Suša 2021

По мени суше ранијих година се разликују од ове сада из тог разлога што ранијих година није била оволико омча стегнута око врата. Нема ставке која није поскупела.
 
По мени суше ранијих година се разликују од ове сада из тог разлога што ранијих година није била оволико омча стегнута око врата. Нема ставке која није поскупела.
Da,ali i prosecna plata skocila i to se sve pegla.;)
 
Necu vise ni obilaziti kukuruz, samo se jedim.
Idem da gledam Pink i drzavne prognoze......tamo kazu da ce biti rekordna godina za kukuruz.......::samo bes::
Moz ga xebati obrni okreni uvek sve zavisi od kolicine i rasporeda padavina,radili mi ovako ili onako.
 
Искрено се надам да ће се већ нешто десити и да ћемо избећи колико толико катастрофу. У супротном врло лако би неко могао да каже пољопривредницима нисте уложили довољно напора и да нисте довољно радили па вам је суша крива. И ако још ако буде бдп опао због тога оде све.
 
Kandidat jos jedan,katastrofalno I ovde,pukotine,prasina,dvoriste mi je zuto,a ne zeleno. Poslednja dobra kisa sredinom Maja I gotovo,kukuruz odumire lagano,da li ce pasti nesto u ponedeljak,pitanje,nove vrucine dolaze,bice katastrofa...
 
Кажу јутрос за фирму од почетка године 250 литара пало. У јуну 15 литара. Залива се све што може и има воде у акумулацији за можда месец дана. После тога сахара. У дренажним каналима скоро да нема воде.
 
Ritska zemlja. Ovo je u pšenici, u kukuruzu I suncokretu su bile nešto manje pukotine.
Ukoliko u narednih 10ak dana ne padne kiša, odzvizdili su svoje, barem kukuruzi. Počeli su da metlicaju, sad im je voda najpotrebnija...
53c4b6902c452cf08a545764cce721d5.jpg
 
Ima razlike u njivama pripremanim samo drljacom i spremacem. Po meni u korist spremaca.
I sam imam soju koja je sejana na 2x drljaca i mnogo teze je islo spartanje sve se trese za razliku od onih na spremacem pripremanim. Druga godina za redom u korist setvospremaca. Naravno ne krkanje do Kine da povadi svu vlagu, prvi prohod ranije drljacom da se vlaga zatvori, drugi spremacem ne duboko.
 
Za sušu najbolje rešenje je diverzifikacija. Ozime kulture su manje pogodjene od jarih. Takođe više rokova setvi i različite FAO grupe kukuruza. Po meni će ove godine lošije proći raniji hibridi. Odnosno oni koji sada krenu da metliče. Mada ako ne padne neka kiša i oni koji kasnije budu metličili će proći isto. Podizanje humusa je isto jako bitna stvar, kao i uravnoteženo djubrenje. Na večitom ogledu su mnogo slabije varijante sa većim količinama azota u ovakvim uslovima.
 
Какво подизање Хумуса ово је чиста експлоатација земљишта мислим на закупе,Сви гледају само да узму а мало дају земљи проклињаће нас поколења.Ја неке аренде код мене у атару после неких пацијената не би узео џабе.
 
Suvo ratarstvo, a bez dodatnog priliva nekog nekog polako gubi smisao, svake 5 godine katastrofalna susa
 
Suvo ratarstvo je svi znamo veliki rizik.. Al nije rešenje da pređemo na sisteme za zalivanje, jer ni vode nema dovoljno.. Veštačka jezera, DTD, arteški bunari... Nije to dovoljno u ovom momentu jer je sve zapušteno... S druge strane njive koje se zalivaju zahtevaju dosta stajnjaka koga, složićete se, nema ni za 10 posto..
 
Nazad
Vrh