka.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
Koji vi imate, koja marka?
 
Ok pogledacu, trenutno nemam potrebu za radom malcera u poljoprivredi, ali na sve vise mesta mi raste zbunje i sibljike, rasciscavam rucno, sto je i sporo i opasno, pa se zato raspitujem
 
Ok pogledacu, trenutno nemam potrebu za radom malcera u poljoprivredi, ali na sve vise mesta mi raste zbunje i sibljike, rasciscavam rucno, sto je i sporo i opasno, pa se zato raspitujem
Mi smo ga prvenstveno uzeli da kosi travu po voću, a onda je počeo da se koristi za sve i svašta. Sve međe, njive koje su do šume, obale do puta su ove godine urađene sa njim. Uleti nekad i neka usluga, da se očiste zapuštene njive.

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Malo danas tarupirali ne bi li se lakše oralo,ali ne vredi,morala je ići i tanjirača,a i ona se par puta zagušila...živa masa a ima je mnogo...
 
Kako nisam nista upotrebljivo od polovnih tarupa nasao , uzeo kineski malcer ,

https://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-tla/malcer-mateng-185-ruci-oglas-26984667


malcirao sa traktorom 5,5t 130ks , malcer je zahvata 185cm i tezak 640kg, po proizvodjacu treba od 60-90ks za pogon.

Problem je vise tezina traktora a ne snaga , nosite na "stapu" od 2 metra malcer od oko 500kg , treba kardan od 2 metra.

Da ne trosim bezveze gorivo , traktor vrti 1000o/min kardan ali motor vrti u leru do 1200O/min da kardan ne ide vise od 540o/min.

Cekici nisu nista efikasniji od dobrih L ili Y nozeva i dobrog tarupa, nek prica ko sta oce. Ni jedan ne moze da podigne pregazenu kukuruzovinu.

Nesto ovako sam uzeo ali veci
 
Kako nisam nista upotrebljivo od polovnih tarupa nasao , uzeo kineski malcer ,

https://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-tla/malcer-mateng-185-ruci-oglas-26984667


malcirao sa traktorom 5,5t 130ks , malcer je zahvata 185cm i tezak 640kg, po proizvodjacu treba od 60-90ks za pogon.

Problem je vise tezina traktora a ne snaga , nosite na "stapu" od 2 metra malcer od oko 500kg , treba kardan od 2 metra.

Da ne trosim bezveze gorivo , traktor vrti 1000o/min kardan ali motor vrti u leru do 1200O/min da kardan ne ide vise od 540o/min.

Cekici nisu nista efikasniji od dobrih L ili Y nozeva i dobrog tarupa, nek prica ko sta oce. Ni jedan ne moze da podigne pregazenu kukuruzovinu.

Nesto ovako sam uzeo ali veci
Nije da nemogu dignut ili pomalčirat, samo ga tada moraš spustit do nule, a tad bezveze pate sve komponente na malčeru!

Poslano sa mog Lenovo K10a40 koristeći Tapatalk
 
Kad okreces traktor po parceli moras ga dignut, tako da traktor od 60ks otpada za praktican rad.

Da ne zaboravim treba 2 dvoradna hidraulicka izlaza na traktoru , znaci 4 prikljucka.
 
Nazad
Vrh