Strništa i rad na njima

Zadnje dve jeseni su specifične, jako suve, mislim da se inače lepo ore tanjirano. Stariji su nekad prvo ugarili, trećačili (na dve trećine dubine oranja) pa orali...i sirak se tako rešavao.
 
Pa Zorge nije nikod mene busevito, jedna lepa kišica i to će lepo da tanjirača uradi. Kad god mogu prevrnem strnjište. U jesen duboko oranje ide baš milina. Prošle god sam probao ali mnogo suvo bilo. Tu gde sam 4-5 prohoda napravio u prolećekad sam radio pripremu za sejanje kukuruza je bila jako sitna zemlja i naravno sve što je posejano je niklo kako treba i sve u isti dan. I tu su najbolji kukuruzi.
 
Искрено до сада сам углавном тањирао стрниште, до пре три године могло је лепо да се у јесен узоре јел је било кише, прошле и претпрошле године дуго је била суша и као да се земља стврднула после тањирања. Зато сам хтео да променим мало и да узугарим ове године и видим како ће то на јесен ићи. Ранијих година отац док је радио он је увек угарио и није било после никаквих проблема код јесењег орања, зато мислим да ни сада то неће бити проблем. Иначе отац је радио са ИМТ 560 и 756 плугом, а ја данас то радим са МТЗ 1025.3 и грегоар бесон обртачем, што не може да се пореди
 
Ту праксу да, ако су услови добри, угарим, вратио сам као редовни меру после године када сам само у јесен орао, а догодило се да је земљани пут уз њиву био разваљен и пун воде, док је моја њива, тај почетак уз пут, изгажен својски. Окренем се на ленији, искаљам се к'о свиња у оном блату на путу, па почнем да орем то изгажено уз ленију. То је ишло тако да се плуг забоде у то тврдо, а трактор блатњаве точкове беспомоћно окреће у месту. Једном речју - комедија. Чак ме је један познаник, који је радио у близини, када смо се срели, питао шта сам се то ономад зајебав'о по њиви. И поред тога што земља није била претерано сува и тврда, ни остатак њиве тада није нешто лепо и ситно узоран. Од тада, ако већ сејем пшеницу на тањираном, настојим да ту њиву после жетве угарим и после лепо ујесен поорем, чак и када буде сушна јесен. На мојој земљи та варијанта ради посао.
 
Koliko ima istine u tome da kada se ugari posle skidanja zita, u jesen se lakse ore? Cuo sam dosta razlicitih misljena i ovde procitoa komentara bas od toga sto pise @zorge pa do toga da se posle tanjiranog jedva oralo, kao skameni se ispod beton bude....
Nekada se strnjiste prvo ljustilo na 5-10cm posle zetve,pa kad krenu korovi onda se garilo do 20cm,pa islo je trecacenje i na kraju zimsko oranje.Naravno posle ugarenja je uvek zimsko oranje lakse,sto se tice tanjiranja tu je druga prica tanjirace su poznate po pravljenju pluznog djona jos kada se dva puta po suvome sa njima ugari onda na nekih 20-25cm bude tvrdo do zla Boga.
 
To sve zavisi do zemljista. Ja cu da batalim ugarenje jer dogodine imam dosta sitne trave, najvise sirka. Kad istanjiram jednom ako padne kisa dosta vise trave nikne i kad opalis totalom bude dosta cisto.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Obe parcele su radjene sa kratkom tanjiracom 1 prohod. Razlika je sto je jedna parcela lagana zemlja a druga prava ritcina.

IzCNxtM.jpg


0RCzsMp.jpg
 
I kod nas ljudi sto imaju Aragon tanjiracu jako lepo rade strnjike.

Cici, koja je dubina tu jel 12cm-15cm?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Planirali smo total ali nas gaze.
Nemamo masine za siroke zahvate, tanjiraca ili gruber, pa radimo plugom. Treba ga ustelovati ali kako kazu stari ljudi crni se. :)
 
Claas arion 630c. 160 ks. Tanjirača 32 diska (4 metra) nošena. Satex. Još nešto?

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh