Soja 2022

Sejacu 60% sa kukuruznom na 50cm razmak zrno od zrna na 3,6cm. A ostalih 40% sa sejalicom za direktnu setvu svaka druga baterija na 28cm. zadnje red, oko 95kg. na hektar. Videcemo razliku u vrsaju. Imam informacije od coveka iz bosne koji je radi par godina tako da je na 28cm vislji prvi sprat od zemlje i da ima odlican prinos.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
4.5 cm zrno od zrna ove godine sejem da bi se vise granala, do sada sejano na 4cm ...
 
Ovde neka velika firma seje uske redove godinama sa nekom ogromnom sejalicom, da nije dobro valda ne bi tako radili… jedino sto ostavljaju stalne tragove za neku prsklicu velikog zahvata…
 
U mojoj okolini seju na 50 cm sa rastojanjem oko 4,5, a kad seju na 70 cm onda ide 3,0-3,2. Ja sejem na 70x3,2 i u zavisnosti od krupnoće semena odo oko 70-75 kg semena po hektaru.
 
Код нас задруга је прешла на ускоредну сетву соје, сеју је лемкеновим солитером сваки други ред искључе. Пошто је прскају два три пута не исплати им се да иду шире редове. На око соја увек изгледа моћније од оне која је сејана на 70цм, е сада за принос не знам али чим је тако раде вероватно имају рачуницу.
 
Više se grana kad je sejana na 70 cm,lakše za prskanje,špartanje.I što mi je još bitnije nema okretanja točkova na fergi.
 
4.5 cm zrno od zrna ove godine sejem da bi se vise granala, do sada sejano na 4cm ...
Sejao sam na 3,8cm na 50 razmak poslednje godine. Wendy se grana dobro zadovoljan sam ali povecacu gustinu jos malo da ima u zetvi bar 500000 biljaka. Sejem 555000 na 3,6cm neka ode 10% na golube klijavist i svasta nesto tako racunam. Tezina iselektiranih 1000 zrna je oko 160 grama.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Više se grana kad je sejana na 70 cm,lakše za prskanje,špartanje.I što mi je još bitnije nema okretanja točkova na fergi.
Ja ni ne spremam zemlju u prolece niti sparta zato mi je bolje na uze redove gola zemlja pre dobije senku. A prskalica 15 grane.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Compa povećaj međurazmak zrna bar na 4cm, nema potrebe tako često sejati ako je klijavost dobra.
 
Sejao sam na 3,8cm prosle godine bilo je rupa u redovima kada sam obilazio imalo je mesta za jos biljaka zato cu sejati malo gusce, na 4cm je 500000 biljaka posejano ili oko 80kg na hektar moje po krupnoci. Zavrsaj odmah skini min. 10%. Zato cu sejati na 3,6cm ili ti 555000 ili oko 88kg. Ciljam u zetvi manje vise 500000 biljaka. Soja je svoja bolje malo vise zrna zbog sigurnosti golubova klijavosti svasta tu ima. Mozda je neka dzambo vreca manja klijavost. Imam 2 drugara seju na 50cm i na razmak od 3cm iz Gaja i Crepaje. @Matić morao sam da prepravim velika slova.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Код нас задруга је прешла на ускоредну сетву соје, сеју је лемкеновим солитером сваки други ред искључе. Пошто је прскају два три пута не исплати им се да иду шире редове. На око соја увек изгледа моћније од оне која је сејана на 70цм, е сада за принос не знам али чим је тако раде вероватно имају рачуницу.
Kako mislis ?
 
Kod nas žitnom seje samo Voja Malešev i to iz razloga što seje u isto vreme i kukuruze pa uposli obe sejalice...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Па прскају је и њива буде чиста немају потребе за широко редном сетвом. Уштеде на шпартању, гушћи склоп и засенчи земљу нема појаве корова евентуално сирак ако пробије и њега опрскају. Имају оне самоходне прскалице једна 36,а друга 40м захват на њима узани точкови и нема много штете од гажења.
 
Sejao sam na 3,8cm na 50 razmak poslednje godine. Wendy se grana dobro zadovoljan sam ali povecacu gustinu jos malo da ima u zetvi bar 500000 biljaka. Sejem 555000 na 3,6cm neka ode 10% na golube klijavist i svasta nesto tako racunam. Tezina iselektiranih 1000 zrna je oko 160 grama.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
Nisam imao problem da fale biljke brzina setve 7km,uradicu ogled par prohoda na gusci sklop pa da vidim razliku,
https://ibb.co/cL1chKx
 
Od sada pa nadalje setva na 28cm svaki drugi red na sejalici za psenicu. Oko 100kg semena i to je to.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh