Stone sorte višanja, za upotrebu u svežem stanju

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Na predlog člana otvaram temu za konzumne sorte višnje, jer postoje određene razlike u odnosu na inustrijske sorte višanja. U pitanju su sorte Sumadinka, Erdibotermo, Meteor Rani, Spanska marela...
 
Posadio proslog proleca jednu sumadinku za probu, ove godine vec nabrao 50- ak visnji. Krupnija i kiselija od oblacinske, tesko se kida sa peteljke. Odavno razmisljam o zasadu iste, odbija me sto ako je ne prodas za konzum tesko ode u preradu...

- - - - - - - - - -

E, da, kod mene je ove godine strasno pozurila, samo nedelju dana posle oblacinske je sazrela, verovatno zato sto je mlada
 
Sumadinka je dobra ali samo ako u datoj godini ispunjava sve kvalitete stone sorte, kao takva postize dobru cenu... Problem nastaje ako bude sitna kao ove godine, pa niko ne zeli da je otkupi kao stonu, a kao industrijsku (u oblacinku) niko nece da je otkupi...
 
Ove godine je samo erdi bio solidno krupan... Sumadinka ova moja ne verujem da je prebacivala 4- 5 grama
 
Kod Sumadinke je glavni problem sto je ima prilicno i onda hladnjacari mogu da postave vece kriterijume otkupa. Ove godine su trazili 22+, ostrija rezidba ili vise hrane i vode i nema zime. Sa ostalim, ranijim sortama tih problema jos uvek nema jer ih nema dovoljno na trzistu i uzimaju sve, cak su i cene ove godine isle do 170 din.
 
To je minimum otkupa. Generalno ne bi trebalo biti problema. Zahvalna i izuzetno rodna sorta konzumne visnje.
 
Jel ima neko iskustva sa nekim drugim krupnoplodnim sortama visnje, kao sto su Piramis, Firtos, Lenka, Sofija i ostale?
licno mislim da u vocarskim krajevima gre ima otkupa ima perspektive gajiti krupnoplodne sorte visanja.
 
Najbolje je da se raspitas u svom kraju SD i okolna sela. Pitaj otkupljivace kolika je potraznja za stonim sortama... Ako u okolini Smedereva nema interesovanja otkupljivaca za otkup stonih sorti, veruj mi da nema nigde...
 
Ma ide sve kod nas, to znam. Samo me interesuje da li neko to gaji i ima li iskustva sa ovim sortama? U sustini imam ja zasadjeno i ove sorte izmedju ostalog, probno po 10-ak drveta, ali tek u drugoj godini te mi iskustva manjka.
 
Ja imam Sumadinku,druga joj je godina i poprilicno je cvetala.Videcemo kako se oprašila i koliko ce ploda da ostane.
 
Pocinje otkup krupnoplodnih sorti visanja. Neke rane sorte vec uveliko stizu. Cena je solidna ali kvalitetne robe manjka, kisa ubi sve... Čujem da ce se cena kretati za kalibar 22+/130din , a za kalibar 24+/150din za rane sorte.
 
Kakva je situacija sa krupnoplodnim sortama visnje, ima li interesantnog sortimenta? Trabalo bi da su ove sorte dosta interesantnije vocarima od Oblacinske visnje. Jel ima iskustava sa ovakvim sortimentom?
 
Šumadinka!
28b0d7115657772fd184cd224c561792.jpg
f8b26effd8dac019cde70001bf11ae77.jpg
2f311696e119eff5cc23f0fa2684b396.jpg


Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh