Suncokret 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kondi sakrio glave pod liscem za razliku od Neome.Kod Neome su vece glave,ali redji sklop tako da se ne bih usudio da prognoziram.Arisona je prvi put u mojim njivama,za sad parira ostalima!
 
Poslednja izmena:
Suncokreti kod nas vec da ne kazem decenijama ne dobijaju djubrivo pod brazdu.Samo 100kg AN-a/kj pre setvu i to mu je.Kod nas u selu po tradiciji vrte tri kulture u 4 godine.Psenica dobija 100kgMap,100kg Urea i 100kg An.Nakon toga dve godine kukuruz koji dobija 200kg Npk i 200kg urea i kada dodje 4-ta godina za suncokret onda se pravi mala pauza sa djubrivom baca se samo 100 Ana.To je ustaljeno kod vecine paora,cak ima i onih koji suncokretu ne bace nista i dobijaju odlicne prinose(ko mi veruje).Mi tradicionalno sejemo suncokrete i mislim da cela nasa opstina nema u zbiru toliko hektara suncokreta,koliko mi u nasem ataru.
 
I ovdje neki tretiraju suncokret kao "korov" , ulaze se puno manje nego u ostale kulture, a kako soja dosta lose uspjeva sto zbog nadmorske visine terena 90-100m a sto zbog zakorovljenosti , bilo je godina sa po 50% povrsina pod suncokretom u ataru a imamo dosta veliki atar, ovdje su suncokreti sa dosta korova ili vise nego sto bi trebalo pa automatski ni prinos ne moze biti visok a i sije se vecinom hibridi pionira koji se prskaju ekspresom zbog ambrozije koja je ovdje veliki problem , koji nema prinos ni priblizno visok kao recimo singentin brio.
 
Mi imamo kvalitetnu zemlju,ali ipak soja ne daje one prinose koje ostvaruje recimo Savino Selo koje je par kolometara od nas.Mi se prema suncokretima odnosimo sa postovanjem,a nikako kao korovskom biljkom.Mnogima pa tako i meni on otplacuje kredit,a zadnjih desetak godina je jedina kultura sa ujednaceni prinosom kako u susnoj,tako i u kisnioj godini...Prinosi su se ustalili na preko 2t pa cak sam ja licno 2013-te imao 3045khg po katastarskom jutru plativog suncokreta(pisao sam o tome te godine)sa malim ulaganjem u vestacko djubrivo.Sejem iskljucivo Singentine hibride.Ove godine sam poceo sa fugicidnim tretmanom i mislim da ce se to ustaliti zbog skracenog intervala setve izmedju dva suncokreta,a mislim da cu krenuti i sa insekticidnim.Vec trecu godinu nema potrebe za tretiranjem od uskolisnih korova,jer su parcele ciste,a i posle suncokreta podobavezno dolazi psenica...
 
Mi imamo kvalitetnu zemlju,ali ipak soja ne daje one prinose koje ostvaruje recimo Savino Selo koje je par kolometara od nas.Mi se prema suncokretima odnosimo sa postovanjem,a nikako kao korovskom biljkom.Mnogima pa tako i meni on otplacuje kredit,a zadnjih desetak godina je jedina kultura sa ujednaceni prinosom kako u susnoj,tako i u kisnioj godini...Prinosi su se ustalili na preko 2t pa cak sam ja licno 2013-te imao 3045khg po katastarskom jutru plativog suncokreta(pisao sam o tome te godine)sa malim ulaganjem u vestacko djubrivo.Sejem iskljucivo Singentine hibride.Ove godine sam poceo sa fugicidnim tretmanom i mislim da ce se to ustaliti zbog skracenog intervala setve izmedju dva suncokreta,a mislim da cu krenuti i sa insekticidnim.Vec trecu godinu nema potrebe za tretiranjem od uskolisnih korova,jer su parcele ciste,a i posle suncokreta podobavezno dolazi psenica...

Slična je priča i kod mene. Zemlja nije kvalitetna kao što je u Vrbasu i Kucuri, uglavnom je 3÷4 klasa i sve je na "gornjem" terenu, ali ipak prinosi nisu bili ispod 2300 kg/KJ.
Sejemo uvek Sindžentine hibride, nekada Dolby, a sad Kondi i uvek sve na 23,5 cm.
Plodored je suncokret, pšenica, repa, kukuruz, pa opet suncokret i do sada nismo imali problema gljivičnim bolestima suncokreta.
 
Lg5635 lepo izgleda a na poslednjoj slici se vidi da je bas lepo nalio i u sredini
afc9ee2f7c41ce5018ab68e9b2685f1e.jpg
72c4187d233422a95b6a982784b9eeb3.jpg
9abda3035ede56b22a8c523e6f15d088.jpg
7ed202018fc7e1254dc98b8808a878ce.jpg


Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ma da ti si sejao na 50 cm. i ravnjačio si,ima nade za tvoju soju a mi koji smo sejali na 70 cm. i nismo ravnjačili smo popušili...:osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh