Stelovanje pluga

Ovaj plug treba da je 755 ili 756, nisam siguran, poznavaoci neka kazu koji je. Vucem ga sa c-355 i nikako ne mogu da nastelujem da obe brazde jednako hvataju. Uvek vise hvata prva brazda i traktor tezi ka oranju pa onda stezem desni lanac. Ova kolenasta osovina je povucena skroz u desno gledano od napred, tu tesko sta mogu da podesavam. Ili ona mozda nije od ovog pluga ili on ne pase uz ovaj traktor. A ne primecujem da je negde kriv ili upreden.
6a4903e25df2e915279e0429f5b15963.jpg
5a73665cefd84f131fd22fe97f1d971c.jpg
8912d72b73d4c3b6713b6b71c8cf2831.jpg
380d2c7d239710ad1d6a0e19f78fe7fc.jpg


Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Marko ja bi reko da je to 755 NK. Ja sam skoro kupio nov 755 VK i kad ga zakacim za traktor isto prva brazda malo vise hvata. Vratilo je takodje povuceno kao kod tebe, ali ga ja ne zatezem na lance. Oce ponekad malo da povlaci traktor ka oranju, ali nije to kod mene izrazeno. Sad, sta je u pitanju ja ne znam. Sve nesto mislim da je to mali plug za ove traktore.
 
Ipak na kraju njiva ostane prilicno ravno poorana i lepo se spremi. Al dosadi mi da vucem volan kontra.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Ovo je objasnjeno vise puta , ali da ponovim :)
U oranju ponesi metar , u neku osrednje tesku zemlju , zategni desni lanac , ori 10 metara i stani.
Zatim izadji iz traktora , premeri zahvat prve brazde, koji mora biti tih nazivnih 25 cm .
Kada postignes taj zahvat , opusti lance skroz, ako mozes da ih skines za probu, to bi bilo najbolje
Zatim otpusti te prstenove na kolenastoj , nju cekicem pomeri toliko da obe poteznice budu na istom rastojanju od tockova .
Zategni srafove, gurni kolenastu osovinu u skroz zadnji polozaj , i vracaj zub po zub ,dok plug uhvati svoj pravac, zatim izadji ponovo , ako je zahvat prve brazde 25 cm , to je to , ako ima vise , ponovi postupak.
Ovako sam ja uspeo sebi uz nesebicnu pomoc najpre Boba, i markokg1982. :)
Srecno :ppozdrav:
 
Ovo crtalo ti nije dobro podešeno. previše je unutra ovo koljeno nosača pa zato zadnja brazda izgleda uže jer ne osjeca ravno sa vrhom raonika.Prednje crtalo nemaš i to može biti uzrok nejednake širine brazde.

- - - - - - - - - -

Ovo crtalo ti nije dobro podešeno. Previše je unutra ovo koljeno nosača pa zato zadnja brazda izgleda uže jer ne osjeca ravno sa vrhom raonika.Prednje crtalo nemaš i to može biti uzrok nejednake širine brazde.Sad vidjeh i prednji raonik je ravan treba da je malo savijen ka napred i širok je. Vrlo teško ćeš podesiti da ore jednako.Probaj to koljeno od crtala pomjeriti da dođe van a raonike zamjeni.
 
Rekao bi da ti nisu raonici od tih plugova...nisam mogo primijetit da si pomjero onu rucku sto pomjera kolenastu (bar se na slici nevidi da je bilo gdje skinuta hrda)
 
Momci hvala na savetima. Oraonici su skoro klepani, oko 1 ha je orano posle toga. Ja ih nikad nisam menjao, tako su dosli sa plugovima pa nisam siguran jel su originalni za taj plug. Pomerao sam kolenastu i ovako i onako. U polozaju gde sad stoji nekako najbolje ore. A videcu sutra da nabavim prednje crtalo a zadnje cu da dostelujem. Ako stignem sutra popodne treba da orem neki bivsi vinograd, oko 20 ari, srednje teska zemlja pa cu da podesavam po savetima. Juce sam tu probao par brazdi da vidim kako ce da se ore. Na oko 25-27 cm dubine sa blokadom ide nekako, po negde gde je trvdje hoce prednji levi tocak u vazduh ali tad zesce vuce u stranu. Ipak nije to posao.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Ako nemoze vise na kolenastoj da se smanji zahvat prve brazde onda jedino da se skupi malo na tockovima traktor jer nema druge. To je i mene muilo i morao sam ga suziti i onda i kosu vucu poprilicno smanji pa se lakse dotera fino na rucici. Izmeri mu zahvat izmedju prvog i drugog plaza pa ces videti dal je 10 ili 12 coli a za ursuza bar 12 coli treba da bi radio kako treba
 
Nema gde vise, skroz je povucena u stranu. Mozda jos 1 cm, ali to je to. A kazi mi kad se skuplja na tockovima jel se okrece srce felni? To nisam nikad radio niti sam gledao kako se radi.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Izgleda malo nelogicno ali plug ti pravi kosu vucu bas zbog toga sto je kol. povucena skroz do krivine.
Probaj da je izvuces 10-tak cm pa onda probaj ,i onda fino stelovanje rucicom...
Veliku vaznost za dobar rad pluga imaju i plazovi ,ako su oni potoseni hoce da bezi u neorano jer ne pruzaju adekvatan otpor od zid brazde.
 
Malo je cini mi se nakrenut na levu stranu gledajuci iz ovog ugla.Skrati levu poteznicu
 
Danas sam orao bez toplinga ☺
Hvala svima na pomoci. Dajte adrese pa da saljem po pivo ☺
Danas ja da pomerim kolenastu, a rucica sa donje strane zavarena za nju. Pa onda radila brusilica i omogucim da mogu da stelujem osovinu levo-desno. Pa ajde u njivu. Kreni, stani, meri, pomeraj... i dovedem do toga da orem sa otpustenim lancima i zahvat prve i druge je isti ili slican. Kad naidjem na ugazeno hoce malo da povuce ka oranom, ali to je nista u odnosu na pre. Ovo nije orano 25 god, negde se rasipa oranje, negde se slazu kaisevi. Ali u sustini fino je ispalo.
f5e89c43360ea853278da0341ee31b29.jpg
5c4c9f1b6e3ddc86bb1b489c06df7a3a.jpg


Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
E, bas mi je drago sto si uspeo :) Imao sam identicnih dozivljaja, zatezem lance do kraja, kose vuce kao u prici, piramida izvarena uzduz i popreko.Zatim naletim na forum, razmenim par poruka sa clanovima, naucim dosta stvari , i imam savrseno oranje. Valjda tome ovaj forum i sluzi. Sve najbolje u daljem oranju :):ppozdrav:

PS: Za pivo se javi u PP :haha:
 
Ako vjerujes da kod mene ne ode vise od dvije litre godisnje...prijatelji vecinom tuku po pivi...izvadim godisnje oko 50 litar po 20 gradi i zetu ide 5 litar (ipak mi on izdrzava sestru)i 5 litar ujaku...nesto malo prodam al svejedno imam sigurno oko 80 litar ove nase sljive
 
Nazad
Vrh