Soja 2023

Ja sam presekao i odlučio da ne sejem soju uopšte.Poslednja tura merkantile sa sve semenskom otišla na ceđenje pre par dana.Na njeno mesto ide suncokret, sigurnija proizvodnja, kada ga unovčim kupiću potrebnu količinu sojine sačme i ćao.Na 3 k.j soje ove godine imao sam 2100 kg čiste selektirane robe a da sam imao suncokret bilo bi najmanje 6.000 kg i gde sam ja u toj priči, nema me nigde.Svima želim rekordne prinose soje u 2023, ispisujem se iz teme.
 
Soje ce biti rekordno malo posejano. Vratice se na onih 75-90000 Ha. Proizvodnja je skupa, a cena GMO soje obara ovu nasu. Ako se ovakav trend nastavi soja ce za koju godinu doziveti sudbinu uljane repice. Bice je, ali to ce biti na malim povrsinama. Ocito je da ce GMO soja pobediti i tu vise nema dileme. Niko nece gledati da li je mleko, meso, jaja hranjeno sa GMO sojom, a i sto bi. Glavni kupci nase soje u zapadnoj Evropi polako gube ekonosmki zamah pa ce tako i traznja nase NO-GMO soje polako padati. Kako god bilo soji treba cudo da bi se vratila na stare staze slave, a cuda se tesko dogadjaju.
 
Soje ce biti rekordno malo posejano. Vratice se na onih 75-90000 Ha. Proizvodnja je skupa, a cena GMO soje obara ovu nasu. Ako se ovakav trend nastavi soja ce za koju godinu doziveti sudbinu uljane repice. Bice je, ali to ce biti na malim povrsinama. Ocito je da ce GMO soja pobediti i tu vise nema dileme. Niko nece gledati da li je mleko, meso, jaja hranjeno sa GMO sojom, a i sto bi. Glavni kupci nase soje u zapadnoj Evropi polako gube ekonosmki zamah pa ce tako i traznja nase NO-GMO soje polako padati. Kako god bilo soji treba cudo da bi se vratila na stare staze slave, a cuda se tesko dogadjaju.
Disi ovo prepisao?Proizvodnja skupa?
Proizvodnja gmo soje ce biti jos skuplja.Nece biti glifosata.Gmo soja ne radja vise od obicne.
 
Verovatno da nema, ali ce zato hemija biti sve skuplja i skuplja. Soja obicno dolazi na vec djurenu zemlju, ali i ona dobro reaguje ako je zemlja u kondiciji, nije gadljiva.
Ajde ove godine rod kakav god da je bio da stavimo na stranu, al bojim se da cenu od 90 din vise videti necemo. Soja da bi opstala mora bar 2,5x da bude skuplja od kukuruza i psenice. Nema soje na 70 din u ovim ekonomskim uslovima.
 
Verovatno da nema, ali ce zato hemija biti sve skuplja i skuplja. Soja obicno dolazi na vec djurenu zemlju, ali i ona dobro reaguje ako je zemlja u kondiciji, nije gadljiva.
Ajde ove godine rod kakav god da je bio da stavimo na stranu, al bojim se da cenu od 90 din vise videti necemo. Soja da bi opstala mora bar 2,5x da bude skuplja od kukuruza i psenice. Nema soje na 70 din u ovim ekonomskim uslovima.
Ja povecavam soju vise nego duplo iz razloga sto je dosta nove zemlje puno sirka.
Ti povecavas😁?
 
Zadrzavamo iste povrsine. Povecane su ppvrsine pod kukuruzom, al zbog nekog korova. Takodje iz istog razloga povecana je povrsina i pod psenicom, a repica se ove godine primila 🙃
Kod nas u opstini ce soje biti manje sigurno 25%
 
Disi ovo prepisao?Proizvodnja skupa?
Proizvodnja gmo soje ce biti jos skuplja.Nece biti glifosata.Gmo soja ne radja vise od obicne.
glifosata eventualno u europi neće biti (iako je i to diskutabilno), nisu Ameri zaluđeni ko ovi u Europi i tamo ga neće nestati.... ne vidim svjetlu budućnost soji na ovim nižim cijenama kad urodi u Brazilu i dalje rekordno ko ove godine a mi se misliom hoće li tona po jutru ili ne... ona bi trebala biti stabilna donekle kao suncokret... da znaš da u lošijoj godini rodi 12 13 meteri a u boljoj 20 i naviše pa idemo ozbiljno u nju a ne ovo..... kod nas je još pjesma sa prinosom naspram vas, pa se smanjuje za 70% u atarima.
cijena je ta koja određuje sve u ovom slučaju niža cijena gmo soje, samo je dovoljno pratiti šta se zbiva u Njemačkoj i odmah znate kako diše zapadna Europa.... sve do prije godinu i pol tamo je sve bilo zaluđeno sa zelenom politikom, ništa se ne smije prskati, uzgoj životinja mora biti u ovakvim štalama i mora se hraniti sa ovakvom hranom..... sječa šuma u Brazilu fuj ajmo protestirati.... i tako u krug, zlo i naopako..... e sad kad je hrana duplo gore otišla sad nitko ne kaže ni A.... uopće se o ovim budalaštinama ne priča ni 10% ko nekad jer hrana je nešto jeftinija iz obje Amerike, nema veze što je gmo.... tako da gadno nam se piše
 
Poslednja izmena:
Ма сејаћује у ритовима на нижим теренима не на доброј земљи реално везана је за високу цену вештака и за земљиште где има сирка али користити добру хемију јесте скупља али пуно сигурнија тако да ће опстати наравно мање површине преално потребно је што више култура да неби зависили апсолутно од откупљивача јер сточарство неможе да се обнови ни за 10 година опстаће соја сигурно
 
Ove godine rekordno povrsine pod sojom posejane, prinos katastrofa, cena isto losa.
Suncokret stabilniji prinos, mislim da je i cena njega veoma upitna sledece godine pogotovo zbog ovih 7 din doplate...

uljanu repicu sam hteo da sejem nece niko, eno ostalo mi seme :D
Obara se cena zitarica, obara se inflacija, ko ostane u raskoraku da je imao visoke ulazne troskove, a finalni proizvod ili malo rodi ili losa cena gadno mu se pise... Nadajmo se da ce se cene malo popraviti u januaru, februaru, treba kupiti ureu :D
 
Ove godine rekordno povrsine pod sojom posejane, prinos katastrofa, cena isto losa.
Suncokret stabilniji prinos, mislim da je i cena njega veoma upitna sledece godine pogotovo zbog ovih 7 din doplate...

uljanu repicu sam hteo da sejem nece niko, eno ostalo mi seme :D
Obara se cena zitarica, obara se inflacija, ko ostane u raskoraku da je imao visoke ulazne troskove, a finalni proizvod ili malo rodi ili losa cena gadno mu se pise... Nadajmo se da ce se cene malo popraviti u januaru, februaru, treba kupiti ureu :D
Zato ja sejem soju.Urea netreba😂
 
Oko 16,5. Prasi gore nego u jesen. Ova njiva je bila najlosija pa je zato i prasilo. Bilo nekoliko humki od miseva, al nista znacajno, al dovoljno da moram da pazim kako vozim. Desilo mi se par puta da sam morao da stanem da ocistim zemlju. Sunce kad od napred onda nema problema, sve vidim, al kad je iza onda coratam. Inace kombajn moz voziti koliko god hoces jedino sta smeta su te humke od miseva, pa nisam smeo brze od 8 km/h.
 
Nazad
Vrh