Stone sorte višanja, za upotrebu u svežem stanju

Koji je najbolji nacin za odredjivanje zrelosti/pocetak berbe I dali brati sve od jednom?
 
Nikako odjednom. Kasnices nekoliko dana, pasce prilično cena, rizikovaces da se možda i trziste zasiti, a i izgubices na kolicini. Sumadinku obavezno iz 2 do 3 prolaza. Ja sve sorte tako berem. Možda ti je lakše iz nekog razloga odjednom, ali imaces niz nedostataka zbog toga. Prvi prolaz kad je bar polovina plodova u punoj zrelosti

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Sumadinka 5.vegetacija
ef19a6eea22798a4a6cf4ec7150d7633.jpg


Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Meni je rezidba uradjena posle berbe,ali ove godine je bila tolika susa, tako da je prirast slabiji u odnosu na prethodnu godina.Ali meni je veci problem sto nisam bacio djubre(jesenas),pa cu probati u prolece da zalijem sa nekim kristalnim npk.Mojima ce ova biti cetvrta vegetacija.
 
Mozes yara mila complex da bacis. To je npk koje se baca polovinom februara. Mora ostro da se reze Sumadinka da ne prerodi. Kad prerodi prirast izostaje jer se sva energija koristi da izgura plod. Kad prerodi za sledeću godinu se i lose spremi te se posle pitamo zašto nije zamela i zasto mnogo odbacuje plod...

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Imam je na 4x2 i 4x2,5 na d.tresnji. Sledeći zasad ce biti 3,7x1,5 na magrivi

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Prethodne godine sam koristio prihranu kroz zalivanje pa sam malo upoznat sa kristalnim kroz zalivanje.
Taj vocnjak sa Sumadinkom je ceo dan u suncu,pa stize skoro kao kod tebe u kraju,prosto ljudi ne mogu da veruju.A proci cu u February da prekontrolisem rezidbu.Magriva 4x2,5
 
Ne sme da izostane prirast, pogotovo ako imas zaliveni sistem. Ja bez vode guram, a video si prirast na slici gore. Imao sam par stabala koja su prerodila, al cim primetim orezem odmah.

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Zalivao sam u malinama prethodne godine. U visnjama I tresnjama za sada nemam,pa cu sa kantom za prskanje zaliti sa prihranom berry ili sl. Nisam iskusan ali sve ispod 2,5 u redu je po meni kriticno.Mislim da ce u 7 vegetaciji da se sastave.
 
Sumadinka je specifična, radja na jednogodišnjim granama i zahteva ostru rezidbu i svake godine zamenu rodnih grana. Kad se jednom formira uzgojnog oblik nema zime. Moze bez problema na 1,5m samo je treba pravilno formirati.

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Kapiram ja tebe,cak sam bio tih zamisli pred sadnju,ali srecom po mene odvratili su me od the ideje.Citao sam istrazivanje iz instituta u Cacku koliko radja na 1,5 koliko na 2 a koliko na 2,5 I ako ne gresim po njihovom istrazivanju na 1,5 radja skoro 30 tona.I kada sam to hteo da uradim bas oni u institute su mi rekli da je bolje na 2,5.Da budem jasniji oni su uradili to istrazivanje da je najveci rod na 1,5 ali posle 2 godine su promenili misljenje.Cak je komsija koji je posadio godina pre mene(posadio na 1,5),nisam bio kod njega ali kada svrati kod mene kaze da su moje bolje,sta god to znacilo.Ako ne gresim kod njega je na 30ari stall 500 a kod mene na 40ari 400 komada.
 
Ja imam jedan mali experiment zasadio sam nekoliko sumadinki na 1.5m razmak i pokusacu da vidim kako ide na super slender axe SSA sistem da nema skeletnih grana uopste.
 
Mozes yara mila complex da bacis. To je npk koje se baca polovinom februara. Mora ostro da se reze Sumadinka da ne prerodi. Kad prerodi prirast izostaje jer se sva energija koristi da izgura plod. Kad prerodi za sledeću godinu se i lose spremi te se posle pitamo zašto nije zamela i zasto mnogo odbacuje plod...

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
Nabavio sam nasu yaru complex(elixir supreme 12-11-18) za maline, pa cu nju u visnje i tresnje. Ima dosta azota pa ne bi da provociram pokretanje vegetacije u februaru, tako da cu razbacati pocetkom marta.
 
Nabavio sam nasu yaru complex(elixir supreme 12-11-18) za maline, pa cu nju u visnje i tresnje. Ima dosta azota pa ne bi da provociram pokretanje vegetacije u februaru, tako da cu razbacati pocetkom marta.
Ja sam juce narucio 700kg yara complexa po 155din/kg. Lepota cena... Ja cu posle 20 februara kad se otvori vreme da ga bacim. Koliko je to zorkino?


Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Ovo je 110, a yara je 138, makar sam ja tu info dobio.
YARA MILA COMPLEX 12-11-18 SOP+Mg+mikro
Elixir Supreme 12-11-18 + 3% MgO + 14% S +0,01% B + 0,02% Zn + Te
 
Kao nebo zemlja su ova dva djubriva i nemaju nista slicno sem brojeva. Da se ne lazemo, onomad je neko ispitivao 3x16 Zorkino i bilo je samo 3x8. Ja bih pre bacio rusko 3x16 nego bilo sta njihovo.

Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
brate isto ko yara, tj u istom obliku su npk, kolko moz da omase???
mogu samo za kalcijum yarin da dam velik + jer sam koristio prosle god u tresnji, a ni jednom preko lista i bile su fantasticne.
ja sam koristio sta nisam od djubriva i ne vidim neku razliku. prodaju nam muda za bubrege. ja sam svoja djubrenja sveo na min. od preporucenog.
znam ljude sto ne djubre u opste u ledini, samo kose pa im rodi. a i realno napucali su cene abnormalno ko da beremo sa voca pare.
 
brate isto ko yara, tj u istom obliku su npk, kolko moz da omase???
mogu samo za kalcijum yarin da dam velik + jer sam koristio prosle god u tresnji, a ni jednom preko lista i bile su fantasticne.
ja sam koristio sta nisam od djubriva i ne vidim neku razliku. prodaju nam muda za bubrege. ja sam svoja djubrenja sveo na min. od preporucenog.
znam ljude sto ne djubre u opste u ledini, samo kose pa im rodi. a i realno napucali su cene abnormalno ko da beremo sa voca pare.
U Eliksiru P je u obliku fosfor pentoksida, a K je u obliku kalijum oksida, dok je u yari P u obliku orto i polifosfata, a K u obliku kalijum sulfata.

Razlika je zemlja i vasiona!!!

Koristim yarin complex vec 5 godina i suvisno o njemu bilo sta reci.
Mesec dana nakon njega bacam yara nitrabor i mogu ti reci da kvalitet ne izostaje, prezadovoljan sam.
Negde oko pola kg visanja po stablu me kosta djubrenje.



Sent from my moto g(60) using Tapatalk
 
Nazad
Vrh