Suncokret 2024

Konačno završeno za ovu sezomu.Poslednja dva ha ukupno 6440 kg sa vlagom 10,59
moglo se čekati još ali me bio strah od nevremena
Lidea Aromatic


 
Izasao mi po suncokretistu novi sirak, moze li se prskati totalom pa posle spremati za psenicu? Da li ce biti posledica za psenicu
 
Неће слободно опрскај, ја сам тако радио док је тотал био повољан. На једној њиви сам тако радио и прошле године стрњика до зимског орања ни травке није имала. Било пар татула и то мотиком посекао.
 
Kakva su iskustva u zadnjih nekoliko godina sa hibridom suncokreta Kondi ?
I kojim preparatima može da se prska protiv širokolisnih korova dubinski i preko lista ?
 
Kakva su iskustva u zadnjih nekoliko godina sa hibridom suncokreta Kondi ?
I kojim preparatima može da se prska protiv širokolisnih korova dubinski i preko lista ?
Onako,nekad je bio sigurno ubedljivo broj jedan po prinosu,zadnjih godina ume i da podbaci.
Zemljišno može svim preparatima kao i ostali suncokreti na bazi s-metahlora i terbutilazina(gardoprim,dual gold ima obe materije ili rezon(zeazin,terbis) i basar),a preko lista za široki list može samo vibalom a za uski list bilo kojim(kletox,pantera,fusilejd,rafal ima ih sad dosta).
 
Kod mene je dobacio ove godine najviše mada ponavljam se singenta uvaljuje staro seme koje nema dovoljnu energiju tu treba biti vrlo oprezan ,obavezno deklaracija na uvid i sve ostalo .Dubinski ga nisam prskao ali sam ga šibno kasnije sa vibalom koja je odlična i rešava skoro sve šitokolisno Za uskolisne šibneš ga sa nekim kletodimom ili toime sl.može ga i vrlo rano prskati ako ima potrebe bez ikakvih posledica
 
@ratatatui @sale ratar citao sam malte ne svaki vas post ali ne videh sta ste radili od djubrenja.
Posejali bih na dzombu 11kj za probu. Na zalost prosle godine u jesen nije kukuruz dobio NPK, u prolece samo 100kg ureje.

Sta je post usev kod vas posle suncokreta?
 
Што се тиче Конди-ја ја сам више незадовољан, него задовољан са њиме. Прошле године 2200кг/кј,а ове 900кг/кј све исто рађено. Прскам га на црно са гардоприм плус, корективно вибала и ако промакне који сирак са неким клетодимом. Него ме нервира што, једне године Конди нарасте и до 2м и тада никад приноса не буде, а некад не пређе 1,5м али зато одвали са приносом. Ваљда је разлика одакле семе и долази из које земље, сејем га на 22-23цм у реду и увек гледам да буде друга декада априла месеца. Што се тиче ђубрења ја сејем на кукуруз сунцокрет па само пред сетву бацим 100кг/кј АН-а, јер у кукурузу бацам 125кг/кј мап или 175кг/кј 3х16 и на пролеће 150кг/кј урее па у сунцокрету под бразду ништа не бацам.
 
Poslednja izmena:
@ratatatui @sale ratar citao sam malte ne svaki vas post ali ne videh sta ste radili od djubrenja.
Posejali bih na dzombu 11kj za probu. Na zalost prosle godine u jesen nije kukuruz dobio NPK, u prolece samo 100kg ureje.

Sta je post usev kod vas posle suncokreta?
Pedusev strnjika i kukuruz, đubrenje u jesen 100kg npk 6-24-.12 po kj a sproleći pred ravnanje oranja 100kg npk 15-15-15 po kj i to je to bilo.
 
Kakva su iskustva u zadnjih nekoliko godina sa hibridom suncokreta Kondi ?
I kojim preparatima može da se prska protiv širokolisnih korova dubinski i preko lista ?
Definitivno jedan od najprinosnijih hibrida na tržištu.Ja sam ga izbacio zadnje 2 g samo zbog borbe sa korovima.Kod nas je specifično često ide suncokret svake druge a sad več i u monokulturi,pa zbog toga.Tamo gde nije sejan godinama može bez bojazni da se seje.
S metahlor,terbutalazin,flurohloridon+total ako je parcela ranije spremana.Za uskolisno sve može ko i za soju.
Vibala se odlično pokazala gde ima ambrozije i čička
 
Moje mišljenje da mu je vreme prošlo kondiju, ove godine sklop bio 70-80% pa opet rodio dobro, jedino da se seme uzima od nekog ko seje 100+ ha njega, takvim proizvodjačima ide prva klasa seme, a nama na 5 vreća godišnje šta zapadne nažaost ...
deklaracija nije bitna više, može na njoj da piše i 95% klijavost pa da nikne loše, a može da piše i 88% pa da nikne odlično.
 
Moje mišljenje da mu je vreme prošlo kondiju, ove godine sklop bio 70-80% pa opet rodio dobro, jedino da se seme uzima od nekog ko seje 100+ ha njega, takvim proizvodjačima ide prva klasa seme, a nama na 5 vreća godišnje šta zapadne nažaost ...
deklaracija nije bitna više, može na njoj da piše i 95% klijavost pa da nikne loše, a može da piše i 88% pa da nikne odlično.
Zato ja kupim seme na vreme, otvorim nekoliko vreća i uradim zvaničnu analizu. Ako su rezultati lošiji nego na deklaraciji, zovem ih (oni se isčuđavaju) i odmah dođu da odnesu i nude drugo seme.
Mogu da trpe ozbiljne posledice ako se uradi sve jako treba.
NS seme mi dali keš da ih ne tužim, kada su čuli da znam proceduru i da imam neotvorene dokaze.
 
Zoveš nadležnu inspekciju (kod mene JužnoBački okrug), oni, pozovu se pretstavnici semenske kuće (nisu obavezni ali je poželjno ih zvanično pozvati), PSS, u odabranoj zvaničnoj laboratoriji uz prisustvo sudskog veštaka (dobro je imati i svedoke) otvaraju neotvorene vreće i uzimaju uzorke koje obrađuje laboratorija (bolje više laboratorija).
Naravno da treba imati račun.
Poželjno je za svaki slučaj imati još nekoliko ne otvorenih vreća.
Najbolje je ne biti u takvim situacijama.
 
Zoveš nadležnu inspekciju (kod mene JužnoBački okrug), oni, pozovu se pretstavnici semenske kuće (nisu obavezni ali je poželjno ih zvanično pozvati), PSS, u odabranoj zvaničnoj laboratoriji uz prisustvo sudskog veštaka (dobro je imati i svedoke) otvaraju neotvorene vreće i uzimaju uzorke koje obrađuje laboratorija (bolje više laboratorija).
Naravno da treba imati račun.
Poželjno je za svaki slučaj imati još nekoliko ne otvorenih vreća.
Najbolje je ne biti u takvim situacijama.
Tezak si ti igrac! Mnogo tezak!😳
Sacemo ih sve sj…ti jer garantujem da ni jedna semenska kuca ili hibrid ne moze imati u zrno klijavost kao sto pise na deklaraciji!
Peripetije i je.acine za koje pre svega treba imati vreme i malo vise namazan obraz pa uci u takve igre!
 
Nazad
Vrh