Spremanje kombajna za žetvu

Pazario sam i ja jednog matorog malog zmajceka 131 moze li mi ko reci kako se menja kais varijatora voznje i na sta treba obratiti paznju prilikom zamene?
 
Evo, zadnjih dana bio na selu i skinem s kombajna jedan dupli prst i idem opet pokusati izbiti nitne iz njega... s donje strane obrusim, stavim ga u skripac, i uzeo izbijac i cekic od 2 kg i JEDVA sam jednu nitnu nekako uspio izbiti. Uzmem drugu stranu duplog prsta i bez busenja nije islo. Nije nitna htjela ni krenuti van, a kamo li da ju izbijem normalno...

Da stvar bude gora, uzeo sam nove nitne na mjeru za prenitavanje kontranozica, i da si Bog nema sanse da ju normalno raskujem il malim il velikim cekicem. kad ju raskivam, cjeli dupli prst odskace, a nitna se ni ne pocinje raskivati. Pukao mi je film i otisao u trgovinu po sarafe s upustenom glavom i nove kontranozice cu sarafima fiksirati, a nitne su probali svi seoski majstori raskovati i ni jednom nije poslo za rukom da zakuju kako treba. uvjek se plocica klimala i ja sam poludio.

Danas ili sutra idem redom izbijati nitne i sarafati nove plocice, i znam da sam miran neko vrijeme.

Da stvar bude bolja, kad sam kosu vadio iz hedera, primjetim da je prut kose pukao, i to bas pri pocetku, i na rupi izmedju nozica. ne moze se variti, sigurno ce puci. Na svu srecu imam rezervni prut, ali sad moram cjelu kosu prenitavati bez veze...

Stvarno me taj heder izludjuje...
 
Danas smo izašli da pokosimo jednu parcelu ječma a probila ga trava (ljulj).Kosa seče ni ne oseća.takoreći nečuje se da radi.Ipak je ovaj sistem sa reduktorom isplativa investicija.Šteta što nas je kiša oterala sa njive pa moramo ponovo kad se ovremeni na istu parcelu.
 
bobo,mozes taj prut da iskoristis,odseces tu gde je pukao ako je pri kraju,stavis ponovo pogon kose na zdravo a na drugoj strani dovaris i nastavis prut,ja sam tako i haj puta radio,na onom kraju nije opterecenje,imam vise prutova a imam i jedan rashodovan koji koristim bas za te stvari,uglavnom gledam da nastavak ili spoj dodje na pola noza tako da ga nitna spaja i samo zavaris dobro brusilica poravna i teraj,naj brze nego da skidas sve nozeve i pakujes na drugi prut,na mom 142 sam sve nitne koje idu kroz onu glavu kose stavio 6mm nitne a fabricki su 5mm,razbusim i nema pucanja nitni a dalje su sve 5mm :cao:
 
pozdrav,
evo i ja da se javim..

ja sam pri kraju remonta..
ostalo je samo još :
- štelovanje kose,
- montaža lađe i sita,
- štelovanje podbubnja..

@Bobo, da li možeš da mi pošalješ još jednom podatke o štelovanju, da ne tražim na forumu... a i možeš da postaviš te par stranice iz onog uputstva ovde na forum ili na pp :ppozdrav:

ispalo je da sam i menjač remontovao..

a danas sam probao bubanj i prijemni biter... NEMA DA PISNE.. sve pod konac.. prvo štelovanje remenice prijemnog bitera po knjizi sa novim remenom.. dobio sam 950 o/min., čak sam i razradio onu polugu tj. navoj sa kojom štreluješ brzinu bubnja, bila zapekla čak je i čekić radio :udri:

uzgred dok sam radio prekjuče ispadne mi čekić iz drške i rokne me pravo u zglob na levoj ruci.. i bolelo ko ludo, alli sam se snasao i otišao do neke bake koja namešta ekstremitete :D i namesti mi tako da je sad već i prošlo... ::svaka cast::

Koliko je najbolje postaviti br.obrtaja bubnja za ječam a koliko za pšenicu??

i da li imate neke predloge kako najbrže da odradim štelovanje kose?

pozdraV iz kišnog Niša, hi... danas je bio i grad pomalo :kisa:
 
za vecinu kultura mi se oko 950-1000 okretaja pokazalo najbolje, samo korpu dotezem za jecam, za psenicu malo raspustim ovisi kakav je usjev, jel jak il slab, koliko je krupno zrno, to u hodu stelas, jako je bitno kakve su sinje na bubnju.

Pokusao sam bas uslikati par stranica iz uputstva, i mutno je. Sutra ako se sjetim, dobit ces sliku stranice za stelanje po kulturama od A do Ž...

Sto se nitanja kontranozeva tice, nije problem u majstoru, vec u nitnama... kad nitam nozice na kosu, idu odlicno bez problema, ali ove nitne su neke cudne, pre tvrde su i ne daju se raskivati lijepo...

Za 100 nitni sam u BiH dao 20 i nesto KM, a ovdje za te novce mogu dobiti 100 sarafica s plocicama i "plasticnim" maticama... I nozeve cu ja zavrtati za kosu, 100%, samo dok ih nadjem...
 
hvala Bobo..!
Šine su odlične! podbubanj sam ispravio i razradio... tako da mislim da neće biti problema!
očekujem sutra slike pa da naštelujem i još par sitnica i spreman za žetvu!!!
pozdrav!
 
koliki je zazor na ulazu, na 10-oj šini i na izlazu:haha:
i kad otvoriš skroz onda vratiš na 4 položaj od mogućih 5 =:haha: da li je tako?
 
Znaci, ovako:

Skroz otvoris korpu i vratis rucku na oznaku 20. Okreci bubanj dok se jedna sinja ne poklopi s 1. sinjom korpe i tu treba zazor biti 20mm Pazi da je i s jedne i druge strane jednak zazor. Pri ovom postelavanju, zazor na 10. sinji treba biti 11mm, a na zadnjoj sinji 5mm. Pazi da su zazori jednaki sa svake strane...
 
Meni su pobrisane oznake... tako da ne znam na kojoj je rupi oznaka 20??
ali merio sam i konstatovao sam da je ceo podbubanj na desnoj strani (gledano ka napred-hederu) manji za 5mm od leve.
a izmerio sam !
ulaz: 30 mm
10-a: 15 mm
izlaz: 10 mm---

gde šelujem ulaz ... mislim na ulazu levu i desnu stranu da budu u ravvni?
 
pa ona sesterokutna osovina na kojoj je ekscentar koji pomice korpu gore-dolje mora biti ravna. ulaz treba uvijek biti jednak, bez obzira na sve, ako je ta osovina ispravna. nema se od cega ni smotati...

Oznaka 20 treba biti cetvrta gledano od hedera.

Oznake idu (gledano od hedera) 32 28 24 20 26 12. To su mjere zazora na ulazu u bubanj.


Ja inace danas uspjesno izbijao nitne iz duplih prstiju. Original prsti imaju nitnnu 5.5mm i dok nisam skuzio sistem kako mi najbolje pase cekicem od 2kg sam si izrazbijao cijelu lijevu ruku. kad sam skuzio nacin za fiksiranje duplog prsta, OZEZI PO NEJMU KAO DA JE TUDJI i nitne su ispadale ko truli zubi. samo sam jedan dupli prst smotao, jer se nitna nikako niej dala istjerati. takodjer sam naletio na 3 para duplih prstiju koji u sebi imaju nitnu 4mm ili cak i tanju, a prostor ispod kontranoza je supalj. takav dupli prst je u pola laksi od onog original "punog" prsta i te nitne sam izbusivao.

Sad su kontranozici fiksirani saraficima ma zo je milina ziva... samo sutra jos drugu polovicu hedera i poravnavanje prstiju u ravninu, i prelazimo na remont kose i dotezanej sarafa na hederu, jer je cjeli jadan raskliman ;)
 
Bobo je napisao(la):
pa ona sesterokutna osovina na kojoj je ekscentar koji pomice korpu gore-dolje mora biti ravna. ulaz treba uvijek biti jednak, bez obzira na sve, ako je ta osovina ispravna. nema se od cega ni smotati...

Oznaka 20 treba biti cetvrta gledano od hedera.

Oznake idu (gledano od hedera) 32 28 24 20 26 12. To su mjere zazora na ulazu u bubanj.

Bobo.. nisi li malo pogresio??
da li je 26 ili 16?
a ja sam brojao rupe.. nisam siguran 100% i mislim da su 5 komada?!

hvaala na odgovoru..
poz..
kad ce slike?
 
Tako je! 16 je, ne 26 ;)

Moj kombajn ima 6 rupa za 131 ne bih znao, ali bi trebalo biti isto sve...

Slike nece ni danas, jer sam tek maloprije kuci dosao i sad jos malo krecem u "provod"... Izvini, ali eto.

kazem, napisi koje kulture trebas, pa cu ti prepisat iz knjige sve sto trebas, a kad stignem, poslikat cu ti cjelu tablicu s pocetnim podesenjima.
 
ok. hvala..
moj je 132-a!
a sutra ću ispisati lepo oznake.. tek da se zna... hi hi
da potvrdim!
oznaka 32 je najbliža rupa HEDERU a 12 je najbliža barem kood mene SORTIR CILINDRU!!!

trenutno mi je potrebno za:
- ječam,
- pšenicu,
- tritikale . stočnu pšenicu,
- ovas,
- suncokret

hvala unapred..
možeš mi i poslati na mail.: ostace u inbox.u
mail je : timi.nis@gmail.com
hvala bobo unapred!

a evo ja danas kačio heder i problemi nevidjeni...
stvari stoje ovako..
ja sam inace menjao i stavio sam sada nova kućišta prijemnog bitera i kad sam kačio heder, nikako da upadnu kućišta gornje osovine hedera u ležište kod p.bitera.
onda sam lepo uzeo flašencug i navukao na desnu stranu.. ali levu bližu platformi nikako...
upada donja rupa na rupu.. ali gornja dodje do polovine i kraj!!!! i ne mogu da zakačim klinom..
ne znam više šta da radim.....

dajte savet--.- URGENT!!!
pozdrav!!!
 
I ja sam muke mucio s hederom, pa sam ga vracao vise manje na silu... Zavezao lancem heder za platformu i polako sam ga dizao. lanac se utezao i tako uvlacio heder u sjediste i tako sam ga tek vratio na mjesto...

Izbjegavam odvajanje hedera od kombajna i za promjenu kucsta prijemnog bitera ga nije potrebno odvajati od kombajna, samo ga dobro fiksiraj da ne izleti iz lezista i sarafaj...

tako je 32 je najbilza hederu

Psenica:
bubanj 850-1050 okretaja
Ulaz na bubnju 8-16mm
Gornje sito otvoriti na 1/3, a donje 8mm ili 11mm
Usmjerivaci vjetra su u knjizi glupo objasnjeni, "Trazi" najbolji polozaj koji ti pase, a vjatar bi trebao biti skroz otvoren.

Jecam:
bubanj 800-1050 okretaja
zazor ulaza 8-16mm
Donje sito po knjizi 16mm, ali ja tjeram na 11 sve ostalo osim zobi, tako da ono...
Sve ostalo kao i za psenicu

Zob (ovas)

Bubanj 1000 1150 okretaja
zazor ulaza 8-16
gornje sito otvoreno na 1/2 a donje sito 16mm

Za ostalo cu ti postaviti sliku, pa ces vidjeti sve detaljno...
 
hvala Bobo! ::svaka cast::

evo ja danas zavrsio limarske radnje sa limarom.. pokrpili sve rupice i napravili dodavač (gde ide spirala od elevatora neovršene mase) tako da je ostalo samo jos -štelovanje kose, -da zakačim sabirnu ravan sa ladjom namestim sita i da zafarbam sve intervencije od danas... hi
tako da se nadam da ću za 2 dana da ga i probam sa jednom vrecom pšenice .... pa onda PRANJE i glancanje... i spremni čekamo žetvu!!!

hvala jos jednom za info i posalji mi slike podesavanja podbubnja. .. tehniku i tabelu za sve žitarice--
pozdrav
:ppozdrav:
 
Ko ima podizače polegnute slame na hederu? Koliko ide podizača na heder od 142? Koliko gusto treba da se postave?
 
Nazad
Vrh