Soja 2023

Moraš pojačati upotrebu djubriva. Korovi postaju rezistentni pa moraš voditi računa o hemiji kojom prskaš. Ostalo je sve ok.

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ahaam ok, pa generalno, mene najvise ambrozija muci, nje ima te ima, kad mi je soja bila do kolena ove godine, ambrozija je probila.
 
Kasnija setva,majska.A rana priprema i onda ostaviti da krenu korovi i prskati kako izlaze i sve do setve a pre nicanja.Može se tući totalom.Obično idem pripremu početkom aprila i onda ostavim skoro do kraja aprila,onda idem još jednom setvospremačem da ih uništim mehanički i onda ostavim do setve.Posle setve a pre nicanja ide dubinsko uz dodatak 2l/ha totala.Kasnije se još u trećoj trolisci radi korekcija obično sa pola doze protiv širokolisnih korova.Posle kada dobro izađe sirak se radi protiv uskolisnih.
 
Poslednja izmena:
Necu puno da divanim,da ne izpadne da pametujem.sejem samo wendy,bice oko 35 kj,setva čim vreme dozvoli,mozda vec krajem martap.Pratim ja kod nas te kasne setve(kraj aprila,pocetak maja)sve je to isto,samo sto ja mesec dana ranije ovršem,kukuruz zavrsim,oni tek tad krecu sa sojom.
 
Ako neko ima za prodati soju (400 kg) da je kvalitet zadovoljavajuci da moze ici za seme (Sombor, Apatin, Odzaci, Kula) neka mi se javi na PP.
 
Necu puno da divanim,da ne izpadne da pametujem.sejem samo wendy,bice oko 35 kj,setva čim vreme dozvoli,mozda vec krajem martap.Pratim ja kod nas te kasne setve(kraj aprila,pocetak maja)sve je to isto,samo sto ja mesec dana ranije ovršem,kukuruz zavrsim,oni tek tad krecu sa sojom.
Kasne setve mozda nisu dobre za vas atar,za rit au pun pogodak

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Evo malo ličnog iskustva sa ovogodišnjom sojom.
Sejao sam sorte Kraljica i Wendy.
Wendy posejana 20. aprila, žetva regularna sa vlagom u kvalitetu završena negde do 10. oktobra, osim na jednoj manjoj parceli gde je "oživela" i jedva sam uspeo da je skinem 02.11. sa vlagom oko20%. Inače standardno sejem ređe (međuredno 70cm u redu 7.5cm) Prinos za ovu godinu više nego odličan. Ne bih se usudio sejati ovu sortu u maju, mada prošle godine (2021), komšija sejao 06.05. i vršio u istu vreme kao i ja koji sam sejao dve nedelje ranije. Ove godine većina ljudi koja je sejala ovu sortu u maju, još nije završila žetvu.
Sejem je i sledeće godine u sličnim terminima i u istom sklopu koji se pokazao odličan zbog izuzetnog grananja ove sorte.

Kraljicu sejao 02.05. skolop 375.000/ha (međuredno 70cm u redu 4.1cm zbog slabog grananja), vršio 20. 09. prinos s obzirom na izgled odličan, iako 200 kg/ha manje nego Wendy, vredan pažnje. S obzirom na dužinu vegetacije i da apsolutno kod nje nije bilo znakova retrovegetacije "oživljavanja", sejaću je i sledeće godine, s tim da ću verovatno pomeriti vreme setve na do oko 10.05.

Prinose ne navodim zbog ....
Naravno, mikroklimat i pre svega pedologija su kod mene u ataru kao i svake izrazito sušne godine odigrali značajnu ulogu. Već u Šidu, što je nekih 8 km vazdušne linije, sa istom količinom padavina prinosi su bili značajno manji.
 
Vendi je dobra samo verzija na 2 noge,ako stavis vrecu na glavu,a soja nikad vise kod mene.Maltene najvise zbog nje sam i koristio desikant,a bila na istoj parceli sa jos 4 sorte,setva 6og aprila,od setve maltene bez znacajnih padavina sve do posle 20-og.08.
 
Wendy je extra.samo treba na vreme posejati,ja sam 27mog marta posejao,i skidao na vreme.Usluzno isto sejao wendy,negde oko 10og aprila,e tu je vec bilo problema.
 
Ове године Венди посејана 5. маја скинута 26.октобра са влагом 17-18
 
Wendy ove godine na 15.5 kj, jedva 300 kg prosek, zrno nikakvo kao pokvareno, jedva je otkupljivac prihvatio da kupi smeće...
 
Gorane, što si stavio ovaj natpis -BGD kad su Ilinci blizu Šida. Naljutiće se ostali sremci, nemoj se stideti svog porekla.
 
Роберте па зар већ две године ковиљ будисава шајкаш имате јако лоше резултате са сојом није до вас него временски услови берујми никог нисам чуо да се похвалио са родом
 
Nazad
Vrh