Suncokret 2022

Ovde u Mačvi nisam čuo, a u SM pitao pre neki dan u jednoj poljoapoteci i čovek sleže ramenima.
Ipak se kod vas suncokret seje mnogo duže nego u Sremu, za Mačvu da ne govorim, tek 3-4 godine.
 
Ацо, пични га фунгицидом - ако ништа друго, разлика у приносу ће барем да ти исплати тај фунгицид, а за више - то треба да се види (и оцени) колико је дало.

Само, тај "Пиктор" није неколико хиљада, већ ближе око десет хиљада по литри.

Ако га баш немаш у околини, можеш да га нађеш и на "Купујем продајем". Видим да неки Зрењанинац продаје којекакву хемију.
 
Ове године после 5 година, без фунгицида у сунцокрету, иако имам нешто Пиктора кући.
 
Ацо, пични га фунгицидом - ако ништа друго, разлика у приносу ће барем да ти исплати тај фунгицид, а за више - то треба да се види (и оцени) колико је дало.

Само, тај "Пиктор" није неколико хиљада, већ ближе око десет хиљада по литри.

Ако га баш немаш у околини, можеш да га нађеш и на "Купујем продајем". Видим да неки Зрењанинац продаје којекакву хемију.
Pictor 8060 dinara 1 litar prskam na 3 hektara.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Jutros odradjene parcele gde je frka...

https://www.imagebam.com/view/MEB6J22]

MEB6J25_t.jpg
[/URL][/URL]
Ne slomis traktorom ovako veliki suncokret?
 
Pozdrav kolege. Mislio sam postrno sejati suncokret po zitu, vidim da ce cvrknuti rano. Imam 2h na kojem je prosle godine bio takodje suncokret a pre toga nikada. Tanjirano je za psenicu po skidanju. Da li je ok da po toj parceli posejem postrno suncokret, orao bih strnjiku?
Moze li neki komentar na ovo sa prosle strane?
 
Da, mogu ga polivati koliko god trebalo. Pitam se vise zbog monokulture da tako kazem, ipak je godina za godinom, a ja nemam nikakvo iskustvo da li je to bas veliki problem. Vidim da se ovde praktikuje upotreba preparata od bolesti, ja ih prosle godine nisam imao (niti sam koristio preventivno fungicid) i prinos je bio 4.5/ha. Pretpostavljam da je to zbog toga sto nikada nisam imao suncokret na svojim njivama.
 
Da, mogu ga polivati koliko god trebalo. Pitam se vise zbog monokulture da tako kazem, ipak je godina za godinom, a ja nemam nikakvo iskustvo da li je to bas veliki problem. Vidim da se ovde praktikuje upotreba preparata od bolesti, ja ih prosle godine nisam imao (niti sam koristio preventivno fungicid) i prinos je bio 4.5/ha. Pretpostavljam da je to zbog toga sto nikada nisam imao suncokret na svojim njivama.
Tako je, postoji mogućnost da ne bude bolesti uopšte ali zbog navodnjavanja u toplom periodu postoji veliki rizik i šansa da će se pojaviti bela i siva trulež, crna pegavost itd. Za navodnjavanje sam pitao jer ćeš oranjem izvući svu vlagu i ako ne padne dobra kiša ko zna kad će nići. Sa tim tvojim uslovima slobodno posej, bitno da nikne brzo a od bolesti ćeš lako prskati jer bi trebalo da bude manji u fenofazi butonizacije pa neće biti lomljenja čak ni sa niskim traktorom. Piktor ili Retengo bi trebalo da odrade stvar.
 
Tako je, postoji mogućnost da ne bude bolesti uopšte ali zbog navodnjavanja u toplom periodu postoji veliki rizik i šansa da će se pojaviti bela i siva trulež, crna pegavost itd. Za navodnjavanje sam pitao jer ćeš oranjem izvući svu vlagu i ako ne padne dobra kiša ko zna kad će nići. Sa tim tvojim uslovima slobodno posej, bitno da nikne brzo a od bolesti ćeš lako prskati jer bi trebalo da bude manji u fenofazi butonizacije pa neće biti lomljenja čak ni sa niskim traktorom. Piktor ili Retengo bi trebalo da odrade stvar.
E hvala prijatelju, tako sam nekako i smatrao ali me uplasio komsija. Kupio seme al reko ako je problem da ja uzmem soju il kukuruz ipak. Ajd, pa da vidim kako uspeva suncokret postrno. Uzeo sam neki NS 7449 ili slicno
 
Ja sam tako jedne godine posejao posle belog luka 2kj, cekao sam kraj oktobra da ga skidam jer ovaj sto je trebao da ga otkupi nece da uzme ako ima preko 9 %vlage. Jedva sam krajem oktobra ga skinuo sa 11 posto i jedva sam ga namolio da mi primi. Bilo oko 2400 kg na 2 kj, rekao sam sebi sad i nikad vise, do komsija po dva reda pojele ptice nista nije ostalo....
 
Ja bih ipak kukuruz postrno.
Ima jedna bitna stavka da su u zetvi silosi otvoreni 2-3 nedelje za prijem suncokreta,posle toga ga vise niko ne prima. Kukuruz uvek primaju.
Primiće ga neko, pa nije šugav. Ne brini.
@pexkap 2400 kg puta 100 dindži (kako kažu) i nije tako loše za drugi usev.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh