Startovanje uzgoja šampinjona - kako početi

...... @ peto .....

Kao prvo hvala. Imam vec jednu takvu preporuku sa strane proizvodjaca komposta. On preporucuje prvu dezinfekciju pokrivke sa formalinom ili peralom (zavisno od temperature), pa tek posle prvog prelopatanja pokrivke, tj.posle 10-12 dana, opet vrsiti dezinfekciju protiv Mikogone sa "sporgonom, oktavom ili mirazom". Sada moje pitanje: Dali bi takva dezinfekcija, kao sto ti kazes, sa mirazom, benomilom ili oktavom zamenila taj peral sasvim, ili bi svejedno trebalo dodati neko sredstvo za kompletnu dezinfekciju pokrivke?

Poz.
 
Ako si pokrivku trtirao prilikom postavljana na brikete pozelno je da se polije isa oktavom ili mirazom. Posle prekopavanja ne treba vise nikakva hemija samo malo zali vodom da se zemlja lakse poveze.

Postavio nize na ovoj strnici dijagram gde imas i nacin zalivanja.

Dezinfekcija ide prvi dan kada se postavlja zemlja a ostalo je samo voda.
 
@peto

Jel je potrebno vec u fazi inkubacije da recirkulisem unutrasnji vazduh sa tubu-cevom na ventilatoru, ili to tek ide posle pokrivanja?

pozz
 
@LUKA_SD

Za vreme inkubacije nije potrebno svezeg vazduha. Jedino sada zimi ako temperatura u kompostu dode na kriticnu temperaturu moze se ubacivati hladan vazduh, umesto da se ukopcava klima za hladenje.

Leti ionako kada je spolna temperatura visoka samo klimom laditi do posle prekopavanja, pa se tek posle pocinje sa svezim vazduhom. Imas na ovoj stani dijagram i o CO u prostoru.
21sy6p.jpg
 
Puno hvala na dijagramu...

Izvini sto te gnjavim peto, ali danas sam ubacivao kompost, pa mi je naravno sve novo, ne znajuci dali su trenutni parametri tj. temperatura komposta i vazduha, dobri ili ne.

Oko 11h sam ubacio prilicno hladan kompost, i sada (15h) i dalje je relativno hladan sa 15-18° iako je temp. vazduha 21-24°.

Dal je to normalno da duze potraje dok kompost postize potrebnu temp.od 24-26°.

Dal preporucejes da ukljucim ventilator da mesa unutrasnji vazduh da bi se izjednacila temp.u celoj prostoriji?...mnogi kazu da je cak neophodno...!?


Pozdrav is Smedereva
 
Pa kompos se oladi na ovim temperaturama prilikom transporta, nista ne radi ostavi kako je. Vazduh ti nije potreban, sto manje kiseonika ima u prostoru stim ce pre da krene da se zagreva, prorasta kompost. Videces oko belih zrna zita kojim is kompost pomesan polako ce da se stvara bela masa kao paucina. Kada bude oko semena paucina velicine 5 dinarki onda iseci gornj deo najlona na briketu. Ostavi sa stane oko 4-5 cm najlona na briketu kada budes stavljao zemlju bude kao zid da se zemlja ne raspe. Znaci skalperom iseces kocu na najlonu ako je briket 40x60 iseces rnajlon 30x50 i vratis nazad na briket. Ako zuris da pre krene onda ubaci butansku grejalicu da greje usput trosi kiseonik i imaces bolji efekat.

Oko 11h sam ubacio prilicno hladan kompost, i sada (15h) i dalje je relativno hladan sa 15-18° iako je temp. vazduha 21-24°.


Nemoze to tako brzo da se povrati videces sutra. Posto imas u prostoru 21-24stepeni treba da odrsdi sam od sebe.
Sto se ventilatora tice nemoras, jedino ako imas uslov da ventilator vuce vazduh sa dna prostorije i da duva ipd plafon celom duzinom prostorije.
 
Jeste, upravo sada imam temp.u kompostu oko 23°....

Kako ti radis dezinfekciju pokrivke? U mesalici, na betonu..?
Koje metode preporucujes ti?
 
@LUKA_SD

Samo obrati paznju da ti kompost ne prede 30 stepeni. A ko kojim slucajem dode do toga ladi ga sa spoljnim vazduhom. Ventilatorom ubacuj hladan vazduh kroc najlon koji je razucen po celoj duzini prostorije i ima rupe na gornjoj strani da ne duva direktno na brikete a kasnije na sampinjone.

@ismo

Pises 200m2. Mogao bi malo da obrazlozis tih 200 kvadrata. Jedna prostorija ili vise prostorija. Stelaze koliko spratova ili samo po zemlji. Ima tu sto stvari da se razjasne pre nego se kaze klima ta i ta. Koliko briketa nameravas da ubacis, odjednom ili u vise prostorija po manje kolicine. Ovako iz stomaka nemoze se dati nikakav savet.
 
Peto ko bi drugi nego ti.Ja sam na ti(nadam se da ne smeta,jer te vec smatram prijateljem).Da upravu si kada kazes da je to onako kao iz stomaka,Jednom si mi objasnio da trebam podeliti prostoriju na 4 pa i 5 dela.Za sada nemam police,samo na podu(nadam se za pocetak),niti pa znam koliko cu briketa ubaciti.Verovatno cu poceti sa jednom manjom kolicinom da bih jednostavno receno,vezbao i po ceni totalnog gubitka.Tek sam u izgradnji objekta,15x15metara i visine 4 metara,sa tvrdim materijalom,betonskim podom,betonskom plocom,duplim izolovanim zidovima.Eto otprilike kako ce izgledati objekat(zbog zime radovi stagniraju),pa pitam za klima uredaje jer moram da isplaniram mesta gde cu da ih postavim i da bih iskoristio ovu pauzu,da nabavim klima uredaje.Toliko ih ima u prodaji,da te glava zaboli.Eto otprilike Peto to je to,da ti makar malo docaram sliku pa ako imas nekih preporuka kako i sta dalje.Moji su planovi na duze staze,sa mogucnoscu da udvostrucim velicinu objekta,pa zato kazem necu se nimalo razocarati ako mi pocetak bude tezak i sa gubicima.
 
@ismo
Jesi li vec temelj izlio ili ces tek pocetisa izgradnjom od 0. Vidim da imas i potok koji si spominjao odma pored kuce i sa tim ima raznih varijanti, zavisno kolika je temperatura vode leti. Ako za pocetak oces samo po zemlji onda ti skoro i netreba klima. Ako ti je objekat 15x15 dali mozes da napravis dve prosorije, sa pregradnim zidom u sredini. Obavezno ostavi hodnik ispred prostorija minimum 2m da mozes da unosis kompost u prostorije. Zadni zid sa jednim vratima za svaku prostoriju, iznosenje starog komposta. Ako nisi betonirao jos pod obavezno napravi pad prema zadnjem zidu da kada peres prostoriju ima gde voda da se sliva. Da ne ukrstas puteve starog i novog komposta, higijena je jako bitna. Eto za pocetak je to. Ako imas jos kojih problema pisi.
 
@peto

strogo pazim da temp.komposta bude 23-25°. Naravno merim temp.na gornjem redu (3.red), stim da je kompost na doljnom redu oko 20°. Nije to premalo? Micelijum ipak raste lepo i širi se kao na gornjem redu.

Rekao si za zemlju iz gr., da mogu direktno da pokrijem bez mešalice. Zar to znači da nije potrebno dodati kreča radi ph-vrednosti?
 
@LUKA_SD

Temperaturu mozes pustiti do 28 stepeni samo nemoj dalje da dozvolis da ode. Brze ce prorasti i pre mozes pokrivati. Kazes donja polica jel dignuta od zemlje ili je na zemlji.

Pokrivka ti je vec sa Ph vrednostima spremna za pokrivanje netreba nista dodavati.
 
@peto

Donja je podignuta oko 10cm od poda, a na podu imam plocice, tako da je relativno hladan...Ali posto u kuci grejem na smederevca, uvek mi stoju 2 lonca sa vodom na njema, koje kasnije ubacim u pecurkaru. Imam dupli efekat ---> Para greje kompost u donjem redu i stvara potrebnu vlagu od 90-95%...Tako bar privremeno zagrejem pod
 
Dobo da nisi stavio na zemlju. Koliko si briketa ubacio da grejes sa dva lonca tople vode i kolika je prostorija. Koji je dan od kako si ubacio kompost. Jesi li isekao dakove kako sam ti rekao ili su jos uvek zatvoreni. Vlaznost mozes da odrzis i sa polivanjem poda sa vodom, nadam se da imas prikljucak na vodovod u podrumu ili u objektu. Gardnerova prskalica moze dobro da ti posluzi. Dali imas odvod na podu za knalizaciju u objektu.
 
Objekat sam spremio po propisu proizvodjaca komposta, znaci imam i prikljucak na vodovod, odvod za kanalizaciju a i naravno grejem (jos, dok mi dozvol spoljasne temp.) sa klimom. Prostorija je +- 5/3,20/2m, a imam 95 briketa. To sa polivanjem poda, vlage radi, sam pokusao, ali ne postizem potrebnu vlagu jer mi voda ostala na plocicama i samo jos vise hladila kompost. Pa sam zato probao sa loncima, a to funkcionise ekstra....7. dan je kako sam ubacio kompost, a i brikete sam isekao.
 
Onda je sve u najboljem redu. Za jedno 5-6 dana videces da se paucina sasvim povezala i ako probas da stisnes briket mora biti tvrd. Na povrsini od gore ne sme da se stvaraju bele grudvise nedo samo bela ujednacena paucina. Oko 90% povrsine najmanje. Onda mozes pokriti sa tresetom koji imas 1 dak ide na 6 briketa. Pazi samo da debljina pokrivke bude otprilike svuda jednake debljine oko 4-5 sm. Ako ti briket malo stoji nakrivljen onda i pokrivka mora tako stajati. Inace ce gde je tna porivka pre prorasti micelija a gde je deblje slabije ili nikako. dotle jos ima vremena pa cemo se cuti.
 
Peto kratko ali jasno,eto i mali saveti mogu biti od velike koristi.Svakako da ce mi biti potrebno jos puno tvojih saveta.Hvala ti
 
Svaka čast Peto 1 (tj. ::svaka cast:spavam:.

Odoh da pogledam, u arhivi, još neki broj časopisa SAM (sećam se da je podosta naučnopopularno pisano o uzgoju bukovače, šitake i šampinjona).

Živeli Samovci svih zemalja :ppozdrav: (a i šire :D) !!!
 
Nazad
Vrh