svastara

Čuo sam špekulacije da prilikom parenja kunića koji nisu dostigli dovoljan broj mjeseci za parenje koji je predviđen literaturom, kunići prestaju s rastom, ili znatno uspore da rastu. Dali je to istina, zamolio bih ljude koji imaju više iskustva s tim za odgovor... Imam zečka Orijaša, puštao sam ga da pari s 6 mjeseci, a literaturom je za Orijaša predviđeno najmanje 10 mjeseci. Ljudi mi kažu da će ostat kraći jer sam ga rano pripuštao. Nisam nigdje vidio da se priča o tome, pa eto, pišite ljudi...
 
Ako je cisti orijas nije plodan prije 8 mjeseci ili vrlo lose oplodjuje , cak se preporucuje da se pusta u parenje od 12 mjeseci muzjaci li ne prje 9 . ostaju manji i kraci iz mog iskustva . to azi za orijaske rase .
 
Ali mene interesuje zbog cega se to preporucuje jeli oni stvarno prestaju ili vrlo malo rastu kad se puste ranije?
 
Ovo još nisam čuo, ali moguće je. Ja sam donio kalifornijsku kunicu od prijatelja, bila je stara malo više od 3 mjeseca i ja budala je pripustio. Ostala je skotna i okotila se super, ali je bila mala. A njene sestre, kod prijatelja su bile normalne veličine, nije ih pripuštao. Tek poslije 2. okota, kad je imala oko 7 mjeseci je bila normalne težine, ali ne i veličine. Kad sam je donio bila je normalna kao i sve sestre, ali možda je to rano parenje spriječilo daljnji rast. Moguće je jer mora hraniti mlade u sebi i nema dovoljno hrane da se ona razvije.
Morao sam je zaklati neki dan, jer je oboljela. Šteta, uvijek se super uparila, okotila
 
Jeste istina je ne valja ranije pripustati nego sto je predvidjeno za tu rasu. Ako se ranije pripusta onda jedinka se ne razvije dovoljno ostaje manja i bukvalno zakrzlja u odnosu na normalnu jedinku te vrste. Zenke ranije sazrevaju a muzjacima treba nesto vise vremena da polno sazreju. Ima u knjigama za koju rasu koliko treba da bude vremenaski stara. Osim starosti treba obratiti i na ostale parametre poput tezine da ne bude da je vremenski dovoljno stara a da jedinka manja sa klilazom i slicno.
 
Neverujem da to uvek vazi mozda ponekad.Ja sam jednu zecicu mesanca pusti negde sa 5,5-6 meseci pod zeca ,okotila se i digla je mlade ,a kasnije je imala 9 kila.Pre jedno 20 dana mi je uginula imala je oko 3 godine.
 
Ne porastu do normalne velicine mislim do one do koje su genecki bili predodredjeni , ta sto ti je imala 9 kg vjerovatno bi bila veca bar 1 kg , sigurno je da zakrzljaju i mogu imati poteskoca kod okota ako su premale , imam mlade zenke od 4 mjeseca koje vec skacu jedna na drugu ali ih necu pustati jos sigurno 5 mjeseci , a muzjaka necu pustati godinu sigurno ako imam nekog zrelog . svako ima svoje misljenje ali sigurno je da treba da sazri koliko je predvidjeno za svaku rasu . ko uzgaja pse zna zasto se zenke ne pustaju do 18 mjeseci iako su polno zrele od 6 ponekad ....
treba sacekati parmjeseci pa tada imas siguran uvid u kvalitet priplodjaka .
 
Pazi verovatno si u pravu.Ja sad imam neke dve male zecice i necu ih pustati dok im nebude godinu dana.Jedino se bojim posto one znaju kada dugo neostanu skotne ,a traze zeca da prestanu da traze zeca,ali valjda nece posto su mlade.To se uglavnom desava sa starijim zecicama koje dugo nisu bile kod zeca.
 
Neverujem da to uvek vazi mozda ponekad.Ja sam jednu zecicu mesanca pusti negde sa 5,5-6 meseci pod zeca ,okotila se i digla je mlade ,a kasnije je imala 9 kila.Pre jedno 20 dana mi je uginula imala je oko 3 godine.

