Sorta maline - Fertodi zamatos

Lentic_98

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2017
Poruka
1.093
Ove godine mu je prvi rod pa cemo videti.
Jel ti rekao koje prinose ostvaruje?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Stevan_

Član
Učlanjen(a)
10 Apr 2018
Poruka
279
I ja sam kupio 50-ak komada za probu, takođe na dve ili tri ima guka. Koliko vidim, ovo je ozbiljna bolest za koju nema leka. Na par metara mi je neka vinova loza i neke voćke, ne znam koliko je ovo zarazno za druge voćne vrste, da li da vadim ili ne?

Послато са DN2103 помоћу Тапатока

Lentic_98

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2017
Poruka
1.093
Ne najbolje, jer su mi prodate sadnice iz semena, malina je dosla na rod ali sitna ubij boze kao divlja.
Nekoliko agronoma je gledalo i svi su rekli da je iz semena.
Bilo je na par mesta po 10-tak metara pravi Fertodi i zaista je odlicna malina.
I covek sto mi je prodao sadnice, kada je doterao rekao je sto ne stigne da obere ostavi da propadne i to je palo na zemlju, niklo i meni prodao.
Tako da ide vadjenje...

Dramićanin

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Maj 2022
Poruka
17
Jer se i po čemu razlikuje taj hibrid iz semena (biljka) od 'pravog' Fertodija? U Vilametu sam komentarisao sa majkom kako je boja tih koje su nikle iz nepokupljenih malina malo svetlija (moguće da grešim).

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Lentic_98

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2017
Poruka
1.093
Ima sitnije lisce i svetlije boje.
Novi lastar koji udara za sledecu godinu je bas svetao i ima bas mnogo sitnih trnica, skoro trn na trnu ali kad se dodirne mekani su na dodir ne mogu da ubodu.
Nisam slikao letos da se vidi razlika.

Dramićanin

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Maj 2022
Poruka
17
Evo su rezultati analize - mnogo bolji prijem je na prvoj parceli. Na drugoj parceli je popadalo lišće pre mesec i po dana.

Zanima me sledeće - kakva su vaša iskustva sa lrimenom Physiomax đubriva za kalcifikaciju i ima li ga gde u prodaji trenutno?

Dramićanin

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Maj 2022
Poruka
17
Čovek od koga sam kupio sadnice mi je ponudio besplatno da izvadim 300 komada odraslih i popunim lazove - da li neko ima iskustva sa sličnom praksom?

Lentic_98

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2017
Poruka
1.093
Ja sam sada pre par dana prodao 1000 sadnica Glena tako coveku u Kovin, lastar je bio 2m i preko, on navodno kaze samo dobro zalivanje i primice se i doneti rod, e sada kako ce stvarno biti to ne znam.

Dramićanin

Novajlija
Učlanjen(a)
7 Maj 2022
Poruka
17
Odradio sam preporuku u institutu i kod lokalnog zaštitara. Preporuke su poprilično slične, sem što iz instituta savetuju da preskočim NPK đubriva na parceli 1, a što se tiče kalcifikacije na obe parcele savetuju upotrebu PH+ ili Physiomax oplemenjivača zemljišta.

Našao sam vrlo interesantno štivo pa me zanima šta ostali misle o tome, da li je iko ovo praktikovao?

link: https://www.researchgate.net/publication/303356297_Biologija_rasta_i_razvoja_maline_Rubus_ideaus_L_kao_osnova_za_definisanje_pomotehnike_u_intenziviranju_sistema_gajenja?enrichId=rgreq-e1f5f6aee680a48cb3aac061bea94d10-XXX&enrichSource=Y292ZXJQYWdlOzMwMzM1NjI5NztBUzozNzA5OTIxMDgwNjQ3NzRAMTQ2NTQ2MjgxOTQ5MA==&el=1_x_2&_esc=publicationCoverPdf

Da li neko ima ili zna kako može da se kupi tj. nabavi knjiga: Ненадић Добрило, Славољуб Радојевић, Видан Николић, Тине Бошковић. Упутство за гајење малине, (пето допуњено издање). Ариље: Д. Ненадић, 2002. - [компјутерска припрема, графички дизајн: Д. Ненадић]?

Pa meni je u principu bitno samo da popunim lazove pogotovo tamo gde sam malo dalje pobio kolje, tj. nadam se ukorenjenju, a što se roda tiče ne bi bilo na odmet, ali ne mora.

Inače ovo mi je plan đubrenja (već sam počeo sa stajnjakom i Physiomax-om), tj. borim se da rastegnem žicu i povežem i sve to stignem, ali nadam se da hoću:
https://freeimage.host/i/H9DKbVV

Vrh