Startovanje uzgoja šampinjona - kako početi

Pravi ti je poso kad kupis za dva a prodas za jedan. :cool:


Kada si vec spomenuo slamu jedan nas drugar je poceo da gaji bukovacu i da kuva slamu. Sve je odradio po JUS-u limeni kazan mogo je da primi 10 bala slame. Kazan odigao od zemlje ozidao, napravio odak ko mala fabrika. Kada je trebao da vadi bale namontirao dizalicu sve naj -naj. Ali kada je poceo da lozi da zagreva vodu poco je da kuka kako mu treba mnogo drva da bi ugrejao toliku kolicinu mase. On je to sve radio pedantno po danu i racunica mu se nikako nije slozila, mnogo drva i ode pazar. Onda smo mu dali savet da ode kod vulkanizera i pokupi stare gume i da sa tim lozi. Poco da kuka sta ce komsiluk da mu kaze kada pocne da kulja onaj crni dim iz furune. Ubedili smo ga da kuva nocu kad se ne vidi dim od mraka. Tako je i radio jedno vreme, sada nismo u kontaktu tako da neznam dali jos uvek koristi stare gume.
 
peto1 pa što nije uradi da greje vodu na balu da ubaci celu balu u ložište i da vidiš? ili slamu ili kukuruzovinu da je pobalirao i verujem da bi već bilo malo neke računice ::namigivanje:: .

a ja to planiram da radim onako iz hobija za kućnu upotrebu znači jedno 5 džakova da odradim videću koliko mi treba za to bala slame al koliko sam ja čitao to se nekuva mislim dok se priprema supstrat nego kvasi seče prevrće itd i dodaju se neke komponente , e kad je gotov supstrat onda se prokuva ili napari da se ubiju svi štetni mikroorganizmi , pa onda ide u džakove i onda dolazi pšenica sa micelijama , a pokrivku planiram da uradim od glistenjaka isto ga naparim i prekrijem . ubacim sve u podrum i onda šta bude , opet ponavljam nemam adekvatne uslove a nemam ni gde da odradim nešto baš za to , nemam mesta , ali ko ne reskira ne profitira :haha:
 
Složenim biološkim i mikrobiološkim procesima uz stalno mešanje sirovina (pšenična slama, konjsko- odn pileće gnojivo, gips te voda) dolazi se do podloge za uzgoja pečuraka, komposta, koji se nakon pasterizacije zasejava semenom šampinjona.

Priprema sirovina za postizavanje visoke kvalitete vrši se uz stalno mešanje, ovlaživanje tokom 2-3 dana. Stalnim mešanjem teži se dobivanju savršenog homogeniteta, nakon čega se mešavina predfermentira na podu za aeraciju.

Fermentacija se odvija u potpuno zatvorenom bunkeru sa podom za aeraciju; time se postiže stabilno visoki kvalitet neovisno o meteoroloških uslova. Mirise i amonijak koji se stvara tokom fermentacije, ne izbacujemo u atmosferu, već se svi štetni gasovi sakupljaju u novoizgrađeni sistem bio-pranja, nakon čega sledi bio-filter (vidi: Life-projekt) čime se postiže filtracija gasova iznad 90%.

Iz bunkera se fermentirani, tzv kompost I. Faze u tunel za pasterizaciju gde se pasteriziranjem uništi mikroflora koja šteti razvoju micelije. Preostali mikroorganizmi podpomažu miceliju u procesu razgradnje hranljivih sastojaka. U stručnoj litearturi, ovaj proces se naziva kondicioniranje i njime se postiže bitna osobina komposta. tzv. selektivnost.
 
peto1 slažem se ja sa tobom u svemu što si napisao -prepisao- al vidi to je sve za turbo proizvodnju da ti dobiješ što više kg na što manjoj površini , u strogo kontrolisanim uslovima sa svim i svačim još pride ... al sve to košta ::novac:: , kupuješ supstrat , struja za grejanje hladjenje , dezinfekcije ... itd sve je to ok . Ali nezaboravi da gljive rastu slobodno i u prirodi de nema baš tolike stroge dezinfekcije i baš toliko kontrolisanih uslova nego se poklopilo par idealnih uslova i eto ti gljive ... Ko dezinfikuje šumu i ko održava temperaturu u šumi na 25 pa onda naglo spušta na 19 ? niko sve to ide samo od sebe sve je to priroda sredila sama davno pre nas , samo što su ljudi to malo usavršili . Normalno da prinos nije isti kao kod tebe u objektu namenjenom baš za gljive , al opet rodi nešto ...
E sad ja bi radio nešto izmedju prirodnog i savršenog , znači negde na sredini .
Pa jedne godine je bilo na običnoj napredkovoj njivi prema sasam sa leve strane žito . kombajn pokupio žito ostala slama pala kiša i posle odredjenog vremena nikli šampinjoni , pola pazove išlo da bere šampinjone za DŽ ::svaka cast::
I opet da napomenem ja bi to radio za sebe ne za prodaju nego da imam 2-3 puta nedeljno malo šampinjona za svoje protrebe .
 
@jhona DERU

Princip ti je isti radio 100 tona ili 100 kg. U Srbiji gde su neki zauzeli stare tunele gde je nekada isla pruga ubace na 1000 briketa i beru ga 6 meseci jer ja temperatura stalna i nije im bitno koliko ce brzo da oberu. Nista nisu ulozili osim sto su zazidali krajeve tunela. Sampinjone mozes gajiti i ovako. Ali na cistoj slami i humusom od glista tesko da ce nesto da se uradi. Nadi nekog proizvodaca u pazovi i od njega kupi 5 briketa i dak pokrivke da se ne zezas dabe. Pa to postavi u podrum i ostavi da vidis sta ce se desavati. Izmeri temperaturu u podrumu i ako ne prelazi 15 stepeni rodiceti samo malo sporije, tako da ces imati sampinjone bar 2 meseca i nece biti udarnih talasa za berbu nego tu i tamo koja taman za kucnu upotrebu.
 
Samo pazi da se ne izjednači temperatura u supstratu i u vazduhu, onda neće roditi ništa. Neka bude bar 1-2 stepana veća tempratura u vazduhu :cao:
 
peto1 pa dobro nisam mislio baš na samoj slami nego se dodaje još ponešto , a ima tu više načina pripreme hranjivog supstrata , ima sa slamom i rezancima od šećerne repe , ima slama i živinski stajnjak , ima kukuruzovina crvena detelina i još nešto itd ... Ali postupak traje jedno mesec dana znači prvo se slama isecka na 5-6cm pa se zaliva prevrće svaki dan dodaje se osoka i tako ide ...

A temperatura u podrumu sada je konstantno 20c pošto pratim tempereturu zbog vina i od ponedeljka kada sam počeo da beležim nemrda ni gore ni dole imam

ejtzs0.jpg

i stoji stalno na 20c dan noć sunčano oblačno isto , jel to valja za šampinjone 20c ?
A ovo što kažeš kupi 5džakova ... to jeste jednostavnije al nisam ti ja taj , meni će biti zanimljivije da ja to tumbam po dvorištu zalivam zezam se ... :haha: znaš eksperimentišem , tomije onako ... izazov da vidim dal ću uspeti .
Imam ja onu kasetu što je Zaharije prodavao još 2005 pogledaj račun
14jnp0i.jpg

i kad vidiš šta sve ljudi rade i kako ...da neveruješ a onu knjigu sam prostudirao 5-6 puta , al slažem se i sa tobom kad kažeš jedno je teorija a drugo praksa . Videćemo kad završim sa poljskim radovima onda krećem sa ovim . :cao:
 
Kupi one digitalne termometre koje mere i vlaznost u prostoriji, kostaju nekih 300 dinara. Imaju rezim da mere minimum-maksimum posle resetujes i ponovi je dovoljno jednom dnevno pogledati i videces kolika je bila maksimalna temperatura kao i minimalna. 20 stepeni ti je malo mnogo, bolje bi ti bilo da je negdr oko 14-15 stepeni. Jer se kompost greje prilikom prorastana micelije u kompostu pa moze lako da se desi da ti pobegne preko 30 stepeni a to je vec kriticna temperatura. Moraces resiti i ventilaciju i komarnike i CO2 da se ne koncentrise previse. Probaj meriti temperaturu na podu sigurno ima razlike. Necu puno da ti filozofiram kada pocnes videces sta ce se desavati pa imaces neku predstavu uzivo. I ja sam procitao sijaset knjiga i sve lepo pise a kad pocnes onda vidis da to nije to. I ja znam da vozim traktor ali neznam da orem sa njim isto ti je i sa knjigom i praksom.

Bio sam u Madarskoj na nekoliko seminara koji oni organizuju za glivareiu Bio-fungu i Smpinjon unionu, proizvodnja komposta me nije toliko interesovala vise je bilo reci o novim sortama semena i nacinu na koji se koje seme moze odradivati. Za svaku vrstu semena dobijas dijagrame koje bi trebalo ispostovati da bi rod bio dobar. I o bolestima sta cime sprecavati. Ali na prvo mesto stavljaju higijenu.

Pokrivku obavezno kupi jer sa humusom neces nista postici.
 
I ja znam da vozim traktor ali neznam da orem sa njim
Ni ja nisam znao do prošle godine , nikakva filozofija samo treba da dobro podesiš plug :haha:
Što znači da i proizvodnja šampinjona nije neka nauka ako sve uslove podesiš kako treba :ppozdrav:
 
Ni ja nisam znao do prošle godine , nikakva filozofija samo treba da dobro podesiš plug

E TO SAMO DOBRO vazi i za sampinjone. Samo dobro treba odraditi pojedine faze. Pokrivanje, nemozes po knjizi nego kada ti ocenis kad onda pokrivas. Zalivanje nije to basta da zalivas kada imas vremena nego
kada to uslovi traze. Prekopavanje pokrivke je opet ono kada ti procenis. Obaranje temperature temperature kada se pocnu formirati sampinjoni opet treba ti da odredis. Zato nije to bas teko jednostevno.
 
jhona DERU je napisao(la):
peto1 pa dobro nisam mislio baš na samoj slami nego se dodaje još ponešto , a ima tu više načina pripreme hranjivog supstrata , ima sa slamom i rezancima od šećerne repe , ima slama i živinski stajnjak , ima kukuruzovina crvena detelina i još nešto itd ... Ali postupak traje jedno mesec dana znači prvo se slama isecka na 5-6cm pa se zaliva prevrće svaki dan dodaje se osoka i tako ide ...

A temperatura u podrumu sada je konstantno 20c pošto pratim tempereturu zbog vina i od ponedeljka kada sam počeo da beležim nemrda ni gore ni dole imam

ejtzs0.jpg

i stoji stalno na 20c dan noć sunčano oblačno isto , jel to valja za šampinjone 20c ?
A ovo što kažeš kupi 5džakova ... to jeste jednostavnije al nisam ti ja taj , meni će biti zanimljivije da ja to tumbam po dvorištu zalivam zezam se ... :haha: znaš eksperimentišem , tomije onako ... izazov da vidim dal ću uspeti .
Imam ja onu kasetu što je Zaharije prodavao još 2005 pogledaj račun

i kad vidiš šta sve ljudi rade i kako ...da neveruješ a onu knjigu sam prostudirao 5-6 puta , al slažem se i sa tobom kad kažeš jedno je teorija a drugo praksa . Videćemo kad završim sa poljskim radovima onda krećem sa ovim . :cao:
Majke mi nisi normalan :haha: :haha: :haha: i sta kaze kaseta :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
@ Karalic

Jesi se izbanjao jel bilo i zenskog svete da te izmasiraju, cutis nista ne govoris da dogodine i jos neko ode da ti pomogne ako ne mozes svs da postignes.
 
Peto1 pozdrav.
Sta da Ti kazem, nije bilo lose.Hrana je bila kao Konc.logoru, ribe oko 75,80 godina. Sve u svemu internacionalno. Svedski sto, Francuski lezaj, Tursko kupatilo, Poljski WC :haha: :haha: :haha:
Pa nisam bio u banji za nerodkinje, nego za kicmu! :D
Mada , ni na forumu se ne desava nesto novo.Sve po starom. :cao:
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vaLZX5_FKKg[/youtube]
Post je spojen: [time]1256848691[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EGKulzFcpVk&feature=related[/youtube]
 
Peto jos jednom hvala.Odlicni snimci.Taman kada sam hteo da pitam prijatelje foruma,gde mogu nabaviti neki video prirucnik o uzgoju sampinjona,evo i tu odgovora u vidu ove kasete Zaharije Trnavcevica.Ali mislim da licna iskustva svakog od nas puno mogu pomoci.Nekada u nijednoj knjizi nemozes naci sto ces cuti preko ovog foruma.Hvala tebi na nesebicnosti i svim prijateljima.Nadam se da cu biti u prilici da i ja jednog dana pomazem pocetnicima.
 
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje uvezi dezinfekcije pokrivke... Propremio sam objekat i planiram ovih dana da ubacim kompost. Najveci problem (za sad) mi je nabavka peral s-a, jer formalin na ovim temperatura ne bi delovao. Dal neko od Vas zna, gde se moze nabaviti u SD-u ili u okolini taj peral S, ili mozda postoji i neke drugo sredstvo za dezinfekciju pokrivke:haha: Ako da, kako iskustvo imate sa njima?
Hvala Vam unapred.

Pozdrav iz Smedereva!!!
 
Potrazi u poljo apotekama Miraz ili Oktavu a moze i Benomil ide otprilike 1gr. po briketu.

Najbolje bi bilo da se moze naci Sporgon i Dimilin i Fundazol. To jezakon za pokrivku ali je jako skup i prodaju ga samo svrceri i to je tesko naci. Nekad je to bilo u Madarskoj sada je i kod njih reforma pa ga ne uvoze.
 
Nazad
Vrh