Subvencije poljoprivredi za 2014

Zasto sada mi pokusavamo da "izmisljamo toplu vodu",subvencije u vidu osiguranja, pare na namenskoj kartici, i sta znam vec.Svaka vlada koja dodje, puna su joj usta EU i standarda u EU, pa neka daju seljaku uslove ali i obaveze kao u EU.Vrlo dobro se zna ko je obesmislio subvencije u poljoprivredi i ko je to zloupotrebljavao i sada se na svako nacin gleda da se taj javasluk oko subvencija u poljoprivredi prebaci na ledja nekom seljaku koji oradjuje 5, 10, 20 ha zemlje i jedva sastavlja kraj sa krajem.
 
Sve bi to još i bilo dobro kada bi se primenjivalo kako treba.Čitam juče da se Kostić i Matijević utrkuju ko će koji kombinat da kupi od onih 507 firmi u restruktuiranju.Pa kad bi oni držali na 10 ha jednog zaposlenog to bi bilo stvarno dobro.Ja ne bih imao ništa protiv.Samo ,eto ja pitam Vučića ,može li se živeti sa 10ha po današnjim ucenjivačkim,monopolističkim,ne tržišnim,ne konkurentnim uslovima?Ako kaže da može eto ja sam voljan da mu dam 10 ha da mi pokaže kako može.

Posej na 2 h bastu , pa navodnjavaj i mogo bi da zivis od 2 hektara ako dobro odradis , samo na 2h bastenske proizvodnje ima 4 coveka svakodnevno da rade i to 300 dana godisnje mada to sad nije moderno .
Kako se sa 10h zivi u vojvodini . 10h je oko 16 jutara x 300 evra arenda =4800 / 12 meseci = 400e i nakrivise kapa , netreba kredit , nema amortizacije , nema nafta , ulje , gume , kombajni , kljuceva
 
Mačva , nije to primjer da seljaku treba staratelj nego je to normalan odnos gdje god su usjevi osigurani . Neračunam ovaj naš divlji zapad nego kod pravog osiguranja usjeva agenti osiguranja ti odredjuju kada se može sijati , dali nešto presijati ili ne koji usjev u koju zemlju , šta je tu čudno , možeš da radiš kako oćeš ali poskupljuje osiguranje ako neradiš kako oni kažu . Kad se to uhoda i kad kuće postanu ozbiljne ima od njih i te kako koristi , znaju dobro kad je isplativo presijavati kad ne, daju ti avionske slike usjeva pa da znaš koju zonu kako raditi , prate kretanje insekata i slično.
 
Marko dobar predlog,da kazem idealan posto vecina i preko 50% seljaka pare od subvencija koristi za druge stvari.

A zašto sepotroši na druge stvari-da li se neko upitao.Kada dođe do isplata subvencija svi poslovi su već urađeni-što znači da je setva,žetva isfinansirana iz crnog fonda ili kredita-
Neka oni lepo subvencije isplate u septembru za narednu sezonu i u tom slučaju će sav novac otići namenski i biće mnogo lakše svim poljoprivrednicima.
 
A zašto sepotroši na druge stvari-da li se neko upitao.Kada dođe do isplata subvencija svi poslovi su već urađeni-što znači da je setva,žetva isfinansirana iz crnog fonda ili kredita-
Neka oni lepo subvencije isplate u septembru za narednu sezonu i u tom slučaju će sav novac otići namenski i biće mnogo lakše svim poljoprivrednicima.

Prosto i jednostavno!!!
 
Posej na 2 h bastu , pa navodnjavaj i mogo bi da zivis od 2 hektara ako dobro odradis , samo na 2h bastenske proizvodnje ima 4 coveka svakodnevno da rade i to 300 dana godisnje mada to sad nije moderno .
Kako se sa 10h zivi u vojvodini . 10h je oko 16 jutara x 300 evra arenda =4800 / 12 meseci = 400e i nakrivise kapa , netreba kredit , nema amortizacije , nema nafta , ulje , gume , kombajni , kljuceva
Po ovome bi trebalo i oni koji izdaju stanove da zaposle nekog.
 
Na 10 m2 po jednog radnika :osmeh:
Ovo sto je gosn premijer izrekao na RTS-u mi se cinilo kao da je jedva cekao da kaze. Kao da smo mi najveci krivci za stanje u drzavi.
U sustini je bilo, sta koji k...c hoce vise ti poljoprivrednici.
 
Na 10 m2 po jednog radnika :osmeh:
Ovo sto je gosn premijer izrekao na RTS-u mi se cinilo kao da je jedva cekao da kaze. Kao da smo mi najveci krivci za stanje u drzavi.
U sustini je bilo, sta koji k...c hoce vise ti poljoprivrednici.
Vazda je bilo pred svake izbore je poljoprivreda prioritet i motor razvoja, ljube se telad i obilaze odabrana gazdinstva a posle izbora, sta koji k...c hoce ti poljoprivrednici.
 
To sa namenskom karticom mi se svidja, ali treba pod hitno smanjiti marze na repromaterijal i mehanizaciju jer ove subvencije za djubre i gorivo nista nevrede jer to sve ode distributerima tako sto za taj iznos subvencija dignu cenu i sve pare odu njima a mi ostanemo na istom...
 
