Sorta maline - Fertodi zamatos

Ove godine mu je prvi rod pa cemo videti.
Jel ti rekao koje prinose ostvaruje?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
I ja sam kupio 50-ak komada za probu, takođe na dve ili tri ima guka. Koliko vidim, ovo je ozbiljna bolest za koju nema leka. Na par metara mi je neka vinova loza i neke voćke, ne znam koliko je ovo zarazno za druge voćne vrste, da li da vadim ili ne?

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Ne najbolje, jer su mi prodate sadnice iz semena, malina je dosla na rod ali sitna ubij boze kao divlja.
Nekoliko agronoma je gledalo i svi su rekli da je iz semena.
Bilo je na par mesta po 10-tak metara pravi Fertodi i zaista je odlicna malina.
I covek sto mi je prodao sadnice, kada je doterao rekao je sto ne stigne da obere ostavi da propadne i to je palo na zemlju, niklo i meni prodao.
Tako da ide vadjenje...

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jer se i po čemu razlikuje taj hibrid iz semena (biljka) od 'pravog' Fertodija? U Vilametu sam komentarisao sa majkom kako je boja tih koje su nikle iz nepokupljenih malina malo svetlija (moguće da grešim).

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Ima sitnije lisce i svetlije boje.
Novi lastar koji udara za sledecu godinu je bas svetao i ima bas mnogo sitnih trnica, skoro trn na trnu ali kad se dodirne mekani su na dodir ne mogu da ubodu.
Nisam slikao letos da se vidi razlika.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Evo su rezultati analize - mnogo bolji prijem je na prvoj parceli. Na drugoj parceli je popadalo lišće pre mesec i po dana.

Zanima me sledeće - kakva su vaša iskustva sa lrimenom Physiomax đubriva za kalcifikaciju i ima li ga gde u prodaji trenutno?
9ba0d45457e555660d3647119c571e45.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Čovek od koga sam kupio sadnice mi je ponudio besplatno da izvadim 300 komada odraslih i popunim lazove - da li neko ima iskustva sa sličnom praksom?

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Ja sam sada pre par dana prodao 1000 sadnica Glena tako coveku u Kovin, lastar je bio 2m i preko, on navodno kaze samo dobro zalivanje i primice se i doneti rod, e sada kako ce stvarno biti to ne znam.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Odradio sam preporuku u institutu i kod lokalnog zaštitara. Preporuke su poprilično slične, sem što iz instituta savetuju da preskočim NPK đubriva na parceli 1, a što se tiče kalcifikacije na obe parcele savetuju upotrebu PH+ ili Physiomax oplemenjivača zemljišta.

Našao sam vrlo interesantno štivo pa me zanima šta ostali misle o tome, da li je iko ovo praktikovao?

link: https://www.researchgate.net/publication/303356297_Biologija_rasta_i_razvoja_maline_Rubus_ideaus_L_kao_osnova_za_definisanje_pomotehnike_u_intenziviranju_sistema_gajenja?enrichId=rgreq-e1f5f6aee680a48cb3aac061bea94d10-XXX&enrichSource=Y292ZXJQYWdlOzMwMzM1NjI5NztBUzozNzA5OTIxMDgwNjQ3NzRAMTQ2NTQ2MjgxOTQ5MA==&el=1_x_2&_esc=publicationCoverPdf

Da li neko ima ili zna kako može da se kupi tj. nabavi knjiga: Ненадић Добрило, Славољуб Радојевић, Видан Николић, Тине Бошковић. Упутство за гајење малине, (пето допуњено издање). Ариље: Д. Ненадић, 2002. - [компјутерска припрема, графички дизајн: Д. Ненадић]?

Pa meni je u principu bitno samo da popunim lazove pogotovo tamo gde sam malo dalje pobio kolje, tj. nadam se ukorenjenju, a što se roda tiče ne bi bilo na odmet, ali ne mora.

Inače ovo mi je plan đubrenja (već sam počeo sa stajnjakom i Physiomax-om), tj. borim se da rastegnem žicu i povežem i sve to stignem, ali nadam se da hoću:
https://freeimage.host/i/H9DKbVV
 
Kiša lije ko iz kabla već 20 sati bez prestanka, tkd vezaće se same do proleća. Žao mi stajnjaka iznad parcele...
 
Imam u bašti po 5 metara Vilameta i Fertodija jedan do drugog, amaterski zasad za naše potrebe. Vilamet mi se u prvoj sezoni sušio zbog previše vlage u zemljištu, ove godine i pored obilnih padavina sve ok. Fertodi dosta slabiji i po buinosti i po boji i kasniji bar 10-15 dana od Vilameta, možda zato što mu je tek druga sezona. Uz to, prvi listići uz stablo su dobro bolesni, žute i suše se, iako je dobio tri antifungicidne zaštite.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Da li neko prepoznaje o kom problemu se radi? Prskana je quadris, signum i switch u zadnjih 15 dana...
9aa7b022401215efe66778573efa285e.jpg
b6031bc2881b5f916c1b43d4369b3810.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Ako nije svuda biće da je previše vlage - takvo je vreme trenutno, a verovatno je pregusto povezana na mestima gde trule listovi.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Svuda je, tj. sav fertodi. Pored na 2 metra je Vilamet, skoro neprimetni simptomi. Višak vode je svuda. Sumnjam na virus ili bolest korena. Nije rađena zaštita od grinje, moguće da je deo problema u tome, ali opet Vilamet nema problema. Ovo je Vilamet, red pored.
a2008b6ae71e22a24b9a476a00d38d84.jpg
b9d1a00030cbff6865a2d093b0ab4954.jpg


Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Novopočen sam u celoj priči ali mi nedeluje kao nedostatak nekog elementa, niti neko ozbiljno oboljenje. Lično bih uklonio listove koji su zaraženi i preprskao nekim biostimulatorom ostatak. Moguće i da su to relikvije koje je spržio mraz.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Evo, ovde je zemlja zdrava, radila se jesenja i nakon nje još 4 zaštite, tkd sumnjam da je bolest. Najverovatnije je slana spržila poneki list kao kod mene.
dfd092804df5ce6ab4258e5b0a1b5e7a.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Inače isti sadni materijal i tehnika obrade. Prva slika na smonici, druga na pseudogleju (mislim). Prva godina roda, na drugoj kasni vegetacija 20 dana u odnosu na prvu.
436f4ed1d89f34c670b810221e5e349d.jpg
9f1dc71bac0f2cb3c74df1d06d8e353e.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
A u ovom u dvorištu 32 metra ima par što se potpuno osušilo, vrv neka gljivica ali ignorišem.
bc67d22e27b0e8106be1aa5c73094319.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Simptomi deluju skoro isto kao kod mene. Žuto ljubičasti listovi i manja bujnost mahom u gornjem delu biljke. Pri zemlji dosta bujnije. I dalje nisam siguran šta je u pitanju, jer odmah pored imam Vilamet kome ništa ne fali. Prve godine se Vilamet sušio zbog viška vode, ove godine nema sušenja iako je više vode nego prošle godine. Zato sam i posadio Fertodi, navodno bolje podnosi višak vode.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh