Spremanje rakije od jabuka

Opet imaš grešku.
Mlevenje ti nije dobro. Jabuka mora da se mrvi na sitne do srednje komadiće, a nikako da se pretvara u pulpu. Kao kada se tuca drvenim čekićem. Bar ti si teoretičar i znaš šta i kako oko pulpe.
Pustiću ovde sliku kako izgleda mašina za mlevenje jabuke koju sam ja napravio za pravilno mlevenje jabuke.
Kvasac i hranu za kvasac neću da pominjem jer ćeš reći da ne smeta-tvoja stvar ali opet tvrdim da je bio nepotreban u dobrom voću.
Da ne smatraš da imam nešto lično protiv tebe, samo ukazujem na nepravilnosti jer je forum javan i malo sprečavam dezinformisanje. Čitaoci će sami odlučiti ko je od nas dvojice u pravu i čiju tehniku primenjuju.
ps.ja takođe mlevenu jabuku nikada ne dosipam vodom, ali kod mene se stvori dosta tečnosti radi sistema mlevenja

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Sto ne napisa da ne valja kvasac staviti.
Nepravilnosti po smislu teorije dedinog spremanja rakije?
Bar da znas za cega da se uhvatis pa da se nalupetas - vec totalno pogresne teorije prosipas.
 
Ako ja napišem da ti lupetaš bio bih nevaspitan kao ti, pa to ipak neću uraditi.
Neka to ostane kod tebe kao tvoje ponašanje.
Takođe, pominjanje svako malo,mog dede pokoj mu duši, opet pokazuje tvoj nivo.
Ja tvoje počivše neću pominjati sigurno, jer je opet, blago rečeno, takođe, nevaspitano.
Tako da ako ne umeš smisleno diskutovati, preporučujem ti da i ne učestvuješ u diskusiji vređajući druge. Nema svrhe da se postavljaš kao profesor jer to ovde ne prolazi.
Ako želiš svoje tehnike prezentirati, u redu je, ali ne pljuj po drugima, nego budi tolerantan.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ja evo već tri godine pečem rakiju od mojih jabuka. Ima tu raznih sorti. I slatkih i nakiselih i kiselih. Većinom sve se radi tako da se prikupi određena količina potkupljanjem. I to je zato što ne koristim hemiju u potpunosti da je zaštitim. Generalno je operem, izvadim peteljku i odstranim trulež ako je ima. Sameljem na mašinu i dobije se smeša koja nije mnogo sitna uz dodavanje enzima. Kad stavljam u bure dodajem po malo kvasca ovog za voće i rakije i tako dok ne napunim bure na 80% njegove zapremine sa dodavanjem tople vode jer mi je uvek jabuka hladnija od kvasca. Sve to dobro izmešam zatvorim bure poklopcem i najlonom da bilje zadihtujem. Naravno na poklopcu imam rupu kroz koju stavim malo crevo i na u čarapu stavim kesicu ili dve vinobrana, a crevo na drugom kraju je uronjeno u sud sa vodom i vinobranom. Prva 3-4 dana mešam 1-2 puta u toku dana. Posle 7 dana dodam polovinu potrebne količine hrane za kvasac i tako posle 14 dana od sipanja. Posle 21 dana od sipanja u bure idem na pečenje. Ne odvajam pvenac kod blage i idem dok iz lule izlazi na 3 grada. Kasnije kad ispečem svu jabuku onda radim prepek. Ove godine prvi put koristim ove kvasce, enzime i hranu i mogu raći da sada dobijem duplo više rakije (blage), a i ona mi sada kreće na 22-23 grada. Dok sa radio sa pekarskim kvascem i dodavao 3% šećera kretala mi je sa 15-16 gradi. Što se tiče arome ja imam par stabala stare jabuke Petrovače i sama rakija je lepog mirisa. Mada ću ove godine imati i neku malu sitnu jabuku (msl na plod) koja uskoro stiže i koja je kiselkasto-slatka i jako lepo miriše. Ali ne znam zašto, ona svake druge godine mi rađa. A rodi obilato.
Eto ja tako radim i ja sam zadovoljan. A da li grešim sigurno je tako i znam da može to još bolje. Polako se učim i usavršavam.
 
Sve u skladu sa sagovornikom, svako dobije onako kako uzvrati.
Pogotovo kada sagovornik pokusava da nadje gresku i onda se nalupeta najstrasnije.
@MIRBAN to sa plodonosenjem je alternativna rodnost, mozes je malo korigovat sa jacom rezidbom u godini jace rodnisti, znaci posle slabije godine ostrija rezidba, ali generalno msm da kad saberes prosek dve godine si opet na istom, ovako bar nemas posla kada je slaba rodnost.
Naravno da joj ne fali nista da stoji.
 