Seljacima treba da drzava promeni malo konja koga jase i da jase malo tajkune i ostalu bagru, i nama ce automatski da bude lakse 50 %!
 
To sa namenskom karticom mi se svidja, ali treba pod hitno smanjiti marze na repromaterijal i mehanizaciju jer ove subvencije za djubre i gorivo nista nevrede jer to sve ode distributerima tako sto za taj iznos subvencija dignu cenu i sve pare odu njima a mi ostanemo na istom...
Istom merom i zakupodavcima u vidu zakupa naduvanog! Samo dati na vlasništvo,kategorizovano,ali onima koji imaju do 5ha potsticati povrtarstvo maximalno,jer od ratara koji ima 5ha nema NIŠTA,na sa,ni bez potsticaja
 
A mogli bi i da ograniče izdavanje državne zemlje (u prvom krugu) na 10 ha, pa bi i mali ratari došli do zemlje. Jasno mi je da veliki licitiraju zemlju preko drugih lica, ali nije isto ako mora da nađe 5-6 ljudi da to radi za njega ili 30tak...
 
Pa nema nista ako placa zakup-arendu 400 eura po jutru.Ako ima svoju zemlju(a ko je razmisljao o buducnosti on je i stekao na svoje ime)moze nesto da mu ostane na tih 5 hektara.

I jos nesto,namenska kartica je jako bitna,predlog je odlican.Jakooo mnogo ima njih koji zemlju ne rade,zarasla je,neznaju i gde je u najgorem slucaju a uzimaju pare od drzave.Znam mnoge iz mog kraja koji ovako zive,zaposleni su u gradu i za 10 hektara uzimaju 60000 cistih para na lepe oci i jos jeb...majku vlasti sto je uvela ovo za djubrivo jer na tome nemaju nista.E sa karticom bi ugasili svoj prihod za letovanje u grckoj.
 
Po ovome bi trebalo i oni koji izdaju stanove da zaposle nekog.

Kolega , vadite reci iz konteksta - moram vas pitati , kad ste zadnji put prekopalu , uzorali , posejali , vas dnevni boravak ili spavacu sobu .
Mislim kad vec uporedjujete stan i njivu . Ili vi mozda stvarno neznate sta znaci raditi .

Necevam niko i NIKAD obezbediti da radite deset dana godisnje i da zivite od toga cele godine , bas nijedan politicar ni Vucic , ni Tadic ni Jovanovic no Putin , ni Obama NIKO NIKAD . Netreba da trazis IZGOVORE nego NACIN , izgovor jr najlakse naci
 
Najveci problem je sto evo prodje i Gospojina a ne dobismo svi subvencije, bar ih ja nisam dobio.Mirko, ti sto imaju gazdinstvo samo na papiru, najlakse je resiti(rade negde, imaju privatnu firmu i tako nesto).Ovo sam vec pisao pa me mnogi nagrdili, ali opet cu, subvencionisati samo ona gazdinstva kojima je osnovna delatnost poljoprivreda, i samo zemlju u vlasnistvu, ima nacina da se proveri, ko se cime bavi, gde je i sta.Eliminisati zakup, prestaju mahinacije, igre sa zakupom, neka snosi svako sam za sebe.Nije u redu da neko ima i posao, pa pored toga i privatnu firmu, pa jos i registrovano poljoprivredno gazdinstvo, nemojte samo da neko kaze da je sposoban pa neka ima, je l to nije tako i tako ne ide, a znam podosta takvih, verujem i vi svi ostali.
 
Kolega , vadite reci iz konteksta - moram vas pitati , kad ste zadnji put prekopalu , uzorali , posejali , vas dnevni boravak ili spavacu sobu .
Mislim kad vec uporedjujete stan i njivu . Ili vi mozda stvarno neznate sta znaci raditi .

Necevam niko i NIKAD obezbediti da radite deset dana godisnje i da zivite od toga cele godine , bas nijedan politicar ni Vucic , ni Tadic ni Jovanovic no Putin , ni Obama NIKO NIKAD . Netreba da trazis IZGOVORE nego NACIN , izgovor jr najlakse naci
Ma radi se o tome sto ste vi napisali kako se zivi od deset hektara zemlje u Vojvodini ukoliko se ta zemlja izdaje i napravili ste bas finu matematiku,a trbali ste praviti matematiku za onoga ko taj zakup placa i radi tu zemlju.
 
Mislim da ste sami krivi za svoju tragediju,mislim na Vojvodinu,veci deo clanova sa foruma placa enormne arende samo da uzme sto vise zemlje,posle mu svi krivi sto nije zaradio,pa kako da zaradi kad se u startu plati 300-400 eura za 58 ari zemlje,pa da radja zlato ne isplati se.Nije ista zarada onome sto radi svoju zemlju i tudju,tako da cena psenice od 18 din je nekom dobra a nekom propast,tako i sa kukuruzom.Svaka cast postenom svetu koji nece da plati tu cenu kao nekog uspeh koji se obicno nakraju zavrsi porazavajuce jer gde su velike arende tu su i veliki krediti,zaduzenja,lep zivod jedno vreme sve dok ne pukne stvar.U vasem slucaju treba zemlju u arendu zaobici jednu godinu pa ce cena da padne troduplo,ali ali sve je to neizvodljivo.......
 
Nazad
Vrh