Zdravo svima..
Kada bih gradio sebi staklenik, ovako bih ga radio:
Da krenemo od onoga što je svima vidljivo na prvi pogled a to je materijal za pokrov:
Leksan je fin i moderan ali ja bih ipak išao na varijantu stakla, i evo zašto:
-staklo
će mi propustiti maksimalnu količinu svetlosti, do 92.5 %
. Staklenik gradim zbog biljaka, njihove zaštite u ranim mesecima u godini kada i napolju nema dovoljno svetlosti.. tako da je maksimizacija svetla u tom periodu moj prioritet Br1. Neka bude debljine 4mm, PULLED (jeftinije i propušta više svetla) nego FLOT (skuplje i propušta manje svetla).
-Neka ima krovište pod uglom od 35-45 stepeni, biće otporniji na sneg i grad.
-Grad će mi izdržavati do 2.5cm u prečniku
.
-Nebih koristio kaljeno jer je daleko skuplje. Ako se plašim grada i loma, pa jednostavno neću biti u stakleniku kada pada grad.
-Što se tiče letnjeg perioda kada imamo previše svetla, koristio bih tkaninu za zasenu, staklenik je ionako mali pa tu tkaninu mogu stavljati i sklanjati i ručno. Takođe imam i sredstva za krečenje stakla i za skidanje tog kreča ako mi je prejako sunce. Pomoću tog kreča i novčića od 1 din mogu čak i da vino podesim količinu svetla koja će mi ulaziti u staklenik...
Konstrukcija:
-za krov: drvo ili aluminijum... Mora biti lagano !!!
-Za zidove čelik ili drvo.
Ovde ću morati da posvetim posebnu pažnju: zaštiti od korozije (tu drvo ima prednost), zaptivenosti staklenika (da nema promaje). Ako koristim PVC ili plastične materijale moram videti koliko su UV stabilni jer je čudo šta UV zraci urade sa plastičnim materijalom ako nije UV stabilan.
Obavezno bih uradio temelj.
Razmišljao o otpornosti na vetar, stvaranju potpritiska i natpritiska pri strujanju vetra. Koristitio bih sajle kako bih čitavu konstrukciju učinio još čvršćom.
Ovo je sve čega se trenutno mogu setiti. Ako mi još nešto padne na pamet, dodaću...
Srdačan pozdrav
Dragan