Startovanje uzgoja šampinjona - kako početi

Koliko je realan prinos sampinjona u % naspram supstrata ,ili ajde recimo u % od uloga koliko je ralno ciste dobiti , znaci ako ulozis recimo 1000 eura i kada odbijes supstrat , pokrivku , struju , grijanje odnosno hladjenje i sve sto treba , koliko se realno moze ocekivati dobiti naspram uloga?
Drugo pitanje je koliko vremenski traje ciklus proizvodnje , znaci prorastanje supstrata , pokrivanje i prorastanje pokrivke i dva ili tri vala kako vec ide?
 
Poz ja ti nesto i nisam pogodan da dajem odgovore jer sam i sam pocetnik ali ja sam od dana unosenja komposta u objekat do dana prve berbe cekao tacno 39 dana(napominjem jos jednom da je to prvi moj uzgoj) i imao sam 2 berbe a 3 nisam hteo da cekam jer mislim da nebi bilo nesto dobra jer sam lose zaljevao u toku berbi cime sam najvjerovatnije ugrozio trecu berbu.A sto se tice zarade u % imao sam zaradu +.- 70%
 
Koliko je realan prinos sampinjona u % naspram supstrata ,ili ajde recimo u % od uloga koliko je ralno ciste dobiti , znaci ako ulozis recimo 1000 eura i kada odbijes supstrat , pokrivku , struju , grijanje odnosno hladjenje i sve sto treba , koliko se realno moze ocekivati dobiti naspram uloga?
Drugo pitanje je koliko vremenski traje ciklus proizvodnje , znaci prorastanje supstrata , pokrivanje i prorastanje pokrivke i dva ili tri vala kako vec ide?

Sve zavisi od tebe i od objekta gde gajis sampinjone i pratece opreme sa kojom raspolazes. U nekim optimalno povoljnim uslovima moze se ocekivati rod od 20-30 % od tezine briketa. A ostale troskove moras sam videti koliko ce te sta kostati. Po kojoj ceni je mozes prodati pa onda papir i olovku pa podvuci crtu, ispod crte je tvoja zarada.
 
Imam prostor od nekih 14 x 5.5 metara , 3 m visine , imao sam u njemu gljivaru za uzgoj bukovace , sada mi je radiona , u njemu je kalorifer od 30 kw na centralno grijanje , pa me zanima recimo iz vasih iskustava koliko je dobit , bas zato i pitam u % jer da mi kazete u eurima nema smisla jer nista nije isto kod nas i kod vas , od cjene gljiva pa do cjene radnika kod nas je sve vjerovatno dosta skuplje , znam da je sampinjon na veliko oko 12 kn kilogram to je kad pretvoris u euro oko 1.6 eura .ali znam da je i cjena komposta madjarskog s dovozom bila oko 262 eura za tonu , tako da me bas zanima isplativost kod vas i kod nas.
I jos samo me zanima koliko bi recimo stalo u gljivarnik kao plastenik dimenzija 15 x 5 metara , maksimalna visina bi mu bila 3 metra , izolacija tvrda kamena vuna 15 cm debljine , grijanje takodjer kalorifer 30 kw , to je recimo 2 ili max 3 reda visine , 2 reda u duzinu od cca 13 do 14 metara.
 
Tu moras da racunas. Briket ti je 60x40x14 duzina, sirina, visina. Izmedu polica bi trebao da imas minimum 70sm. za prolaz pa sad sta se tu moze iskalkulisati.
 
Ako bi isla 2 reda visine onda 256 vrece a ako u 3 onda 384 komada , e sada mislim da su one negdje oko 19 kg ako se dobro sjecam , to je onda 4864 kg ili 7296 kg , koliko je sada realno ocekivati uroda u %.
 
Na cije brikete mislis madarske ili neke u hrvatskoj. Mozes uzeti neki prosek od 18 kg pa raspon roda izmedu 20-30%
 
Madjarske , u hrvatskoj koliko znam nitko ne proizvodi kompost za sampinjone , koja je cjena kod bas po toni.
 
Poz,,,
Ja placam tonu oko 330km ili ti 170 ewrica i to kupujem kod covjeka koji uvoozi taj madjarski kompost, naravno ni on nije prozivodjac komposta.To je cijena komposta + pokrivka ona kosta vrecom 8 KM tj 4 evra


A peto1 sto se tice prekopovanja jeli u nedelju sam izvrsio prekopavanje i vec danas sam vidio da su pocele gljivice da izlaze i to bas poofino.MIslio sam da treba 7 dana da se oporave od prekopavanja pa da krenu ali ovoje bilo zaista jako brzo za 3 dana su vec pocele odlicno, hvala jos jednom na savjetu
 
Prostora 20-23 a komposta 25
a vlaznost je konstantno 90-95 ispod 90 ne ide.

Evo i slikica 1 kako su jeli krenule slikica je slikana pre pola sata.
GetInline.aspx


- - - - - - - - - -

Od sutra cu da pocnem sa ubacivanjem zraka svjezeg i sa zaljevanjem i da lagano obaram temperat.I owim tempom bi trebao da uberem prve gljive vec oko Srijede/Cetvrtka ako sve bude kako treba islo a nadam se da oce.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima, jel mogu nekoga da zamolim da mi kaze kolika je mera fungicida spartaka za dezinfekciju pokrivke? na ambalazi pise neka za suncokret.. da li i to ide 1gr po kompostu kao i većina ostalih preparata? molim vas za odgovor,sto pre, bilo ko.. unapred hvala!
 
Imam neki prostor na raspolaganju, mislim da bi lako mogao da se sredi za pečurke .... sutra idem da premerim i osmotrim ... pa samo da se upišem na temu.
 
Zdravo svima. Nov sam na forumu, nov sam u prici sa sampinjonima. Spremili smo objekat od oko 35 m2, krecemo sa 100tinak dzakova, spremili smo rafove i klimu. Ostao je ventilator, pa imam par pitanja vezano za njega.
Koje ste ventilatore stavljali? Da li ima veze sa zapreminom prostorije, da li je bitan broj izmena vazduha, protok?
Da li ventilator izvlaci ili ubacuje vazduh ( podpritisak, nadpritisak ) ?
Da li je bolje staviti ga nize, pri podu, zbog ugljendioksida, ili moze pri plafonu?
 
Sve zavisi od oblika prostorije. Najbolje je da se gore pod plafonom namesti ventilator za ubacivanje vazduha. Po mogucnosti ne da duva direktno na brikete nego u najlonsku kesu kojoj treba iseci otvore sa gornje strane. To sad sve zavisi od duzine prostorije i sirine. A za izbacivanje moze da bude gore ventilator samo se mora napraviti cev koja se spusta do 10 sm od poda. Ventilatori treba da budu na suprotnim stranama objekta. Vreme koliko ces ubacivati i izbacivati moze se regulisati sa obicnim tajmerom koji ima podelu na po 15 minuta.
 
Jasno.
Prostorija je 8.8 x 3.72m. Nemam trenutno para da postavim oba ventilatora, morace da ide sa jednim.
Sto se regulacije tice ja to ne bi da se radi vremenski. Koliko sam ja pohvatao stvari meri se kolicina CO2 u prostoriji, i ona mora da se krece izmedju 1700-2000ppm. Mislio sam da povezem ventilator da prati te vrednosti i da se ukljucuje kad CO2 prebaci npr 2000ppm, i da radi nekih 5min. I sve tako u krug. Jel gresim?
 
Snasao sam se za aparat, nije me kostao nista. :osmeh:
Da li sam dobro shvatio problematiku vezano za CO2 i ventilaciju? Jel je tu poenta odrzavanje nivoa CO2 ili ima tu jos necega?
 
Nazad
Vrh