Soja 2023

Netreba mi ni imazomaks ni tifensulfuron metil da bude mirna bosna
Ne koristim u soji ni ja Imazamox. Valja samo za cicak, ostalo sta mi predstavlja problem ne skida ( ambroziju, samonikli suncokret, stir, pepeljuga itd)
A sto se tice tifensulfurona koristim ga iskljucivo zato sto je jeftin mnogo, a sto se tice njegovog ucinka je 0. Ako neko misli da valja neka proba prskati samo s njim jedan deo parcele pa nek se uveri!
 
Danas čujem da je standard za ovogodisnju klijavost semenske soje spušten na 70%.
 
Nacin ispitivanja soje u kucnim i laboratorijskim uslovima nije isti.
Soja posejana za test u kucnim uslivima bi uglavnom sva nikla, ALI...
Oni ocenjuju da li je klijanac normalan, ili nenormalan, koliko je mrtvih itd.
Ja sam prosle godine imao seme sa oko 72% klijavosti i priblizno toliko energije. Niklo je odlicno.
Svake godine ispitujem seme u PS NS
 
E pa kolega nije baš tako, ako je posejana u kutije (simulacija njivskih uslova) prvo nikne ona sa dobrom energijom dok ova sa slabom nikne po 5-10 dana kasnije u istim uslovima a može i da nenikne.Uslovi na njivi mogu biti još gori (period hladnoće, kišovito) a mogu i biti bolji i to jako utiče na konačni sklop.Pisao sam više puta gledajte ENERGIJU SEMENA jer je to često i konačna klijavost kod soje (uglavnom) a i ostalih kultura, kod soje razlika kod energije i klijavosti ume da bude 15-25% a kod ostalih kultura 0-5% tako da ta razlika između energije i konačne može da nikne a ne mora a to opet uzavisnosti od uslova na njivi (topla-hladna zemlja, vlaga, vremenske prilike, obrada...).Ja sam juče dobio analizu klijavosti moje kraljice, energija 54% a konačna 75% a kod mene u kutiji je 54% izašlo (poniklo) tačno taj procenat sa dobrom energijom i to mi se stalno tako poklapa.Da dodam da te analize (semena kupovno) klijavosti su uglavnom rađene u decembru mesecu a do setve ima još 4 meseca a soja relativno brzo gubi (ponaročito sad zbog uslova gajenja) klijavost trebalo bi obavezno bez obzira što je kupovno seme uraditi dodatnu analizu u martu jer na primer pre par godina je izašlo oko 350t semena apolo sa isto tako lošom energijom i klijavošću a mnogi su fasovali pa i mnoge kolege sa foruma su se žalile i sam sam nadrljao sa dva koperanta (27kj) ali sam se ja ganjao sa istitutom i priznali na kraju.Nemojte da mislite da vas plašim, ovo su moja iskustva, svako seme ima samo jednu šansu, nemojte da vas niko zajebava za svoje pare (muku) a velika je stavka u pitanju a od tog semena vam zavisi opstanak.

Jučerašnji slučaj doduše sa semenom kukuruza, svratim u jednu poljoapoteku poznatu u N sadu i vidim tamo kws don žuan (teško ga naći), pitam za deklaraciju i da mi pročita koja je klijavost i energija i kaže prodavac 96% energija 96% klijavost, super uzimam, natovarim seme u magacinu i ne mrzi me uzmem deklaraciju od prodavca da ipak prekontrolišem broj partije kad ono prc, nema blage veze sa tim semenom, 91% energija, 92% klijavost i seme proizvedeno 2021 (možda i nebitno),ništa, reko ja ovo vraćam, opet pred magacin kad magacioner donosi drugo seme ovo što je na deklaraciji i proizvedeno 2022, obratite pažnju, ne krivim ja njih kao prodavce pošto oni samo prodaju i uglavnom ne znaju koliko je bitan kvalitet semena i da papir trpi sve.Da dodam da i sva semena kukuruza idu u kutije na proveru.
 
Kolege kako bam se pokazao ažil (adama) u soji. Jel odradi sirak kako treba? Nisam sa njim radio do sada,a imam ga u ponudi da kupim
 
Uradio sam seme u pa sombor… kraljica 89% apolo 91%
lanjska semena sam probao iz znatizelje rezultat koji su mi saopstili je fantastican, rubin 97%
beta90%
ako nekom zatreba bice i viska…
 
Nazad
Vrh