Sumarstvo

marko d

Član
Učlanjen(a)
27 Jun 2010
Poruka
582
Lokacija
Arandjelovac
Da otvorim temu posto nisam nasao slicnu...
Evo malo pitanja:koje su cene ogrevnog drveta u vasoj okolini,koliko naplacujete usluzno izvlacenje drva,koju mehanizaciju koristite u sumi itd....... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Marko svaka čast za temu ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: Inače trenutna cena ogrevnog drveta se krece od 20-25e, zavisno gde se drva nalaze...

Ima li još neko da se bavi oim poslom pa da malo krenemo na mehanizaciju... :ppozdrav:
 
Bukovo drvo je koliko znam najskuplje i naravno najkvalitetnije mada koju god sam bukvu izvukao iskoristio sam ili za burice ili za susenje mesa......Kakva je breza?Negde sam cuo da nije nista bolja od vrbe.... :sta:
 
Ista je cena bukovog i cerovog drveta, tj mi mešamo jer su nam šume takve (pola pola), i za nijansu je bolja cerovina, mada se bukovina lakše cepa. Breza, gori lepo, mi takva drva zovemo pitomina, gore ali imaju slabu kalorisku vrednost (breza, iva, jasika...) Takva drva stavljamo u cumur, ali u malim količinama, jer trgovci odmah primete da je od pitomine... :ppozdrav:
 
Gledaj ovo,ovako nesto mi je san....
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Mut_Y99z3X0[/youtube]

A tek ovo:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xPg9xjsSTpA[/youtube]
 
Pa to je to.... Ovde za šumu treba običan traktor, čekrk, motorka i prikolica, to je sav bitan alat...
 
Kod mene je momentalno bagren 3000 hiljade, a bukva ili cerovina 4000 hiljade ::novac::
Dovoze kuci za te pare.. Plus secenje 300 dinara po metru :cao: (ko hoce)
 
Mi bagren ne prodajemo kao ogrevno drva, njega stružemo za direka za malinu i kupini i prodaje sa 1 euro po komadu. A cena drveta zavisi gde se drva nalaze, ovih 20-25e to je samo izvučeno iz šume da može kamion da pridje, a meni je tržište u Čačku, 40km od kuce, e tu su drva 3600-3800 din.
 
Cek,cek pa valjda ces da izvucena drva iz sume da doteras kuci pa onda prodas..Otkud tolika razlika u ceni? :sta:
 
Kod nas se i ne doteruju drva iz unutrasnjosti, pa je zato takva cena a i ponuda.. Veliko trziste, a mala ponuda, nikakva.. Drvo iz Dragaceva, Golije, Kursumlije i ovo drvo odavde nemaju nista zajednicko :sta:
I ovde je sisnje, Beogradska Opstina.. Odmah se sjate razni nakupci i to je propast jedna.
 
marko d je napisao(la):
Cek,cek pa valjda ces da izvucena drva iz sume da doteras kuci pa onda prodas..Otkud tolika razlika u ceni? :sta:

Pazi, ja drva izvučem iz šume, na livadu i tu metrim. Tu je cena 2000, a ako je asfalt blizu cena je vec 2500. A ako želiš da ja drva transportujem kamionom onda je cena npr u Guči 3000din, a u Čačku 3800.
kicca je napisao(la):
taj bagren za direke po svemu sudeci nece biti potreban :udri:
tako da moze slobodno u ogrev ::lose::

Ma trebace direka, uvek ide prodaja na prolece... Ma nije valjda svugde po srbiji ubio grad pa i taj biznis da mi propadne... :haha:
Karalic je napisao(la):
Kod nas se i ne doteruju drva iz unutrasnjosti, pa je zato takva cena a i ponuda.. Veliko trziste, a mala ponuda, nikakva.. Drvo iz Dragaceva, Golije, Kursumlije i ovo drvo odavde nemaju nista zajednicko :sta:
I ovde je sisnje, Beogradska Opstina.. Odmah se sjate razni nakupci i to je propast jedna.

Uvek ponuda diktira cenu, u sezoni kada ima dosta drva cena je mnogo niska, a u sred zime kada ja ostavim nekih 20-30 m drva, uvek prodam po ceni od 50e pred mojom kucom... ::namigivanje::
 
Evo dajem primer,koliko bi ti meni platio da ja izvlacim drva iz tvoje sume i doteram pred kucu,a da je sve moje(nafta,radnici,mehanizacija)?Naravno da ne pitam ozb.....
 
marko d je napisao(la):
Evo dajem primer,koliko bi ti meni platio da ja izvlacim drva iz tvoje sume i doteram pred kucu,a da je sve moje(nafta,radnici,mehanizacija)?Naravno da ne pitam ozb.....

Stvarno neznam koliko bih ti platio u parama, nisam razmišljao o tome, ovde se radi na treci deo osečenog drveta, 1/3 vlasniku a 2/3 čoveku koji seče. Do skora smo radili pola pola, ali više nema račun tako...
 
Ja imam doostaaaaaa bukove sume. Bas dosta. Ali je problem kod mene sto nema puteva. Te sume su mi uglavnom zarobljene. Ni sam neznam za neke zabrane gde su i sta je moje a neznam ni de su granice i dokle je moje. Deda nije stigo sve da mi pokaze . Dosta suma nam je oduzelaa drzava i nacionalni park Kopaonik. Mora cu da uzmem mape i kad budem imao dovoljno para geometar pa da se uverim sta je sve moje i dokle.
 
Kod mene je sve bukova i cerova šuma....

A osnovno orudje za rad je ovo.

35aqa7s.jpg
 
Ja obicno posto su strmi tereni kada isecem bukvu trupcice ili manje trupce pustim da se skotrljaju do puta . Pa odatle prikolica i imt539 nestavljaju posao . _________________________________________________ Imam i nesto jelove sume ali mi je dosta oduzeo nacionalni park.
 
Nazad
Vrh