Soja 2018

I konačno gotovo. Kakva godina. Dakle ovako predusev kukuruz, zaorano 150 kg 16:16:16 po kj u proleće između dva prohoda setvo spremačem bačeno 60 kg an-a posejana je belga 18 aprila i posle setve je povaljano. Međuredni razmak je 70 cm a posejano na 3.1 cm otprilike 45 kg po kj. Nažalost posejano je u suvo i nicanje je bilo dosta neujednačeno a i čini mi se da sklop nije bio idealan. Prskano je korumom u fazi prve i treće troliske a između ta dva prskanja bio je prvi split fuzilejda a posle dve nedelje drugi. kada je soja bila na petnaestak centimetara prvi putju je led tukao a posle dvadeset dana i drugi put ju je led tukao (oštećenja od leda nisu bila velika ali mi se čini da je na mestima gde je biljka dobila više leda soja nije prelazila šesti sedmi sprat). Zbog moje nemarnosti a posle i učestalih kiša nisam uspeo soju da ošpartam što je bila velika greška jer su korovi rasli nenormalnom brzinom, pa smo moja porodica i ja proveli divnih desetak dana čupajući korove. Pred žetvu osiguravajuća kuća mi je priznala 30 posto štete zbog leda (nisam očekivao toliko). košenje sam završio tek danas jer su dva kombajna imala čak četiri kvara na mojoj njivi.Prinos je 1500 kg po kj plus osiguranje
Što se tiče belge ili ti beluge lično mi se nesviđa jer joj je jako puno trebalo da zatvori redove i imao sam sigurno 20 posto kvarnoga zrna. za pohvalu je što se do današnjeg dana nijedna mahuna nije otvorila.(inače probao sam na trećin parcele originalno seme sa inokulantom i nisam primetio razliku u broju spratova broju mahuna i brojuzrna u odnosu na ostatak njive)
 
kolege brat sadio apola ove godine, seme sa instituta NS i razbio se od prinosa 5t po hektaru.dali je neko imao dosad iskustvo sa njim tj kakav je u susnoj godini...dali kupovati ponovo novo seme ili ostaviti ovo.hvala unapred
 
Moj neki zaključak za soju a u vezi sorti je da generalno fali novih selekcija kasnih sorti , naši se instituti okrenuli ranijim grupama , a neznam stvarno zašto to kod soje ? Kasnije sorte u našem podneblju pobjedjuju sa prinosom bez obzira na rok sjetve . Kakve 00 , 0 , grupe , jedinice i sl , treba nama ovde dobra sorta grupa 2 ili 3 kao što smo mi imali ovde našu Banjalučku Sonju npr ili stare "Američke" sorte koje su ovde donesene 80ih godina , imao sam domaće sjeme tih starih kasnih sorti i najviše su dale . Bar je tako ovde . Nekad se soja kosila u oktobru a sad u avgustu ?
 
prijatelju dali je sadite ili sejete mislim da smo se razumeli.pitao sam nesto ako si u mogucnosti odgovori
Mislio sam da nisi razumeo kolegu diesel kada si ga citirao pa sam onda to napisao. Ja ne sejem apolo ali sam ga radio usluzno, jedne godine je dobar a sledeću usere. Po meni nije stabilan za naše podneblje...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh