Soja 2019

Видим по сликама да се ипак испоштовао неки рок и посејало.Мајска и та каснија сетва се изгледа ове године прескаче а можда и грешим...
 
Nije na 50cm iako sam ja mislio da jeste,ali kad je vec dosao covek,reko posej sta sad ionako nemamo ploce za soju.
Generalno sa 1500kg po kj bi bio zadovoljan kod mene na visokom terenu,to se nadan da moze izgurati.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Sv. Ilija je zakasneo, mora da pada u junu i julu, u avgustu i nemora puno. Za soju je najvazniji period porasta i cvetanja, a to je jun i jul. Ako u ta dva meseca ne bude preko 30 C puno dana i bude solidne kise bice i sojke. Avgust moze da pomogne samo onim sojkama koje se poseju u drugoj polovini maja. U ta dva meseca ako padne bar 160 l onda se mozemo nadati dobrim rodovima.
 
Važna je kiša za Sv. Iliju za redovne rokove setve. Verujem da može dosta da poveća prinos. Prošle godine je baš tada i pala i dobro se pokazalo. Na mestima gde je nije bilo za par stotina kg/kj je bio manji prinos.
 
Reći će Sv.Ilija koji će prinos biti.
Kako bude bude i da ne rodi sa 2kj se necu ni ovajditi niti ce mi znaciti.
Nego sam to rekao kao maximum ako bude dobrih kisa.
Zadnji put smo imali soje pre 15 ili 20 godina bilo je 200kg po kj.
Tata doneo u bunkeru kuci sa 12kj.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Pa neznam kako je presudan avgust kad u fazama intezivnog porasta, razvoja, cvetanja, zametanja biljki (maj,jun,jul) nebude kiše, velike vrućine, soja ostane mala, odbacuje cvetove, malo spratova šta da naliva u avgustu, ajde ako je neka kasnija setva majska ili postrna ali ona aprilska setva kad ima redovno kiše u ova tri meseca avgust joj veliko ništa neznači jer ima neke zalihe vlage i koren razvijen, dani sve kraći, noći svežije (od Ilije sunce sve milije), tako je kod nas, bar ja mislim ali no.
 
Koji Maj je presudan kad tek ce se krajem Maja zavrsiti sa setvom! Ako!!! :osmeh:
E, ove godine ce tek biti Majske setve, hteli ne hteli, mislim kod nas i okolini. Mnogo neposejanih parcela ima.
Prva dekada setve ce verovatno preci 3 trolisku kad se bude zadnje posejalo.
Odlicna je bila ova kisa, mnogo bolja od onog usranog vetra, ali previse dana za odmor i tek ce se ponesto osusiti kad ce opet kisa. Bice zajebano!
 
Ja sam posejao 30% od planiranih površina soje. Ovo ostalo je u dzaku, čeka stabilizaciju vremena. Inače soju uglavnom sejem u prvoj nedelji maja (parcele u ravnici pored reke) i taj mi se rok pokazao kao najbolji.
 
Koji Maj je presudan kad tek ce se krajem Maja zavrsiti sa setvom! Ako!!! :osmeh:
E, ove godine ce tek biti Majske setve, hteli ne hteli, mislim kod nas i okolini. Mnogo neposejanih parcela ima.
Prva dekada setve ce verovatno preci 3 trolisku kad se bude zadnje posejalo.
Odlicna je bila ova kisa, mnogo bolja od onog usranog vetra, ali previse dana za odmor i tek ce se ponesto osusiti kad ce opet kisa. Bice zajebano!

Јел сејете и касније сорте половином и крајем маја или само неке раније?
 
Mi smo prosle godine sejali Wendy poslednjeg dana Maja. Stigla je kada i ostale.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
Mi smo imali poteskoce sa vrsidbom Vendy i fantasta koji je bio sejan pocetkom maja...nikako nije hteo list da opadne,a stabljika je bila zelena.napomenuo bih jos da je nicanje bilo redovno.
 
To je i kod nas na Galebu iz redovne aprilske setve bio problem.Zrno zrelo i suvo a list i stablo zeleni.Mumlao je kombajn samo tako.
 
Peet koji su prosecni prinosi soje na tvojim parcelama, ako bi uzeo neki prosek od 10 godina ?
Ne znam stvarno na pamet, a mrsko mi je preracunati iako imam upisan prosek za skoro svaku godinu zadnjih 15 god. a mozda i duze. Ako i nemam upisan prosek jos uvek imam blokove sa predaje u zadruzi.
Znam samo da ti kazem da kod nas ovde nije neki prosek kao sto uglavnom citam na forumu a ni pojedinacno parcele ne rode toliko.
Najbolji prosek mi je bio 2014 i 2016 preko 2200 kg/kj a tih godina imao sam i parcele koje su davale do 2700 kg/kj i tada nisam mogao da poverujem u to.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh