Svastara

Pravi manjov (kao pivska flasa) kada se zakaci je dozivljaj vaditi ga. Mi smo ih pre mnogo godina pecali na kanalu prema B. Petrovcu. Isao je na secenu pijavicu. Vazno je da pijavica krvari i jos ako prodje brod pa ga digne sa dna. Nazalost toga vise nema, ima samo sitnih i dosadnih.
 
To ja i pokusavm od pocetka da vas podsetim, vas koji znate ,a da naucim one koji ne znaju.Strasan je borac,a jos strasniji je kao gurmanluk.Samo na zalost zbog neke zablude,navodno manjov jede tudju mladj a svoju cuva,to je ordinarna glupost.tacno je da ce rado pojesti ako mu se ukaze prilika,ali to rade i sve ostale ribe i to u mnogo vecoj meri nego manjov zato sto je manjov najveca kukavica medju ribama,usprkos svom izgledu.Savet za sarandzije>pri polasku na pecanje ponesi pola cigle,pa kad stignes na mesto pre nego se raspakujes baci uvis koliko mozes da sto jace bucne.Dok se fino raspakujes riba ce da se vrati,al manjova toga dana videti neces.Tako bi ostalo vise manjova koji bi imali sansu da porastu na meru pivske flase.Pored toga sarandzije bi morali da znaju da saran uzima i ako mamak ne lezi bas na dnu,a manjov vrlo retko.Ako im samo damo sansu da porastu bice tu vusestruke koristi za sve.
 
Pojavio se neki virus sto ih tamani iz godine u godinu, bar kod nas na Starom Begeju, a od tada su se poceli javljati i krupniji primerci. Hvatani su prosle godine i kao pivske flase, inace od kad Rumuni ne zagadjuju Begej neverovatno se ocistio, saran i som su se vratili u velikim kolicinama, kao i deverika, linjak ... Steta je velika sto niko nije nadlezan za tu vodu, tj nema ribocuvara pa peglaju sa mrezama a kada se povuce u korito leti idu i hvataju rukama uz trsku.
 
Sigurno da su se pojavili krupni manjovi kada nema onih sitnih pa mogu da dodju do udice.
 
Dusko,jesi li skoro bio na pecanju? Ja ove gpdine jos nisam bio.Mislio sam neku noc ,al najavise kisu i nisam otisao i hvala bogu sto nisam.Tako je odjednom oko pola tri krenulo,da se iz onog blata sigurno nebi izvuko.Imam oko 2,5km poljskog puta do mesta.Jednom sam vec nastradao,pa me seljaci vukli traktorom.Sad ne smem ni da pomislim.

---------- Poruka napisana 25-05-12 u 08:02 ---------- Prethodna poruka je 23-05-12 at 19:42 ----------

Da ne bude zabune,nisam rscunao izlazak sa klincom.
pozz.
 
Poslednja izmena:
Najavljuju za od nedelje lepo vreme,pa cu malo da obidjem one majove-stuke.Zamisli ej, da od stuka ne mozes da lovis manjove.Mali kaze da je njegov cale tu izvadio stuku od 12kg.A tehnika je kaze prosta.Samo stavis celicni podvez od 20cm i trokraku udicu i lovis manjova ali ga ne vadis,nego ga pustis da luduje ali li ne i da legne na dno_Onda kaze,stuka vidi da sa njim nesto nije u redu pa krene u napad.I onda jos ne vadis nego cekas da ona povuce,inace ce samo da ti pregrize manjova kao prosli put.Posle onog sto mi se desilo,siguran sam da ta tehnika radi.Ja idem da lovim manjove.
 
@labud c

Ako su u pitanju stvarno stuke onda je to pravi revir. Medjutim ova danasnja deca se igraju kod kuce sa kojekakvim pitonima, kajmanima i krokodilima pa kada im dosadi oni puste u obliznju vodu, kao ucinili su dobro delo nisu uspavali zver. I jos jedna stvar je nezgodna, pisali ste da pecate sa nadvoznjaka pa ako kojim slucajem naidje voz, a vi budete zaneti vadjenjem nemani (stuke) moglo bi se desiti da skacete sa nadvoznjaka pravo u usta recnim ajkulama.:osmeh::ppozdrav:
 
Nije kajman,stuka je brate,vodo sam joj ledja kad je napala mog manjova. A ne idu tuda vozovi.Nazvah to nadvoznjakom jer ne znam kako bih drugacije.Most nije,i ne lici na most,a spaja dva atara koje deli kanal.Kad na njemu stojis ima oko metar do vode,mada koloko sam video zna voda tu da bude i znatno visa.Pa ti to zovi kako hoces.Nego nesto drugo meni nije jasno.Mali kaze "Nekad pecas manjove koliko hoces,a nekad,kad dodju stuke,ne izvadis ni jednog.To se u potpunosti slaze sa mojim iskustvima sa manjovima.Tvrdim i iza toga cvrsto stojim, da je manjov najplasljivija riba.Nije mi poznat primer kukavice u citavom zivotinjskom svetu poput manjova.Kad smo vec kod toga,evo jedan koristan savet.Ako ti smetaju manjovi prilikom pecanja,ponesi pola cigle kad krenes,pa pre nego sto se raspakujes baci je u vis da sto jace bucne.Dok se ti raspakujes,i mozda jos malo riba ce da se vrati ali manjova taj dan vise videti neces.Ono sto mene zbunjuje,je kako to stuke dodju i odu.Ne znam,da su stuke migratorna vrsta,pogotovo ne da se krecu u jatima.Manjovi jesu.Oni idu u jatu.Kada ih ima puno onda formiraju vise jata,valjda po principu jedna porodica jedno jato.E to mozda objasnjava migraciju stuka,one prate jata manjova.A mozda ja i previse kenjam,a? Koga bi ovo moglo interesovati? U svakom slucalu labud je promenio podveze i samo cekam da prestane kisa.Malo me brine ova stara oprema kojom raspolazem.Nista osim plovaka,olova i gutalica nisam kupovao vec trideset godina,pa se mislim sta ce biti ako udari neman.Moracu polako i ja da razmisljam o nekom windcastu kao zima.
:kisa:
.
 
@labud c

Kakve jos ribe ima u tom kanalu sem manjova i stuka? Mozda naidje jato bele ribe pa stuke odlutaju za njom, ili stvarno ima par komada jako velike stuke koja razvija sve zivo.
 
Ne znam,samo onda jednom sam bio sa malim.A gle kakav je danas dan,samo da nije blato otisao bi peske.Inace kad idem na manjove,idem nocu.A mogu i da idem na manjove danju sa podvezom,po sta izvucem.Ma da izvadim jednu neman od 12kg i pravac fotograf,i to ocu sliku u prirodnoj velicini.Nista od tih slika nemam,a vadio je labud na starom tamisu u Boki,i somove od 20kg,i stuke od10kg,i sarana od 10,5kg,i smudja od 5kg,a bandara i to dobrih,ne zna im se broja.i mogu ti reci da je medj svime bandar broj 1.Uvek cu dati 3 sarana za jednog bandara. Ni tamo nisam odavno bio,ali kolko cujem nema vise nista,samo po neki melez,bodorke...Kazu tukli su dinamitom tako strasno da nisu mogli ni da pokupe sve sto su pobili,nego skupljali samo najkrupnije ostalo je smrdelo posle da se nije moglo prici.Dusko jesi li ikad jeo bandara?Ako nisi pod hitno.Kakav smudj,kakav manjov.Samo se malo teze cisti,al ja ga oderem.Tako je najlakse.Ako znas gde ih ima,probaj,idu na parce,pa javi,dosao bih i ja da malo pazarim.
A sto je bilo rakova u tom starom tamisu,isli su i na udicu na hleb,pa se vadilo i po dva komada na jednu udicu.Onda sam napravio nacrt,nesto slicno onoj vrski za manjove sto si postavio sliku,a drugari napravili.E,unutra se stavi jedan bajati hleb,i kad se to uvece spusti u vodu,ujutro su morala biti dva jaca da to izvuku iz vode.Znalo je da bude i po 30kg recnih rakova.Bajo moj ,kakav je to specijalitet....Ali bese to sedamdesetih,sada to zvuci kao bajka.:bravo:
 
Poslednja izmena:
Bandar je izvrsna riba sto se ukusa tice. pravi majstori rib. corbe i paprikasa, ako nema bandara nece da kuvaju. Prica se tamo gde ima recnih rakova voda je 100% cista i ispravna. Tu na Begeckoj jami gde pecam ima bandara. Retko naidje krupniji ali ima ih. Rakove nikada u zivotu nisam jeo, niti recne a ni morske, iako sam cuo da su izvrsni kada se lepo spreme.
 
Ima neka kraljevska kraba,cesto gledam na diskavery kako je love,od holandije pa na sever u tim hladnim vodama i izgleda prilicno impozantno.To nisam probao a jastoga jesam.U principu sve sto je iz mora ,meni ima taj specificni miris koji ja ne volim.Kod recnih je druga prica.Nisu tako veliki pa pojedes desetak komada,ali onda ne moras da jedes 24 casa nista.Imao sam prijatelja,bio je kapetan u JATu pa mi iz Londona pored ploca bitlsa i rolingstonsa,koje su u to vreme ovde bile pravo cudo,a ja bio glavni baja u gradu,donosio i razne zacine kojih kod nas nije bilo.U to doba ja sam bio ajgir od 25g.pa mi dodju na vrata njih tri sa zeljom da im pustam bitlse da malo size..ej..mogao bih o tome knjigu pisati u tomovima.Elem,da se vratim na rakove.Medju zacinima koje sam dobijao posebno bih izdvojio beli luk u prahu.Kako je to znalo da legne na somovinu i na meso od raka...Probo ja i sa obicnim belim lukom,ma kakvi,ono je neka druga prica.A kad izvadimo tako punu vrsku rakova,birali smo najkrupnije.One manje,a bilo je to oko 2\3 smo vracali da rastu.Smejali nam se seljaci kad su videli sta radimo,a nisu znali da se to u evropi jede i da je 25puta skuplje od somovine koju su oni cenili.Sada mogu da tvrdim da je od nevoljina do grebenca,dakle celom duzinom bilo rakova za izvoz.Pre par godina sam spustao moju vrsku,desetak dana na deset mesta.Ni jedan komad!!!A sad su kao zasticena vrsta.Priprema je prosta.Mora prvo da se skuva.Onda se povadi meso,soli se i moze se jesti odmah.A mogu se od toga praviti razne djakonije.Recimo,necu zaboraviti nikad,mati od drugara je po svom nahodjenju,dakle bez nekog recepta,u meso od rakova dodala mlevenu junetinu zacine...i smotala roladu...u sredini kuvana jaja od kikireca,pa to sve u plek i u rernu smederevca koja je bila malo progorela,pa je u nju ulazio dim.A rolada primi dima taman kolko treba.E to se ne jede vruce.To se jede sutradan.Kad zagrizes i zazmuris pomislis "Mora biti da je s Dionisove trpeze skinuto".Toliko smo mi tu zenu opsedali da nam pravi tu roladu,da nam je kad joj dopizdelo,smotala neoljustena jaja.Posle toga vidjali smo roladu samo u posebnim prilikama.Probao sam ja i sam da pravim,ali nisam imao onaj smederevac sto pusta dim u rernu,i to nije bilo to.Inace spremalo se i na sve ostale nacine,od gulasa preko pohovanja do zavijanja sarmica u list mlade vinove loze i sve je vrhunski kulonarski uzitak.
