Sumarstvo

Opa bato. Sto ne uslika panj da vidimo kakav je bio majstor? Cime je obarano?
Zaboravio sam da slikam panj, bilo već kasno pa žurili da završimo. Bacilo je 13m drva. Bilo je baš lepo drvo. Malo grana, a debelo do samog vrha. 11,5m bilo samo cepanica, a ostalo od vroška.
Oboreno sa MS660.
 
Mac je na njoj fabricki od 75.Ja imam ms 211 skoro kupljenu, al kad sam video tu njegovu i uzeo u ruke, to je neverovatno koja je to mrcina, odusevljen sam bio.Platio je polovnu 900 evra.
 
Gde bih mogao naci sajlu za vadjenje panjeva.Panjevi nisu veliki uglavnom su to neke vocke ali ima i po neka velika.Probao sam sa ovima za slepanje i ne mogu da je zauteegnem do kraja skine samo koru.Smetaju zabice a i ne bih da unistavam dobre sajle.Nekad negde po vasarima sam vidjao neke sajle sto na jednom kraju imaju neki gvozdeni deo kroz koji se provuce sajla ili kako vec i steze do kraja.Prvi put vadim vecu kolicinu panjeva.Svaki savet je dobrodosao.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Probaj sa nekim lancem vezati za panj, pa za lanac zakaciti sajlu.
Ja planiram krciti neki sumarak, prvo cu cupati stabla pre rusenja kako bi sto vislje mogao vezati, mislim da cu tako lakse cupati nego kad vezem nisko pri samom panju
 
Bas tako i ja radim nisam se dobro izrazio nisu to panjevi.Krcim i ja neku parcelu isto tako ostavim dobar deo stabla pa cupam sve zajedno a ne ide mi sa mojim alatom sto imam.Pomislio sam da mozda neko od profi drvoseca moze da mi kaze gde da nabavim neku sajlu za to jer lance sta imam pucaju samo tako.Po oglasima na netu ne mogu nista adekvatno za tu namenu da nadjem.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
YBwaMH

https://goo.gl/images/YBwaMH

Ja koristim lance kao na slici, samo sam jednom uspeo prekinuti upravo na cimanju panja
 
E ovo je lanac.Na nesto sam tako mislio samo sto sam davno to video ali sa sajlom.Uzecu i jedan takav pa da probam.Hvala ti kolega puno na pomoci.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Da na to sam mislio samo sto je sajla bila duza i na drugom kraju sa zabicom da moze da se zakaci na poteznicu od traktora..

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Gde bih mogao naci sajlu za vadjenje panjeva.Panjevi nisu veliki uglavnom su to neke vocke ali ima i po neka velika.Probao sam sa ovima za slepanje i ne mogu da je zauteegnem do kraja skine samo koru.Smetaju zabice a i ne bih da unistavam dobre sajle.Nekad negde po vasarima sam vidjao neke sajle sto na jednom kraju imaju neki gvozdeni deo kroz koji se provuce sajla ili kako vec i steze do kraja.Prvi put vadim vecu kolicinu panjeva.Svaki savet je dobrodosao.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока

Koje debljine su stabla? Ne znam kako to izgleda kod tebe ali ja sam uvek sekao gde pocinje da se racva stablo, malo iznad, da bi ostalo tu sire da se ne skida sajla, i motas oko stabla 2 ili 3 puta i teze da svuce sajlu kad cupas. I ako imas neku kuku na kraju sajle, tako je kod mene na vitlu, omotam 2 puta i zakacim kuku samo i kad povuces ono zategne dobro oko stabla i nece da kliza tako lako. Pocupao sam toga masu prosle godine, sljiva, jabuka, breza i jova..
 
Ma ima svasta i tanka i debela drva.Ta tanka me muce nemaju debljinu da ih kacim vislje pucaju.Zato trazim neku sajlu ili lanac da imam za to jer do sad nisam vadio drva par komada u par godina i to vocke okolo kuce a to izvadi i ferdza.Videcu sa ovim sajlama i lancima sta ste mi predlozili.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam lani vadio izuzetno gadno bagrenje, tako sto sam koristio flasencug od 5t.
Znaci zakacim ga gore za gornji deo stabla a kuku za donji deo drugog jakog stabla. Zatezem i polako sekirom ili budakom odsecam sto dalje zile koje zatezu. Dosta brzo mi je to islo, a nisam kidao ni lance niti sam mucio masine, jer je ovo bilo bagrenje od preko 25cm.
Taj flasencug od 5t kosta po pijacama oko 40-50€..
 
Samo ako su od topole panjevi su malo veci problem oko okopavanja,kidanja zila,utovara i istovara ...treba skinuti zadnju stranicu sa kamiona da pri kipovanju nebi zaglavilo i eventualno iscupalo ceo sanduk,bagrem i voce nije....doduse ja imam i kombinirku, utovarnu lopatu i buldozer...tako da ono:osmeh:
 
Ima tehnika za lakše čupanje. U dnu do zemlje postavite neki panj (kao za cepanje drva, samo malo manji zbog lakšeg premeštanja). Stavljate ga sa strane na koju čupate panj da bi prilikom čupanja samo stablo i panj koji se čupa išlo preko tog panja.
A što se tiče lanaca mislim da je Ruma prava stvar za to. Sve što imamo lanaca tamo smo uzeli. Poslednji uzet pre pola godine, 4.5 metra sa jedne strane kuka koja kači za svaku alku (ne može da porože po lancu), sa druge velika alka kroz koju ta kuka lagano prođe, na sebi imao pločicu sa atestom plaćen celih 20e. Imao je i vatreno krštenje i izdržao. Tada su kod istog čoveka bili oni lanci što idu na kraj sajle od kranova. Na početku velika alka, a na nju nakacena dva lanca po 2m, dva lanca 3 ili 3.5m i dva lanca od 4m, na kraju svakog tog lanca bila kuka i to sve u kompletu je davao za 50e, takođe je imao pločicu sa atestom. Posle mi bilo krivo što to ne uze.

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 

Isekao bih ovaj orah, slabo rađa, ima preko 70god, možda i više,stablo prečnik oko 60cm ne vidi se da je trulo unutra... Vredi li on čemu ili je samo za loženje?
 
Nazad
Vrh