Strug i alati za obradu metala

Moram još ovo da dodam, 5 minuta posle mog prethodnog posta dođe čovek u kupi tele od mene, izbroja 500 evra i ode. Tele će uzeti sutra, inače se ne poznajemo i nije bilo svedoka . Bez malo poverenja nema posla.
 
Ne znam vala Mirko. Svakakvih ljudi, odnosno neljudi ima pa zbog toga valjda sve manje i manje poverenja. Moram da priznam da ja licno ne volim te kombinacije. Pre nekoliko meseci kad sam iso da gledam neki strug koji je bio dosta udaljen stavio sam sve pare u dzep koliko je prodavac trazio i plus za slep sluzbu i otiso da pogledam.

Ako ti nije daleko, a evo Mirosti bi mogo da ti pogleda, mislim da u BG ima zanimljiv strug za tebe. Veci od tog sto si hteo, a za manje pare.
 
Ne tražim ništa posebno radna dužina do 1m prečnik iznad staza oko400, pun norton, brzoizmenljivi nosač noževa. Motor oko 4, 5kV. Ima blizu kod mene čovek PA501može da obradi velike prečnike a izbegava sitnije stvari jer mu se ne isplati. Nisam zadovoljan kvalitetom njegovog rada, zimus mi uradio jedan bolcn kad sam ga uzeo u ruke kao da sam uzeo turpiju. Meni nije ništa hitno ako se nađe nešto povoljno dobro je.
 
Ja sam već javio mojim saradnicimo/poznanicima da se traži neki pristojan osrednji strug, od 1500-2500 pa ćemo videti šta se može naći.
Tebe malo zeza i tvoja lokacija, jer ćeš se morati snabdeti većinom alata i pribora unapred, pošto su ti buvljaci i mesta gde se prodaju polovni/novi alati povoljnije prilično daleko, pa ćeš morati naći svoj sistem kako da nabavljaš opremu..
 
Moze li malo pojasnjenje oko prevoza struga slep sluzbom? Da li iskljucivo traziti one kamioncice sto mogu da kipuju platformu ili moze auto slepka pa da se nekako svuce? Mada mi auto slepka i svlacenje sa nje deluju dosta skakljivo?
 
Drugari punim radionicu, uzeo sam kikindu 750 spolja, komplet pribor, 80god ful stanje, prvi vlasnik za 5000evra.
Koliko da mu ponudim za adu 92god 90 vreteno pa 501m, duzina 2m. Mali 250, i 315 futer, planska, obe linete. Isto kupljen nov, perfektno stanje, zadnjih 20 god skoro i da nije radio
 
Ako ti mi kažemo da mu ponudiš 2000, hoćeš li nas poslušati:D ?
Kao neznaš koliko da mu ponudiš, nego da prvo pitaš nas, jer nebi bilo smisla da da nešto nudiš bez našeg odobrenja..:ROFLMAO:
Šalim se naravno, samo nastavi, ako ima ko da radi na tim mašinama, nema greške, samo kupuj..

BTW, ima li kakav PA30 za našeg kolegu Mirka?
Sećaš se da treba čoveku da se nađe mašina..
 
Hocu da ponudim izmedju 4 i 5. Steta sto nije pa 631 tj pa 30 ali vec imam dva pa 30, tako da mi nije problem zbog visine. Nije da mi je bas potreban taj strug ali volim masine, a ovaj strug je perfektan. Jedina stvar koja mi se nesvidja na strugu je jebena podela, nije kao na starim adama krug 25 nego 27
Slabo ima na oglasima jeftina ada a da valja, uglavnom su lomovi. Masine koje sam ja meni kupovao 90% nisu bile na oglasu
 
Нисам радио на струговима нити их познајем "лично и персонално", али сам њихов.... "симпатизер", да тако кажем. Свако мало се изненадим када сазнам да је у бившој Југославији било више произвођача алатних машина, тачније стругова и глодалица, осим "Потисја" и "Провомајске". Ево пре пар недеља сазнам у дискусији у овој теми да постоје и неки зрењанински стругови и пријатно се изненадим због те чињенице.

Зна ли неко ко је све производио такву опрему и постоји ли некакава неформална ранг листа модела и њихових произвођача?
 
Ja znam jos Progres, Kikindu, Pobedu, Metalski zavod Skoplje i verovatno ima jos neki.
Inace bas onakav TES 3 kao Fabianov imam na poslu. Star 50 i kusur godina, ali i dalje obavlja sve zadatke. Jedino zbog velike radne duzine nije bas praktican za manje radionice i kucne potrebe.
 
Sve što je kod nas pravljeno, rađeno je isključivo po kupljenim licencama, tako da proizvodi i nisu mogli biti loši.
Ne postoji proizvod(ne samo strug) koji je smišljen, projektovan i izrađivan kod nas 'iz domaće pameti'..
 
Ха, па боље да купују лиценцу и да готова машина проради "из прве", него губити време на "измишљању топле воде" и учењу на сопственим грешкама.

Знам да је (барем неки) струг "Потисје" лиценцни "Морандо", да су (барем неке) глодалице "Првомајске" клонови "Декела". Видео пре пар година да "Мајевица" има неки оштрач, који је такође алатна машина, па да је "Далмастрој" производила порталне бушилице, да је била та нека македонска фабрика...

Сад ми је тешко да замислим да се у Србији направи одливак од двесто кила и машински обради са уским толеранцијама, а да не посмислим да се излије тону, две или теже постоље струга као редован посао.
 
Relativno je šta je bolje.
Ako sam nešto razviješ i prođeš sve faze razvoja, stičeš jednu jako bitnu stvar: znanje ili ti po zapadu: knowhow.
Da smo taj razvoj prošli recimo kod traktora, mi bismo sada imali u proizvodnji bar traktor klase ovih kineskih i indijskih.
Uzmi gde je sada Ferguson. A da te podsetim kako je matori Harry počeo, i da su njegovi odlivci od pre 100 godina još aktuelni kod IMT-a i naravno ovih dalekoistočnjaka koji koji su 'kupili' licencu od nas.
Tako da ta kupovina licenci je donela kratkotrajnu korist, ali dugoročno svakako štetu..
Btw, iznenadio bi se šta se danas pravi po pojedinim srpskim(privatnim) firmama.
Petoosni cnc obradni centri samo zvrče..
Ima i par državnih preduzeća koji integriraju prilično aktuelne proizvode..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Svakako je bolje početi iz početka, ali naša industrija je zaostala bar 100 godina za zapadom. Prvi most koji su projektovali naši inzinjeri je pao u Moravu prilikom probe,LJubičevski most. Nisam baš upućen ali mi se čini da su sve licence bile nekako ograniče i da su našim fabrikama bile vezane ruke za dalji razvoj. Dok je moj deda pravio drvene točkove drugi su leteli u svemir. MIslim da naši inzinjeri nisu imali motiv ili znanje da nešto unaprede, na tom IMT-u su samo prešli sa inča na mm i to samo spolja i oborili kvalitet materijala i izrade. Razgovarao sam sa par ljudi u vezi strugova ima dosta koji zadovoljavaju moje uslove ali su cene tako različite za isti model i slično stanje i po 40 o/o.
 
Nazad
Vrh