Strništa i rad na njima

Ako to sjeme koje ona prospe nikne u ovoj susi, svaka mu cast. Ako se i ospe i padne kisa, odmah se ide u ugaranje strnista da to sjeme iznikne i prije osjemenjivanja te mlade ambrozije opet neki vid mehanickog unistavanja dal tanjuraca, gruber dal oranje npr za uljenu repicu...

Tako bar ja radim, cekam pogodan trenutak i ugaram strniste, cim bude dobar ponik po tom ugaru ide tanjuraca i do oranja sam miran. Jedino je ova godina bas specificna s kisom pa ugaranje kasni al isto tako su i korovi dosta usporeniji pa se moze naci neki balans...

Poenta je unistiti tu ambroziju pre nego sto baci seme. Ako ospe seme sada, nece sigurno svo nici odmah, ostace ga i za naredne godine.
Kod nas se namnozila zadnje 3-4 godine samo tako, svuda je ima. Kako se sparusi i skupi na vrucini, ono je za postovanje.
 
Meni veci problem postaje Chenopodium album. Za to je kriv pristup u zastiti kukuruza, gde nekoliko godina sam prskao samo 1 tretman u 5 listova sa Monsunom/Laudisom i tu se desavalo velike biljke koje prezive i uspeju baciti seme. A jedna biljka ima semena vise od ambrozije za 3x. Bukvalno nacickano seme na 50% stabljike. Taj korov em sto je otporan na 50% herbicida, em sto ima reprodukciju djavolsku i jos pride zadrzava klijavost xy godina.
 
Ove godine sam poprilicno kasno prskao zito, tacnije krajem aprila, ranije se nije moglo uci u njivu zbog viska vlage, uglavnom sad imam cista strnista, uopste nema bilo kakvih korova.
 
bojetic zar ne bi trebala ta trava da se kao od sale skida u kukuruzu? Ja sam imao kao suma tog korova pre par god u suncukretu, jedva sam sam se iskobeljao i cutalo je ponovo u zemlji do ovog proleca u kukuruzu, sva se osusila i sprzila, takoreci kao prah opstala od obicnog Matona i Plamena oko 2-3 lista kukuruza....
 
Pa procitaj sta sam napisao, to se i desilo jer sam nekoliko sezona izbacio maton i plamen. Sada ih vracam ponovo, a za to je zasluzna i setva secerne repe u kojoj sem Goltixa (skup jako) nijedan drugi preparat ne deluje (betanal max pro deluje pomalo) na chenopodium album.
 
Aha, ja sam mislio da si aludiras na jedno prskanje u 5om listu da je razlog sto su prezivele te biljke, a ne sto si izbacio odredjene herbicide...
 
To je mozda najznacajniji razlog. U soji Pulsar ga unistava samo kada je mali, kada malko samo podraste (2cm+) vec mora ici Harmony. Harmony u jakoj dozi sokira soju. U kukuruzima dikamba sa 0.4l/ha ga razbije u param parcad cak i primerke od 15cm visine.
 
Evo kako kod nas odrzavaju strnjista, pogledajte udaljeni, 50% strnjista u seoskom ataru je izgorelo.
 
Poslednja izmena:
Do ove noćašnje kiše u stnjici sam video korov samo pored komšije koji navodnjava .To je traka od 0,5-1 m.Ako sada krene ne znam da li će stići da naraste kako bi ga oprskali.Obično smo u ovo vreme prskali strništa .
 
Jel bio veliki zar?:D Gde su poljocuvari?

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока

Nema kod nas poljo cuvara. Bili su vatrogasci sa jednim kamionom. Ali naravno nisu uspeli samo sa jednim pa je izgorelo sve sto je moglo. Čak i moja strnjista koja su istanjirana, izgorela slama na povrsini.
 
Ja cu u toku nedelje da oprskam totalom njive gde imam dosta sirka koji je izasao (bez obzira sto nije bilo kise 2 meseca) I krenuo da izbacuje metlicu a imam I 2 njive gde ima dosta korova gde je bio ovas za kosenje. Ne smem da cekam idem na more u subotu a cale vec ima dosta posla. A ovo ostalo gde prakticno I nema korova necu da diram pa povratku sa mora ili tanjiraca ili total ako izadje dosta korova.
 
I ja cu od nedelje da krenem redom sve parcele..Danas uzeo total.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Koliko ce mu trebati vremena da poraste do neke normalne visine za prskanje, mislim na korov sad? Nije kasno ni do kraja meseca dase prska, ne?
 
Meni je komsija koji je imao psenicu pored moje repe, mestom opizdio red totalom. Ja vise ne znam sta da radim sa nemarom ljudi... Bukvalno na svakoj njivi do komsije imam stetu.
 
Nazad
Vrh