Soja 2024

Oko dve -tri nedelje posle soje sejane u prvoj setvi. Imao sam Kraljicu postrnu pre dve godine. Sa tri zalivanja je dala 1000. kg/kj. Ovu je sada Bog zalio za nicanje sa preko 50 litara/m2, ja sam spreman dalje da je zalivam ako ne bude padavina. Iz razgovora sa osobom koja vodi proizvodnju u zalivnom sistemu u jednoj firmi dosao sam do informacija da za postrnu setvu seju minimum 1.grupu zrenja soje. Razlog je taj što je u postrnoj setvi inače skraćena svaka faza razvoja biljke,a setvom ranih grupa zrenja se te faze dodatno skraćuju i te biljke ne stizu ni da narastu dovoljno,ni da se granaju dovoljno,ni da cvetaju dovoljno dugo. Radili su i druge grupe zrenja u postrnoj i one su im se najbolje pokazale samo sa vrsidbom ulaze u novembar pa to može praviti problem. Govorim o postrnoj setvi u navodnjavanju tipa rendžer.
Moje iskustvo je da je najbitniji faktor vreme setve. Soja bilo koje grupe prestaje sa cvetanjem i maunanjem oko prvog septembra i dotle šta je uradila, uradila. Sejao sam uglavnom poslednje dekade juna i prve jula, i realno, ko nema zaliv i dobar sklop a julska setva, teško da pređe prinos 2t.
 
YHeaA1718774489.jpg

A ova postrna dobija po tamburi večeras, kanda ima malo jače kore na mestima
IMG-20240619-071440.jpg
 
Moj pokušaj spašavanja soje, kad sam prvi put prskao protiv širokolisnih korova imao sam peh sa prskalicom i umesto da sam prekinuo odma prskanje ja sam nastavio i u ovom potesu svih 12 jutara sam usrao.Manje hemije je bilo potrošeno a korovi bili veci.
Ovo je slikano 08.06.
20240608-101755.jpg

20240608-102359.jpg

A ovo je slikano danas.
20240622-164924.jpg

20240622-165058.jpg

20240622-165133.jpg

Nesto se osušilo, nesto se suši a nesto ce se povratiti, sutra prekosutra cu ošpartati, ostalo proci počupati.
Par jutara sam oprskao sa 0,65l/ha Lovca+2,5l/ha Župazona i inexa nekih 0,08%
A ostatak 0,6 l/ha Lovca+ 3,3L/ha Župazona i inex isto nekih 0,08%.
 
Da li je neko radio folijarnu prihranu kalijumom u soji? Koliko sam citao, soja je veliki potrosac azota ali i kalijuma a meni po analizi fali kalijuma u zemljistu
 
Ja sam isao kalijum i bor. Kasnije samo kalijum. Nisam detaljno uporedjivao , a naizgled mi se cinilo da je krupnije zrno gdje sam isao. Ove god sam planirao uskoro , pokusacu napraviti kontrolu.
 
Nazad
Vrh