Mesaci zenke se i pripustaju sa 6 meseci starosti nisi rano pripustio ako si je pustao sa pola godine. Zato sto su mesanci a ne plemenite rase pa da cekas 8 meseci ili vec koliko za koju rasu je predvidjeno.
 
U strucnoj literaturi za orijaske rase se preporucuje da zenke se pripustaju sa 8-9 mjeseci, a muzjaci sa 11-12 mjeseci i da ako se bude previse vremena odgadjalo parenje da mogu ostati neplodni i zenke i muzjaci. danas sam bio kod jednog iskusnog uzgajivaca orijaskih rasa i sudije po izlozbama, on kaze da to vazi za zenke da ostanu male i kratke, a za muzijake ne vazi.
 
Pa dobro to jeste ali neko je napisao da se zecice u tom periodu razvijaju,a nemogu zbog toga sto hrane mlade.A isto je bilo da je u pitanju mesanac bilo da je u pitanju rasna zecica obe se u tom periodu razvijaju.
 
Muzjak orijasa moze da pari od 8 do 9 mjeseci zavisi , mada mislim da sa 8 mjeseci je ok da se pusti nema toliko efekta na razvoj oni ako su cisti nema sanse da upare zenku prije 8 mjeseci makar je kod mene bio takav sllucaj mada je bilo izuzetaka i sa 6 mjeseci da je upario zenku ali je ostao manji nego sto jw trebalo , kada sam uparivao mjesanca belgiskog i orijaskog sarca vec sa 6 mjeseci je bio zreo . za zenke sam siguran da ih uspori sa rastom i da ne porastu kolio bi trebalo , mogu da se are sa 6 mjeseci bez problema kada su polno zrele ali je poznato da rastyu do 9 mjeseca pa se preporucuje da se ceka da odrastu isto tako ne treba cekati preko godinu da se pare posto ima poteskoca da se uapre u kasnijem perijodu postaju predebele ...
 
Sada sam pricao sa nekim uzgaivacima belgiskih svi mi tvrde da kada se pari belgiski muzjak da prekida sa rastom .. meni se cini da slabije raste posle toga , uglavnom svi se slazu da utice na rast. a zenke mozes uparivati do 12 mjeseci bez problema kasnije zanju da zezaju postanu predebele , pusti ih posle 8 ili 9 mjeseca i nece biti problema . tada su dostigle svoj maksimum u rastu .
 
Pa eto uglavnom se svi slazemo da je utiče na rast i da ne treba prije predvidjenog perioda da pustaju ni zecak ni zecica. Ali sto se tice tog "predvidjenog" perioda za orijaše u strucnoj literaturi(Dr. Antun Gjuric, Kunicarstvo) on je za zecice od 8 do 9 mjeseci, a za zecke 10-12 mjesec i mislim da to treba prihvatiti jer ako ne zna doktor nauka onda ko zna.
 
Ljudi sinoc mi se okotila zecica. Kotila svugdje po kavezu samo sam dvoje nasao u gnjezdu. Četvero sam, iako su se vec bili ohladili, uspio spasiti jer su davali neke znake zivota. Ukupno ih je okotila 11, 5 ih krepalo i to najkrupniji, 6 ih prezivilo i to najstiniji. Nisam zadovoljan nikako!!!
 
E cus svuda po kavezu ..to prvi put cujem...mozda je prepalo nesto dok se kotila ili se sama prepala ako joj je prvi put..ko zna.....
 
Ili jednostavno nije za kocenje verovatno ce tako uraditi i sledeci put, ali nemora da znaci.To ti je kao kod krmaca, koja se neprasi dobro ona prasi prasice dok se krece i takva krmaca se ne ostavlja za dalje drzanje.Ali opet kazem nemora da znaci mozda se drugi put okoti normalno.
 
Ovo je njoj drugi put da se koti, prvi put je okotila 9 i svi su bili u gnjezdu, ali sam prvih dana nalazio svaki dan po jedno krepano, i to van gnjezda neka i u jaslama i to opet oni najkrupniji. Tako da je tada prezivilo cetvero, a petero krepalo. I sada evo drugi opet ovaka situacija. Razmisljam ako sada prezive ovih sest, mozda joj dadnem joj jednu sansu, ako ne prezive onda joj je lonac.
 
Nazad
Vrh