Dodao bih ovde jedno cudo od recepta.Interesantno je zato sto nije neophodno da se koristi rakovina,vec je moguce upotrebiti bilo koju vrstu mesa,pa cak i somovinu koja malo tukne na mulj,pa kao takva nije bas jestiva.Naravno kozu mu treba odrati i masne delove odbaciti.Izvorni recept je baba Ruzin,kao i rolada,jos je ziva bogu hvala.To su sarmice od zelja i rakovine,mada vise lice na cevape,jer se ne kuvaju i ne sluze u saftu kao sarme nego na suvo.Prvo se pravi nadev.Dakle,skuvaju se rakovi,povadi meso u vecu ciniju.Doda se soli i bibera po ukusu.Obavezno treba dodati sode bikarbone, pola kafene kasicice na 1kg mesa.Jedna supena kasika vegete,i sad ono najvaznije.Baba Ruza je u to vreme volela da koristi moj beli luk u prahu svercovan iz londona,ali nije ga bas uvek bilo pa je morala da se snalazi.Problem kod svezeg belog luka je sto previse tukne,pa ako stavis malo,ne mozes da ga ravnomerno rasporedis po masi.Ako stavis puno ,mozes sve da bacis u **greška materinu.Zato je onaj u prahu neprikosnoven.Baba Ruza mu doakala na svoj nacin,i to vrlo uspesno.Gnjecila ga u avnu i tako izgnjecenu masu sirila na velikoj tacni i onda tacnu na sunce ili u otvorenu rernu onog njenog smederevca ako sunca nije bilo,al je onda cela kuca smrdela pa je rernu izbegavala.Onda je osusenu masu tucala u avnu.Rezultat je bio odlican.Baba je proizvela beli luk u prahu skoro isti kao onaj svercovani.Idemo dalje,na kilo mase idu dve do tri kafene kasicice belog luka,i onda se sve to dobro izmesa i pritisne da se istisne visak vazduha i ostavi da prenoci.U toku noci dogadja se carolija.Fermentise beli luk sa sodom bikarbonom i mesom.Sutradan se listobi blitve na kratko potope u kipucu vodu da omeksaju.Stavlja se nadev i zaviju sarmice velicine palca,kao dobar cevap.Zatim se redjaju u plek ili na resetku ali nikako na rostilj nego u rernu,po mogucnosti sa dimom kao babin smederevac,ali nije neophodno.Prilikom pecenja se blitva steze oko nadeva.Za dvadesetak minuta je gotovo i sluzi se vruce uz crni luk kao svaki rostilj ili kupus salatu.Jednako je dobro i ako se jede posle tri dana na hladno.Necu vise nista opisivati jer ne mogu naci reci,ovo treba probati.
 