Uzimam tj.kupujem od istog čoveka rakiju godinama. Već dve godine samo od jabuke.
Zadnju turu od 6l uzeh prošle nedelje ali nije ista u smislu i žena i ja dobijamo gorušicu od nje posle jedne čašice.
Koji je razlog toga?

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Probaj drugu rakiju, kod nekog kod koga znas da valja, da utvrdis dal je problem do rakije ili imas problema sa zeludcom.
Dal pali grlo kada je pijes?
 
ubovicratko verovatno ću je ove godine dobro orezati i time razrediti. Ona sad sledeće godine treba da ne rodi ali ću je ipak orezati. Želim da je ma oformim da bi mi lakše bilo da oko nje radim u vezi same zaštite. Generalno kod mene je problem što ja koristim vrlo malo hemije za prskanje i moguće da i tada je koristim nije dobar momenat (rano ili kasno) i zbog toga imam da mi je voće napao crv i zbog toga ne može da dovoljno sazri na drvetu nego imam dosta padalica. Naravno imam u većoj meri plodova na drvetu koji su zdravi i dobro zreli ali bi trebalo to da bude u bar 90%. Jer tako onda i sirovina za rakiju će biti još bolja a samim tim i rakija kvalitetnija. Dakle ja samo od svog voća spremam rakiju i pošto se polako usavršavam u svim segmentima nadam se da ću jednog dana doći do toga da mogu da kažem da pravim jako dobru i kvalitetnu rakiju. Ona je i sad dobra ali znam da uvek može još bolje.
 
Probaj drugu rakiju, kod nekog kod koga znas da valja, da utvrdis dal je problem do rakije ili imas problema sa zeludcom.
Dal pali grlo kada je pijes?
Probali, drug doneo da probam, zljivu, lozu, dunju i kajsija. probali po casicu nema podrigivanja nema gorusice.
Supruga probala posle apr dana opet jabuku i opet je gorusica davila, nema da gore usta, samo klizi, rekao bih da je ista rakija psoto ima tu tamniju boju, lici na zejtin. Sem sto davi gorusica nisam primetio jos razlike.
Ne znam od koju godinu mu je ova mzoda je mesao jos neku vocku
 
Pa ne bi trebalo ni od mesanja drugih vocki, mozda je nedovoljno odvojio prvenca msm da je mozda tu problem, to mozes prepoznat kad otvoris balon gde je rakija pa osetis neki jak miris slican acetonu
Ako osetis tako nesto samo prebaci litru u drugi sud da imas vise mesta u balonu jer ti visi alkoholi najpre ce preci u gasovito stanje pa otvori par puta balon da izadju (dunes u balon)
Moguce je i da je samo svez prepek pa nije izluftiran (na nacin gore opisan)
 
E hvala nisam to znao. Probaću da otvaram balon pošto sam presipao odmah litar za konzum ž

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Izaslo je izdanje rakijski kod 25306570 sa celokupnim prakticnim opisom spravljanja vise vrsta rakija.
Covek koji ima destilaru je pisao knjigu
Inace sam kod je ustvari 25-30 meka, 65-70% prepek kada se izmeri.
 
Isao sam kod tog coveka koji je pisao knjigu u selo Majdan ispod Rudnika i zatekao sam ga kako pece krusku od kaludjerke.
Kupio sam knjigu i procitao je.
Inace covek nema registrovanu destileriju ali pece za sebe i prijatelje. Zanimljiv i pun prakticnog znanja.
 
Ljudi iz tih krajeva su jako interesantni i dosta je onih koji su ostavili neko kreativno nasleđe.
Prof. Boža Petrović je, takođe, iz tih krajeva.. Napisao knjigu 'Stare srpske kuće', koja u mojoj biblioteci zauzima počasno mesto..
 
ubovicratko verovatno ću je ove godine dobro orezati i time razrediti. Ona sad sledeće godine treba da ne rodi ali ću je ipak orezati. Želim da je ma oformim da bi mi lakše bilo da oko nje radim u vezi same zaštite. Generalno kod mene je problem što ja koristim vrlo malo hemije za prskanje i moguće da i tada je koristim nije dobar momenat (rano ili kasno) i zbog toga imam da mi je voće napao crv i zbog toga ne može da dovoljno sazri na drvetu nego imam dosta padalica. Naravno imam u većoj meri plodova na drvetu koji su zdravi i dobro zreli ali bi trebalo to da bude u bar 90%. Jer tako onda i sirovina za rakiju će biti još bolja a samim tim i rakija kvalitetnija. Dakle ja samo od svog voća spremam rakiju i pošto se polako usavršavam u svim segmentima nadam se da ću jednog dana doći do toga da mogu da kažem da pravim jako dobru i kvalitetnu rakiju. Ona je i sad dobra ali znam da uvek može još bolje.
Gde se ne koristi hemija mora da ima dosta padalica, kojoj nista ne smeta za rakiju.
Licno ja bih pre probao rakiju od padalica, nego onu sto je radjena celokupna zastita.
A i ovo za altenativnu rodnost, upozorenje ako preteras sa rezidbom zna biljka da odbaci plod da gura samo vegetativan rast - zato oprezno
A opet ti kazem posto rakiju radis ne igra ti ulogu da svake godine imas istu kolicinu.
Koje vrste voca imas, mozad ti mogu dat savet kojim sortama da prosiris vocnjak pa te nove drzi u kondiciji?
 
Ubovicratko pisao sam da imam i sljivu i krusku i jabuku i dunju i kajsiju i breskvu. I naravno za kucu tresnju visnju musmulu. Ali je sve to drvo dva od svake sorte. Neke i ne znam koje su. Ima i ovih novih i onih starih sorti. Neke vocke vidim da mogu da daju dobar i kvalitetan rod i da od nje mogu da imam lepu rakiju. Sad pokusavam da sa ocem nakalemim te neke sorte u vise komada da imam i da mogu da ih sistemski tretiram i da u isto vreme dobijem dovoljnu kolicinu da mogu to u jednom vremenu da ih preradim i ispecem rakiju. Ovako se sve to prolongira. Pa evo od vremena kada je stigla kajsija ja skupljam svo voce preradim ga spakujem u burad pa sacekam malo pa ispecem meku i tako sve u krug. Dakle od jula to traje. Bas sam danas skupio dunju koju imam i sutra cu je obraditi i staviti u burad. A jos imam neke jabuke koje mi teka sada pristizu. Dakle do kraja oktobra cu sigirno jos ovako raditi. Uz naravno pecenje meke od onoga sto je stiglo posle vrenja od 21dana. A kad sve to prodje onda ide da se radi prepek. Nadam se da cu do nove godine zavrsiti. Mnogo je to ali se ja ne zalim. Krenuo sam u ovo i sad nema nazad.
 
Nemas potrebe proveravat sta valja za rakiju, sorte se znaju.
Sljiva pozegaca,ranka,turganja i metlas - od novih lepotica
Jabuka bitno je da napravis balans koliko slatkih toliko kiselih i nakiselih
Kajsija madjarska najbolja, ruza i ns rodna
Dunje necu ti kazat jer je lesovacka veliko djubre kao biljka
A za krusku nabavi podloga pa se javi za plemke
Mada ako mislis peci onda ti je bolji posao brdo jedne sorte pa i sakupljanje a i komljenje bude bolje.
 
Imam jedno staro drvo ranke crvene. A imam i 7-8 podloga dzenerike koje su se dobro primile. Na njih cu da nakalemim ranku. A moguce je i da cu uzeti jos toliko podloga pa da nakalemim od moje lepotice i to ce biti dovoljno. Za krusku imam dva tri drveta koja dobro radjaju. I kruske su jako krpne i slatke i dosta socne. Vec imam 8 podloga koje su se primile i na njih cu ih nakalemiti. Ostaje mi da pronadjem jos par kom podloga divlje jabuke i onda cu na njih da nakalemim par jabuka koje su i slatke i nakisele. Lepo radjaju i dobre su. Kajsija imam 5 stabala ali mi je problem sto ih mraz zeza vec par godina. A dobre su. Dunju imam 2 drveta vranjske i one su starije i moram da joj obnovim grane. Jos 3 nove imam i to trijumf vranjsku i leskovacku. Sa njima nemam problem i lepo mi se odrze.
Jedino moram da resim problem ostalog voca da ih zastitim od crva koji ih napada i zbog toga mi mnogo otpada pa ne sazre do kraja. Ali resice se i to. Trulez ploda nemam.
Polako cu sve to da ispravim i onda cu imati kvalitetan materijal za dobru rakiju.
 
Nazad
Vrh