Suncokret 2018

Ne postovanje plodoreda moze da navuce neke bolesti i parazitnu biljku Volovod,ali ovo je delo meteoroloskih prilika(previse vlage) i naravno izostanak tretmana fungicidima,koji su neminovnost u buducnosti.
Kod nas je ista slika bila i u 2016-oj gde su srednje rani hibridi u kompletu nastradali od bele trulezi i sive pegavosti lista
 
Gledajući ove slike stičem dojam da ne živimo u istoj državi jer ovde kod nas toga nema.Moguće da je razlog što suncokret nije u ekspanziji i masovnije se seje tek u poslednjih 4-5 godina manje više.
 
Od kad se omasovili clerfild i ekspres hibridi ima ga kod nas dosta i u monokulturi.To je popularan sport pogotovo na arendama kod "pravih" domaćina.

- - - - - - - - - -

Ja sam prskao sa Propulsom otprilike zadnjih dana kad se zbog veličine suncokreta moglo u njivu,ima pojave jao da nije zaštićen.Mislim da sam poranio i da dejstva fungicida nema.Na toj parceli suncokret nije bio 7-8 godina.Zadnje 3 soja.Čekam Bećarina da se javi sa slikama on je kasnije prskao.
 
Kako da ne. Čitao sam negde, načiću pa ću postaviti članak stručnjaka gde kažu da bi suncokret upravo zbog tih bolesti trebao na istu parcelu tek na svaku šestu godinu.

Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
I ja mislim da je tretman fungicidom bačen novac jer ne znam kakav i koji fungicid može da drži i radi toliko vremena.Svi smo svedoci dejstva fungicida u pšenici.
 
I ja mislim da je tretman fungicidom bačen novac jer ne znam kakav i koji fungicid može da drži i radi toliko vremena.Svi smo svedoci dejstva fungicida u pšenici.

Fingicid drzi 2 tjedna, stvar kod fungicida je ta da produzava vegetaciju i dovoljno je da ju nekoliko dana produzi i razlika u oboljevanju je velika. Ajd probajte naci ljide kojima se bas ovoliko razbolio a da su ga tretirali. Mi sijemo tek svaku 6. Godinu i radimo fungicidom dok se moze uci u njega da ga ne lomimo ove godine je bio 1.4 metara cini mi se ali je radi nejednakog sklopa isao fungicid negdje gdje je tek preko koljena bio pa me zanima kako se taj ponasa. Pravo fungicidno djelovanje je trenutak kad se glava otvori ali za takvo sto treba samohodna prskalica. Kasnija sjetva suncokreta i plodored sprjecavaju ovu pojavu.
 
Na prolece su i Basf-a promoteri promenili "plocu" pa su za Retengo i Piktor savetovali tretman u zadnjem momentu za traktorsku prskalicu.U prevodu:bolje ikad nego nikad.Prosle godine je ravnomerno sazrevao bez sprzenih fleka po parcelama.O prinosu da i ne govorim,jer sam bio prinudjen da izbrisem iste posto su bili trn u oku nekim clanovima.
 
Nece biti za vrsenje do posle 10.Avgusta, glave su dosta zelene kao i zrna.

Peet,o onom suncokretu Neome od coveka omanuo sam sa prognozom malo,taj je vec pocrneo,bice zetva do petka sigurno.

- - - - - - - - - -

I ja mislim da je tretman fungicidom bačen novac jer ne znam kakav i koji fungicid može da drži i radi toliko vremena.Svi smo svedoci dejstva fungicida u pšenici.
Ne bih se slozio sa tobom,gledam u repici i radi posao,u suncokretu nisam probao ali nameravam u narednim godinama da idem sa fungicido/
 
Ove godine posle 7 dana nakon tretiranja fungicidimau fazi cvetanja, psenica je bila dokrajcena dok ostale parcele koje su bile ne tretirane zahvacene su bile dosta kasnije.
Da bi ste dosli do neke konkluzije radite uvek na jednoj parceli pola tretirano pola ne tretirano u nizu vise godina pa tek cete onda dobiti prave rezultate.
Ne moze biti nikako merodavno raditi jednom jer sve to zavisi od vise faktora a nikad nije ista godina.
 
Nazad
Vrh