Poslednja izmena:
Dusko, iskreno mrzi me da pisem ponovo a ovo sto sam pisao je pisano u nasoj medjusobnoj komunikaciji,pa ne znam dali je prikladno.Ako mislis da bi bilo korisno ti ga prebaci ali onda to uradi kompletno da ne bude nesto van konteksta onako medju rebra,da ljudi mogu da povezu
pozz.
 
Nisam ni mislio naopako da pisete ponovo, za sada neka ga tu gde jeste. Koga interesuje procitace.:ppozdrav:
 
Pomenuh negde gore baba Ruzinu rernu starog smederevca,koja je malo progorela, pa dim koji u nju prodire postaje najvazniji zacin prilikom pripreme nekog gurmanluka.Kazem najvazniji zacin,zato sto sam vise puta pokusao sam da napravim nesto sto sam jeo kod baba Ruze,ali sam uvek iznova dozivljavao razocarenja jer nije bilo ni izbliza ukusno i aromaticno kao ono izvorno probano kod babe.Jasno je bilo da se takvo jelo ne moze dobiti iz elektricne rerne,mada ista ima veliku prednost u vidu regulacije zeljene temperature,dzaba sve kad fali dim.Fali onaj smek mesa sa rostilja ili raznja.Niti sam zeleo niti sam imao uslova da unosim u kucu smederevac,da busim rernu i da lozim drva,pa sam razmisljao o tome, kako da uvedem dim u postojecu elektricnu rernu u kuhinji a da pritom ne zagadim dimom celu kuhinju.Usledio je niz mukotrpnih eksperimenata,koji su na kraju doveli do vrlo prostog a veoma efikasnog resenja.Resenje je bila obicna konzerva od pastete izbusena sa nekoliko rupa od 3mm pri dnu,napunjena piljevinom.Hrast i bukva se lako nabavljaju i pokazali su se odlicno.Dakle tako napunjena konzerva se stavlja u rernu pre ukljucenja.Ovde moram da napomenem da ovo ne treba ni pokusati ukoliko nemate nad sporetom dobar aspirator sa odvodom.Juce sam u mojoj rerni pripremao domaceg zeca,ali je potpuno isti posupak bez obzira sta pecete.Neka kuvana jela kao recimo sarmu,pasulj, podvarak,djuvec...ja takodje kuvam u rerni sa dimom a ne kao sto je uobicajeno na ringli jer je ukus neuporediv.Zeku sam kupio gotovog vec uredjenog od uzgajivaca.Samo sam ga istusirao i jos mokrog dobro naprasio zacinom c i spolja i iznutra,pa je tako naprasen prenocio u frizideru.Iako sam vec mator do nedavno nisam znao sta je zec.Kao klinac jednom sam probao zeca divljaka i to mi je smrdelo pa vise nikad do nedavno kad sam bio pozvan na veceru nisam ni probao.I sad da sam znao da je zec na meniju nebih otisao na tu veceru.Na moje veliko iznenadjenje zeka iz rerne je bio fantastican,pa sam pao u iskusenje da pocnem i ja da ih uzgajam.Moj zeka iz rerne sa dimom je bio jos bolji.Vrlo bitno je uz konzervu sa piljevinom na dno rerne postaviti veliki plek koji se do pola napuni vodom.Koristi se samo donji grejac,a temperatura se podesava na 115-120C. Zeka je bio gotov za dva sata.Ovde se prakticno radi o kuvanju mesa na pari,pa sav saft ostaje u mesu za razliku od pecenja u rerni kada najveci deo vlage iz mesa ispari,pa meso ostaje suvo vlaknasto i zilavo.Zeka ili pile,curka,riba, prase,pecenica itd.se postavlja na resetku iznad vode pa masnoca kaplje u vodu, a meso se bukvalno kuva u sopstvenom saftu.Dakle kad se postavi konzerva koja mora biti odmah uz vrata rerne,plek sa vodom i zeka na resetki,rerna se zatvara i tek onda ukljucuje.Kada se dostigne zeljena temperatura,rerna se na kratko otvara i pali piljevina.Ja to radim sa dugackim upaljacem.Ako do tad to nije ucinjeno tada treba obavezno ukljuciti aspirator.Prilikom paljenja piljevine doci ce do plamena jer je na toj temperaturi vec otpoceo piroliticki proces,ali to nije nista.Vrlo brzo ce se ugasiti po zatvaranju rerne i ostace samo uzarena piljevina koja dimi.U toku pecenja treba samo proveriti i ukoliko treba dosuti vode u plek.Nikada nesto peceno na raznju ili rostilju ne moze biti ovako socno ma cime ga zalivali prilikom pecenja a dim mu daje ukus,miris i izgled res pecenja.Sad moram da prekinem a i nema jos mnogo sta da se kaze osim probajte i prijatno.
 
Svako drvo koje ima kosticu daje izuzetan smek pecenju. Zato drvo sa kojim se susi meso je najbolje od visnje ili tresnje. Da se vratimo u temu "ribarstvo". Dimljeni saran je izuzetan kada se odimi na drvetu visnje ili tresnje. Ovi u manastirima tako rade.
 
Nazad
Vrh