Suncokret 2022

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Završena žetva suncokreta .
Prinos 2130 kg/kj,Kondi i Dijamantis.
Ovo do sada nisam primetio .Listovi suncokreta na srednjem delu stabla su jedri i zeleni a vršni do glava su požuteli .Otpalo je samo nekoliko donjih listova a svi ostali su na broju.

Da dodam danas je vlaga bila ispod 9% a prinos 23xxkg/kj.
 
Poslednja izmena:
Sa ovim jakim prinosima ce nam spustiti cenu, garant. Svima nam je rodlio iznad ocekivanja. Ja gledam svoj dugogodisnji prosek i ispada da je ovo jedna od rodnijih godina.
 
Ovoga se i ja plašim,razmišljam da poorem te njive gde je bio CL,ne znam da li ću time dobiti nešto mnogo.
Ja godinam sejem Neomu u plodoredu suncokret psenica u tanjiranom i uvek prskam sa 0.7 do 0.8 l/kj Imazamoxom, nisam nikad primetio da lose deluje po psenici. Kakva je godina takav je rod. Jedino na nekim parcelama poceo je vise samoniklog suncokreta izaci. Verovatno to cu da resim totalom. Spremanje parcele i setva kroz korova negde od 25-28 Aprila pa total pre nicanja.
 
Ovoga se i ja plašim,razmišljam da poorem te njive gde je bio CL,ne znam da li ću time dobiti nešto mnogo.
Dobices sigurno.
Mada najveci problem prave zetveni ostaci, tu gde je prosao kombajn tj gde je napravio trag od izvrsene pogace zito je uvek bledje a ako je ostataka dosta cak i zuto i hoce da zaostaje u porastu....... Mnogi ljudi to povezuju sa prihranom, da rasturivac nije bacio ravnomerno djubre tj
"nije dobacio" ali u stvari to bas i nije tako.
 
Zavrseno sa suncokretom za ovu godinu. Prosek 2740kg/ha hibridi Diamantis, Le99 i za probu je bila jedna vreca Le136. Tukao ga je i led u julu negde manje negde vise spre toga vrelina i za mesec dana samo jedan pljusak od 15l i to kako gde uhvatilo. Sejem suncokret od 2016 i ovo mi je drugi najlosiji prosek, 2017 jedino bio slabiji imao sam 1600kg/ha.
Jedna trecina je bila setva 11-12.4 a ostatak 22-23.4, ta ranija setva nije presla 2,4t/ha. A najbolji prinos je dao Diamantis na jednoj njivi 3210kg/ha. Kako je Diamantis generalno bio kilav sa nicanjem, na kraju se i dobro pokazao. Ovo je 4 godina kako sejem Syngentine hibride (ranije Sumiko i Neomu) i ovo je prvi put da je bolji od Pionira. Tako da ce i sledece godine najveci deo zauzeti Diamantis i Le99. Ovaj Le136 mi nista posebno nije bio, videcemo vremenom kako ce da se pokaze kod drugih.
Da budem iskren kakve su vrucine bile, sitnije glave nego inace, dobar deo leta bez kise i kako su ptice jele ocekivao sam prinose od 1,5t/ha do 2,5t/ha ali sam ipak na kraju pozitivno iznenadjen.
58c8dec2ee2fe345837bd4e7c162bf53.jpg
49a71fb7b6b503e812fef3c857c69ac3.jpg


Послато са Mi A3 уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh