Stelovanje pluga

Imam onu jednu knjigu, je stara, al moze se nesto nauciti, pa cu skenirati u dugim zimskim mjesecima, a i forumas grabik isto ima zanimljive knjige, pa ako mi moze posuditi, i ja postavim slike, ili pdf da se moze ubaciti u dokumentaciju na forumu
 
Pisao sam par stranica nazad o plugu drugara,756 3*30 zahvat je dobar prve brazde e kad gledas plug vodoravno on stoji na gore kad ga ravnas toplingom da bude u ravni sa zemljom tada prva brazda ore preduboko,raonici dobri deflektori pravilno postavljeni ne znam sta više da probamo.Kad popliči tj odvije topling on radi ko mutav kad gledam snimke oranja većina plugova stoji ravno tj vodoravno u odnosu na tlo...
 
Jel sigurno pre duboko ide ili da ne ide kojim slucajem pre siroko?? Napisao sam kako da se premjeri ukupni zahvat pluga i provjerite da li je taj zahvat ili je siri. Ako je siri, znaci da prednja vadi vise i zavrsena prica.

Drugo sta je kad se plug podesava horizontalno na betonu. Kao prvo traktor tad nije u brazdi nagnut sto dovodi do krivog podesavanja a kao drugo kad je tako plug podesen na betonu i kad traktor udje u jarak brazde i krene plug orati prednja je niza od zadnje brazde i tu nema finog oranja.
 
i kod mene je ista situacija sa istim plugom,i meni nije jasno zbog čega:sta: Još kod mene je i blago navaljen na neorano i učlovljen i tako ore bez greške ,topling jeste u pravcu i plug nije u zabrazdu ali kad ga gledaš spolja ne stoji nikako kao da nije namešten.Mislio sam da ga još pomeram po kolenastoj ali zahvat prve brazde je dobar...
nisam pametan...
 
Ja mislim da nisam video ni jedan 756 koji stoji horizontalno (u obe ose) kad je otkačen na ravnom betonu. A tad raonici stoje na podlozi onako kako bi trebali i u brazdi. Znači ako bih ga tako na betonu izravnao raonici više ne bi stojali na podlozi kako treba.Zašto je tako ne znam, sa 757 je već drugačija priča.
 
Imam onu jednu knjigu, je stara, al moze se nesto nauciti, pa cu skenirati u dugim zimskim mjesecima, a i forumas grabik isto ima zanimljive knjige, pa ako mi moze posuditi, i ja postavim slike, ili pdf da se moze ubaciti u dokumentaciju na forumu

i ja imam jednu isto staru dobru knjigu o oranju plugovima ,plužnim telima mislim da je negde iz '70-ih godina moraću je pronaći...
 
Hoće prednja brazda da diže zemlju višlje zato što hvata trag od traktora koji sabije dok ove dve oru rastresitije, nije zemljište isto zbijeno ponaročito ako se radilo po suvom (predhodne operacije) a sad se ore po mokrom, ista kubura i kod mene, ima njiva gde plužna glava gura zemlju koliko je rastresita i nezbijena a obično 2-a i treća glava i nemožeš ga složiti nema šanse, na prednjoj glavi sam predplužnik pustio par santima niže da skine malo više zemlje da glava nediže visoko usled otpora.
 
Eto začkoljice i cake koje se uočavaju na terenu na licu mesta svaka čast na zapažanju i objašnjenju,nije Sale đžaba doktor za oranje:ppozdrav:
 
Pisao sam par stranica nazad o plugu drugara,756 3*30 zahvat je dobar prve brazde e kad gledas plug vodoravno on stoji na gore kad ga ravnas toplingom da bude u ravni sa zemljom tada prva brazda ore preduboko,raonici dobri deflektori pravilno postavljeni ne znam sta više da probamo.Kad popliči tj odvije topling on radi ko mutav kad gledam snimke oranja većina plugova stoji ravno tj vodoravno u odnosu na tlo...

Pomotan, prva brazda uvijek strada jer hvata siri zahvat, veci plug veci traktor koji ima snage da iskrivi los materijal, ja vecinu imt plugova sto sam imao prilike da vidim vecinom pomotani , vlasnici to i ne vide jer ono sto ne znas ne mozes ni vidjeti :), a imao sam prilike da gledam na presi od samo 30-tak tona vise puta kako se to lako ispravlja ili krivi, recimo stari leopardi su sasvim druga prica.
 
Pomotan, prva brazda uvijek strada jer hvata siri zahvat, veci plug veci traktor koji ima snage da iskrivi los materijal, ja vecinu imt plugova sto sam imao prilike da vidim vecinom pomotani , vlasnici to i ne vide jer ono sto ne znas ne mozes ni vidjeti :), a imao sam prilike da gledam na presi od samo 30-tak tona vise puta kako se to lako ispravlja ili krivi, recimo stari leopardi su sasvim druga prica.

Kolega, ne vrijedi ti pisati da IMT ne valja... Ovdje je IMT naj bolji plug koji postoji i mi koji smo ih vidjeli cjelo cudo pomotanih i izlomljenih nemamo pojma sta pricamo...
 
uh, nemoj spominjati imt 756, pamtim dan kada je otišao na plavoj prikolici........
 
Ala ste se zadnja trojica urotili protiv IMT. Sramota.. Ajde bolan, kupite po torpeda i slavonca i deri do mile volje. Niko vas ne tjera
 
Ala ste se zadnja trojica urotili protiv IMT. Sramota.. Ajde bolan, kupite po torpeda i slavonca i deri do mile volje. Niko vas ne tjera

gle.....iznosim istinu, imam iskustva loša s tim plugom, a da nepričam kako 755 ovih dana pokušava zaorati kukuruzovinu u ugaženim, sa novim raonicima, muka živa......a slavonac ore kako hočeš.....i da, sada posjedujem 3 IMT traktora, a drugi nemam.....
 
Ala ste se zadnja trojica urotili protiv IMT. Sramota.. Ajde bolan, kupite po torpeda i slavonca i deri do mile volje. Niko vas ne tjera



Materijal od kojih su pravili imt plugove je los i kad ram popusti taj plug vise ne ore kako treba. Problem je taj sto je deformacija ne samo po jednoj osi vec po vise i ne postoji presa koja ga moze vratiti nazad jer vracanjem dolazi do istezanja i nove deformacije. Djabe sto su radili licence dobrih plugova kad nisu imali materijal.

Inace ja sam uzeo sad lemkena i plug ore jako dobro i u proizvodjackoj specifikaciji pise da se vuce traktorom 90ks ja ga vucem 130ks i ore se relativno tesko i do sada se nije pomotao, u radu se plug uvija ali materijal nije obicno zeljezo.
 
Koliko kosta novi imt fop vogelinot ili kako se vec zove 756 plug? covek me na slavi ubedjuje da je 500 do 600 €

Ja sam kupio takav plug prve serije dok jos nisu ugradjivali ni deflektore ni tocak. S jednim crtalom, gol ko puska 1000€ okruglo. Vrijedi svaki € vise odovog sto kolega pise da je "IMT" makedonske proizvodnje 750€... Sad jos imaju i deflektore i prednje crtalo se moze uzeti nozasto, tu nema greske. Nas je bas puno orao i na daskama se jedva pozna da su orale po potrosenosti a raonici su jos uvijek originalni na njemu i sad su nekako taman za zamjenu, plug star 8 godina, orao je 6 godina 30 hektara zemlje odcega strna (2/3 povrsine) dvaput godisnje + usluznog oranja nekih 30ha do sada.

Landini: Ima kod mene u kraju IMT plugova jako puno. Motaju se kao belsavi ako ih imalo jaci traktor povuce u smrznutoj zemlji ili nekakvoj zutulji. Visoki klirens 756 se bas usuce sav jadan ako ga 560 vuce u malo gorim uvjetima. Po varovima su pucali dosta. Ja se ni moj FOP s vogel glavama ne bih usudio kopcati za jaci traktor od 549 i orati s njime 35ha godisnje. IMT757.30 sam trazio GRCEVITO da kupim za brenu i nisam nasao ni jedan ispravan ili da nije po njemu vareno nesta. Gledao sam 5-6 komada i svaki je bio usukan toliko da zadnja glava stoji ravno na betonu a pod zadnji dio raonika prve glave komotno uguram stopalo i sad to treba biti kvalitetan plug. Da je samo jedan bio takav, ne bih nista rekao al ovako, boze sacuvaj. Bas trebam ici kod kolege poslikati sta je ostalo od dva 757.30 koje vuce deutz 120ks. Prvo je polomio jedan, kupio drugi, polomio i drugi i od ostataka sastavio treci koji se sav jadan usukao...

Zao mi je sto nisam imao izbora pa sam kupio leoparda. Ali i s leopardom sam iz sume slepao traktor s probusenom zadnjom gumom koji je vukao prikolicu sa 6m drva. Sajlu kopcao za trecu nogu pluga i vukao dobrih 500m od kojih 50m uz dobro brdo. Na plugu se ne pozna nista. Leopard ce ili dobiti "redizajn" ili ce letjeti iz avlije jos ove zime ako sve bude islo po planu.

Volio bih da se "Becarina pusta" oglasi sa slikama IMT 757.30 starije proizvodnje pa da vidite kako ti plugovi kod nas manje-vise izgledaju. Bio je s njim dvaput sretan od cega drugi put vise nego prvi ;)
 
Ono sto se meni savilo na 756 zove se gredelj, bio u oltu i pitao koliko dode za slavonca, od 120-150€, a za 756 oba su oko 130€, i to sam htio staviti na njega, al nije se tada moglo nabaviti, nije imao becej fob, ni plamen koji navode da ga imaju, sve kupio neki svercer koji mi je trazio 85-90€ za komad....

Orao sam i sa takvim leopardom kao sto ti imas, al 2 brazde, i nemogu reci da je los plug, neznam kakvi su im ovi novi iz dubice, oni okretaci kopije vogela
 
Prilikom oranja plug se stalno izbacuje iz zemlje i u pomera se u neorano,zemlja je dosta teska i nabijena,plug je IMT jednobrazni.Probao sam sve moguce nacine da ga nastelujem ali ne ide,da li postoji neko resenje ?
 
Nazad
Vrh